reklama

Během koronakrize se zvýšila nezaměstnanost. O práci přišlo zhruba 32 tisíc lidí

Míra nezaměstnanosti se v Česku za dobu koronavirovou zvýšila o šest desetin procenta, o práci tedy přišly desítky tisíc lidí. Na rozdíl od jiných evropských zemí je na tom Česká republika podle ekonoma Martina Slaného dobře, může se to ale brzy změnit.

reklama

Lidé, kteří nyní chodí na úřady práce hledat nové zaměstnání, ztratili to původní ve většině případů kvůli koronavirové krizi. „Všechno pozavíralo, a tím jsem přišla o práci. Peníze mi chybí, potřebuji platit nájem, pojištění, jídlo a podobně,“ řekla uchazečka o zaměstnání na úřadě práce Kristýna, která pracovala jako servírka v restauraci.

„Přišla jsem o práci koncem června, protože jsem se už nehodila,“ uvedla Petra, která dělala provozní v mateřské školce.

Nejvíce ohrožený je automobilový průmysl

Najít nové zaměstnání na úřadech práce podle uchazečů není jednoduché, někteří tak hledají sami. „Na úřadě práce jsem jen proto, abych nemusel vyhazovat peníze za pojištění,“ uvedl Filip.

K tématu

Podle bývalé provozní v mateřské školce Petry lze práci jednoduše najít přes internet. „Dá se sehnat, když člověk chce a nebojí se. Určitě i bez úřadu práce. V dnešní době stačí mít internet,“ upozornila Petra, která si tímto způsobem našla místo v gastronomii.

Podle ekonoma Martina Slaného je současná míra nezaměstnanosti v Česku – tedy 2,6 % – stále nízká. „Před epidemií, v únoru, to byla pouze dvě procenta. Šest desetin procenta ovšem znamená zhruba 32 tisíc nových nezaměstnaných, což je relativně velký nárůst v takto krátkém období,“ popsal Slaný.

Nezaměstnanost nyní roste primárně v oborech, kterých se přímo dotklo uzavření provozů v březnu a dubnu. Nicméně pokles poptávky obecně v ekonomice způsobí, že pracovních míst bude méně i v jiných odvětvích. „Z dlouhodobého horizontu je nejvíce ohrožen automobilový průmysl,“ upozornil ekonom.

Česká republika je na tom dobře

Podle Slaného je na tom Česká republika ale velmi dobře v porovnání s Evropskou unií, kde nezaměstnanosti dosahuje 7,1 procenta.

K tématu

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je to výsledek programu Antivirus. „Stále jsme premianti. Neznamená to, že máme vyhráno, ale zatím se nám nezaměstnanost daří držet na uzdě, a to zejména díky programu Antivirus,“ řekla.

Václav Klaus ale v Partii televize CNN Prima NEWS uvedl, že tento program chrání pracovní místa pouze fiktivně. „Nechá je nechodit do práce, sedět doma, ošetřovat někoho, nebo se starat o děti. To ale není žádná ochrana pracovních míst, to je vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují,“ zdůraznil  Klaus.

Podle ekonoma Martina Slaného budou firmy hodně šetřit hlavně na podzim, kdy se nejspíše výrazně sníží zaměstnanecké odměny.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama