reklama

Svjatlaně Cichanouské hrozila doma smrt, tvrdí Běloruska žijící v Česku

Prezidentské volby v Bělorusku vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem přibližně osmdesáti procent hlasů. V zemi po jeho vítězství ovšem propukly rozsáhlé nepokoje, o regulérnosti voleb pochybují také někteří Bělorusové v zahraničí. Jak se bude situace v zemi vyvíjet podle Kryściny Šyjanokové, Bělorusky žijící v České republice? V pořadu K věci se jí zeptala moderátorka Marie Bastlová.

reklama

Po oznámení, že volby vyhrál Alexandr Lukašenko, který je prezidentem Běloruska už 26 let, se v zemi strhla vlna demonstrací, které policie brutálně potlačuje. „V posledních dnech došlo k zadržení tří tisíc lidí, ale tyto údaje nemusí být přesné, protože v Bělorusku je blokován internet a k nám se dostávají jen útržky informací,“ řekla soudní tlumočnice Šyjanoková, která zastupuje největší facebookovou skupinu Bělorusů žijících v Česku.

K tématu

Podle ní nemohou tamní novináři řádně vykonávat svoji práci. „Střílí se do nich. Včera například došlo k tomu, že se minimálně jednou cíleně střílelo na jednoho novináře a dnes byl jeden novinář zadržen, šéfredaktor novin Nasha Niva. Přesto je těžké podle útržků na sociálních sítích rozpoznat, co je pravda, a co fake news,“ pokračovala Šyjanoková.

Informace získává díky sociální síti Telegram, která se věnuje aktuální situaci v Bělorusku. „Kontaktovala mě i moje matka přes pevnou linku. Sestra se účastnila demonstrací v hlavním městě, naštěstí se jí odtamtud podařilo utéct. Prý ale viděla, jak auto přejelo člověka. Z jiných zdrojů zase víme, že minimálně 40 lidí včera utrpělo těžké zranění,“ řekla soudní tlumočnice.

Cichanounská je pro nás legitimní prezidentka

Bělorusko už v minulosti zažilo brutální demonstrace. Ty současné jsou ale podle Šyjanokové v mnohém jiné: „Nyní se nejedná o centralizovaný protest v hlavním městě. Podle mě, i analytiků a politologů, je tentokrát zasaženo celé Bělorusko – na ulicích jsou nejen zástupci opozice ale i staří lidé, učitelé, lékaři nebo bývalí voliči Lukašenka. Nyní jsou vážně celostátní.“

K tématu

Dnes ráno ministr zahraničních věci Litvy oznámil, že se prezidentská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská nachází v Litvě. Bělorusové ale její odjezd ze země nevnímají jako útěk, nýbrž jako služební cestu. „Kdyby v Bělorusku zůstala, tak by jí podle mě hrozila smrt. Státní aparát se nebude bát použít takové prostředky. Už dříve se uchylovali k únosům a vraždám. Nyní nebude v informačním vakuu,“ doplnila.

V současné době je podle Šyjanokové prioritou, aby Cichanouská jednala se zástupci jiných států. V zemi však zůstal její manžel Sjarhej Cichanouski, který je momentálně ve vězení. Právě on měl původně kandidovat na prezidenta, ale byl uvězněn. Proto se jeho manželka – překladatelka rozhodla sama kandidovat se slovy: „Stojím před davem z lásky ke svému manželovi.“

Reakce českých politiků nebyly včasné a dostatečné

K aktuální situaci v Bělorusku se vyjádřili i čeští politici. Například premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Bělorusové mají právo na svobodu a demokracii. Navíc nyní očekává iniciativu Evropské unie poté, co polský premiér vyzval k uspořádání mimořádného summitu. Šyjanoková ale tato prohlášení nevnímá jako včasné a dostatečná.

„Běloruská komunita žijící v České republice je částečně zklamaná. K prvnímu většímu zatýkaní došlo 11. června a my jsme hned sdíleli zprávy v Česku. Poté se 27. června konala na Staroměstském náměstí velká demonstrace, kde byl sepsán a podepsán dopis adresovaný prezidentovi Miloši Zemanovi. Jakési odsouzení brutálního zásahu proti občanům Běloruska přišlo ale až teď,“ uvedla Šyjanoková.

Přesto jsou Bělorusové vděční za jakoukoliv podporu. Nyní je prý potřeba, aby veřejnost prohlásila Cichanouskou za právoplatnou prezidentku, protože podle volebních okrsků v Bělorusku a jinde po světě legitimně vyhrála.

Tagy: demonstrace sociální sítě prezidentské volby Bělorusko pořady CNN Prima NEWS Alexandr Lukašenko útoky K věci Svjatlana Cichanouská Kryścina Šyjanok ozbrojené složky

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama