Bek: Který starosta by si troufl zanedbávat svou školu? Lidem bude lépe pod obcí než pod státem

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

CO NA TO MINISTR - 15.1. v 21:00

Ministerstvo školství plánuje změnu financování nepedagogických pracovníků ve školách. Namísto státu by jejich mzdy měly hradit obce. Ministr Mikuláš Bek (STAN) v pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS mírnil obavy z neférovosti. Podle něj by si žádný starosta nedovolil zanedbávat školu ve své obci.

Ve školách je podle odborů zhruba 69 tisíc nepedagogických pracovníků. Ministerstvo ale tvrdí, že jich je zhruba o 10 tisíc méně. Jde například o kuchařky, školníky, IT pracovníky, ekonomy a správce laboratoří či dílen. Zatím jsou placeni ze státního rozpočtu, to by se ale brzy mělo změnit – financovat by je měl zřizovatel, většinou tedy obec.

K TÉMATU: Angličtina již v první třídě, popsal Bek změny ve školství. Chce se přiblížit západní Evropě

Podle odborářů hrozí zhoršení podpůrných služeb ve školách a na řadu mohou přijít i protesty. „S odbory pravidelně jednáme a snažíme se jim vysvětlit, že ta změna je výhodná pro zaměstnance ve školství,“ uvedl v pořadu Co na to ministr šéf rezortu školství Mikuláš Bek (STAN).

Dodal, že podobný model funguje v německých spolkových zemích. „Školy, které jsou zřizovány obcemi, mají učitele placené státem a nepedagogičtí pracovníci a provoz jsou placeni obcemi z daňových výnosů. To není nic mimořádného, to je dobře fungující model, který má svoji logiku,“ uvedl Bek.

Peníze podle něj půjdou přes obce nebo přes kraje a na pracovněprávním postavení zaměstnanců se nic měnit nebude. „My jsme se dohodli, že obce a kraje dostanou víc peněz, než bylo ve státním rozpočtu. Částka je velkorysejší. Je potřeba vědět, že nepedagogické peníze nejsou ve státním rozpočtu mandatorní výdaj, každý rok se o nich vyjednává. Kdežto pod rozpočty obcí a krajů bude ta částka automaticky valorizována, jak porostou daňové výnosy,“ řekl ministr.

Podotkl, že lidé dostanou větší jistotu a bude jim lépe pod obcemi než pod státním rozpočtem. „Znám ty argumenty. Někdo se bojí, že nějaký starosta se ke své škole zachová nefér, že jim dá málo peněz,“ popsal Bek.

Podle něj se ale takové podezření nezakládá na skutečných zkušenostech. „Dnes obce platí za energie, doplácí na pomůcky, často přispívají i na platy. To není tak, že by se ke svým školám chovaly macešsky, naopak je to výkladní skříň komunální politiky. Který starosta by si troufnul v obci zanedbávat svoji školu? To starostové prostě nedělají,“ sdělil ministr.

Kritika zní od obcí i opozice

Nesouhlas obcí a krajů s převodem vyplácení nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol však nezměnil ani vládní slib 11 miliard korun pro letošní rok. Financování by ideálně mělo zůstat na státu, řekl ve středu médiím předseda Asociace krajů a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO).

S převodem financování nepedagogů nesouhlasí ani Svaz měst a obcí (SMO ČR). Návrh pokládá za nepřipravený a překotný.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: „Spolykal prášky na spaní a pustil si plyn“. Pravopisné cvičení z 3. třídy pobouřilo sítě

Tagy: