reklama

Během koronakrize se zvýšila nezaměstnanost. O práci přišlo zhruba 32 tisíc lidí

Míra nezaměstnanosti se v Česku za dobu koronavirovou zvýšila o šest desetin procenta, o práci tedy přišly desítky tisíc lidí. Na rozdíl od jiných evropských zemí je na tom Česká republika podle ekonoma Martina Slaného dobře, může se to ale brzy změnit.

reklama

Lidé, kteří nyní chodí na úřady práce hledat nové zaměstnání, ztratili to původní ve většině případů kvůli koronavirové krizi. „Všechno pozavíralo, a tím jsem přišla o práci. Peníze mi chybí, potřebuji platit nájem, pojištění, jídlo a podobně,“ řekla uchazečka o zaměstnání na úřadě práce Kristýna, která pracovala jako servírka v restauraci.

„Přišla jsem o práci koncem června, protože jsem se už nehodila,“ uvedla Petra, která dělala provozní v mateřské školce.

Nejvíce ohrožený je automobilový průmysl

Najít nové zaměstnání na úřadech práce podle uchazečů není jednoduché, někteří tak hledají sami. „Na úřadě práce jsem jen proto, abych nemusel vyhazovat peníze za pojištění,“ uvedl Filip.

K tématu

Podle bývalé provozní v mateřské školce Petry lze práci jednoduše najít přes internet. „Dá se sehnat, když člověk chce a nebojí se. Určitě i bez úřadu práce. V dnešní době stačí mít internet,“ upozornila Petra, která si tímto způsobem našla místo v gastronomii.

Podle ekonoma Martina Slaného je současná míra nezaměstnanosti v Česku – tedy 2,6 % – stále nízká. „Před epidemií, v únoru, to byla pouze dvě procenta. Šest desetin procenta ovšem znamená zhruba 32 tisíc nových nezaměstnaných, což je relativně velký nárůst v takto krátkém období,“ popsal Slaný.

Nezaměstnanost nyní roste primárně v oborech, kterých se přímo dotklo uzavření provozů v březnu a dubnu. Nicméně pokles poptávky obecně v ekonomice způsobí, že pracovních míst bude méně i v jiných odvětvích. „Z dlouhodobého horizontu je nejvíce ohrožen automobilový průmysl,“ upozornil ekonom.

Česká republika je na tom dobře

Podle Slaného je na tom Česká republika ale velmi dobře v porovnání s Evropskou unií, kde nezaměstnanosti dosahuje 7,1 procenta.

K tématu

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je to výsledek programu Antivirus. „Stále jsme premianti. Neznamená to, že máme vyhráno, ale zatím se nám nezaměstnanost daří držet na uzdě, a to zejména díky programu Antivirus,“ řekla.

Václav Klaus ale v Partii televize CNN Prima NEWS uvedl, že tento program chrání pracovní místa pouze fiktivně. „Nechá je nechodit do práce, sedět doma, ošetřovat někoho, nebo se starat o děti. To ale není žádná ochrana pracovních míst, to je vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují,“ zdůraznil  Klaus.

Podle ekonoma Martina Slaného budou firmy hodně šetřit hlavně na podzim, kdy se nejspíše výrazně sníží zaměstnanecké odměny.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama