Značku KDU-ČSL netáhne a strana potřebuje razantní změny, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý předseda strany a poslanec Pavel Bělobrádek. Sám je ve vedení strany připraven pomoci, ale netají se tím, že nechce být součástí aktuálního směřování, které ostře kritizuje. Špinavé prádlo předsedy Mariana Jurečky však na veřejnosti prát nechce. To se podle něj odehraje právě na stranickém sjezdu, který lidovce čeká už v polovině října, a ze kterého vzejde nové vedení, jež stranu povede do sněmovních voleb v příštím roce.
Jak hodnotíte výsledek krajských voleb?
Nebyly nějakým úplně dramatickým neúspěchem a nešlo o katastrofu jako u Pirátů. Jako lidovci jsme ale ztratili mandáty, což je pro mě důležitější než to, jestli máme jednoho hejtmana. Zároveň zřejmě přijdeme o spoustu náměstků a radních. Z tohoto hlediska to neúspěch byl. Jásat nad tím, že jsme dopadli výborně v jednom kraji, není na místě. Sice jsme některé kraje získali, ale ztratili jsme třeba Jižní Čechy a další. Trajektorie se nezlomila k lepšímu a jsem přesvědčen, že naše strana potřebuje razantní změny ve vedení.
Jakým směrem?
Jiným, protože je zjevné, že naše značka výrazné úspěchy nepřináší. Často jsme uspěli pod jinými... Ukázalo se, že se krajské volby dají zlomit silou osobnosti, ale ne silou značky, to je zcela zjevné.
Je to výsledek fungování vlády?
Tam, kde se podařilo lež, že jde o volby o vládě, smazat, vládní strany uspěly. V jižních Čechách i na jižní Moravě to skutečně nebylo referendum o vládě, ale lidé si volili hejtmana. Část lidí volila proti vládě, část zůstala doma a podívejte se, jak to dopadlo s Piráty. To zjevně nebylo hlasování o lidech na krajích, ale hlasování o vládě zcela jistě.
Překvapilo vás, jak špatný výsledek Piráti měli?
Ano, čekal jsem sice, že bude horší než před čtyřmi lety, ale takovýto debakl ne.
Překvapil vás úspěch hnutí ANO? Váš stranický kolega Jiří Čunek mi v rozhovoru řekl, že je jako tsunami, ze kterého se musí vzpamatovat.
Je potřeba to číst i v kontextu voličské účasti. Zjevně více motivováni jít k volbám byli voliči hnutí ANO než voliči vládních stran. Osobně odhaduji, že přišli ti naštvaní a ti spokojení. Ti nespokojení s vládou, kteří nechtěli volit populisty, zůstali doma. To se stává, je to logická cesta a strany vládní koalice s tím musí počítat. Pokud něco nezmění, tak se toto může opakovat i ve volbách do Poslanecké sněmovny. Část voličů chce navíc slyšet: „Toto je náš táta, on se o nás postará a vše dáme na něj – i zodpovědnost za vlastní životy, protože on to zařídí a dáme mu veškerou moc, ať si dělá, co chce, protože se budeme mít dobře a ostatní nás nezajímá.“
Myslíte Andreje Babiše?
Myslím, že inteligentní čtenář to pochopí. A druhá možnost jsou lidé, kteří nepotřebují, aby se o ně stát staral. Říkají, ať se postará o ty, kteří neměli v životě takové štěstí, a já na to dám rád peníze. Mám od pána Boha větší štěstí a rád se rozdělím, pokud to stát efektivně použije. Takový étos lidé chápou a část veřejnosti ho očekává. Řešením není, že vyměníme voliče – musíme změnit strategii, jak to k nim dopravíme. K postupu současné vlády mám velké výhrady.
Co konkrétně by měli lidovci změnit, aby za rok voliče přilákali zpět?
Musíme být srozumitelní, důvěryhodní, odlišitelní a pochopitelní.
Dá se aktuálně s hnutím ANO vůbec bojovat?
Vždy je šance, ale je to práce lidí. Pokud na ni rezignujete, tak v politice nebuďte. Současné vládě se nedaří dělat kroky srozumitelně. Je tu stále část voličů, kteří chtějí jednodušší stát, pravidla a podmínky, nejsou závistiví a nečekají jen s nataženou rukou na pomoc státu, nechtějí, aby se jim každý motal do života. Chtějí, aby jim stát zajistil základní funkce, které má plnit – bezpečí, školství, zdravotnictví – a poté je nechal co nejsvobodněji žít. A naopak v případě, že dojde ke složité situaci, nebo nemáte tolik štěstí a narodíte se do blbé rodiny, tak se o vás stát postará. Takových lidí je stále dost.
To je to, co by podle vás měli lidovci symbolizovat?
Ano. To je sociálně tržní hospodářství, které jsem v posledních letech od nás tolik necítil. Lidem musíte kromě argumentů, na které slyší menší část voličů, dát i nějakou emoci, která vyvolá pocit, že toto chtějí. Nemusíme vyprávět detaily reformy, ale říct, že to děláme proto, aby vás stát co nejméně otravoval a proto, aby vaše vnoučata a děti mohly žít ve státě, který funguje a nezkrachuje…
Kdo by měl zavelet ke změně u lidovců? Jan Grolich, kterému se to k voličům podařilo dopravit nejlépe.
Měl by to být ten nejlepší, a o tom rozhodne sjezd.
Politika ale není jen o tom, že stranu vede ten nejlepší, ale ten, který si dokázal vyjednat největší podporu nebo si zavázal nejvíce lidí...
I to patří k tomu, co musí vůdce umět. S žádnou konkrétní osobou zatím změnu u lidovců spojovat nechci. Je potřeba najít člověka, popřípadě tým, který dokáže jednoduše a srozumitelně pojmenovat, proč v politice jsme.
Vy byste do toho šel?
Nemohu vyloučit, že někdy v budoucnu se do vedení strany nebo do křesla předsedy vrátím, ale teď s tím nepočítám. Jsem připraven, bude-li o to zájem, pomoci. Pokud budeme pokračovat v tom, co se děje doteď a s čím nejsem dlouhodobě spokojen a netajím se tím, tak na tom se podílet nechci. Nechci být součástí něčeho, co nepovede k úspěchu. Práce se nebojím, ale když je zbytečná, tak mi to nedává žádný smysl.
Vidíte u lidovců člověka, který by dokázal stranu zdvihnout?
Určitě ti lidé jsou, ale nemá smysl o nich spekulovat.
Dá se říct, co je za vás špatně na současném trendu, který nastolil Marian Jurečka?
Říct se to určitě dá a je toho mnoho, ale nechám si to na interní diskuzi, protože špinavé prádlo se nemá prát na veřejnosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mám si nasadit uši jako zajíc? Starý profesor možná neosloví každého, říká Fiala