Běloruská atletka
Letadlo s běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost.
Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. „Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat,“ řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.
Úprk běloruských atletů. Po sprinterce prchá i stříbrný olympionik a sedmibojařka
Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská není jedinou atletkou, která se odmítla vrátit do své vlasti. Kvůli tamní politické situaci se nechtějí vrátit ani stříbrný olympijský medailista z pekingského desetiboje Andrej Kravčenko a jeho žena, kterou je úspěšná sedmibojařka Jana Maximová. Společně se rozhodli, že nadále budou žít v Německu. A to kvůli diktatuře prezidenta Alexandra Lukašenka. Cimanouská protestuje „jen“ proti chybám funkcionářů na olympiádě.
Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsala už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Athén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič. Toho pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.
Za atletkou dorazí manžel
Běloruský dům ve Varšavě rovněž uvedl, že ve středu do polské metropole z Ukrajiny přicestuje manžel atletky Arseň Zdanevič. Stejně jako jeho žena i on obdržel polské humanitární vízum.
Čtyřiadvacetiletá sprinterka se s běloruskými funkcionáři dostala do konfliktu, když na sociálních sítích kritizovala vedení běloruského olympijského týmu. Reprezentační trenér a funkcionář ji poté údajně nutili, aby se z japonské metropole předčasně vrátila do vlasti. Cimanouská se místo toho v neděli obrátila na letišti v Tokiu na japonskou policii, požádala o ochranu a poté na polské ambasádě o humanitární vízum. Bělorusko tvrdí, že Cimanouská byla z národního týmu vyřazena kvůli svému psychickému stavu. Ona sama BBC řekla, že žádnými psychickými problémy netrpí.
Kryscina Cimanouská Zdroj: AP