Plot nabitý elektřinou, okna s mřížemi a nové bezpečnostní kamery. To vše hluboko v lesích autoritářského Běloruska hlídá vojenská stráž a nápis „Vstup zakázán“. Takové jsou podle videí a výpovědí svědků náznaky možného vězeňského tábora pro politické disidenty, který byl nedávno vybudován asi hodinu jízdy od běloruského hlavního města Minsk, poblíž osady Novokolosovo. Nachází se na místě skladiště raket ze sovětské éry, které se rozkládá na ploše více než 200 akrů. Není jasné, jak velká část areálu byla zrekonstruována.
Běloruští opoziční aktivisté již delší dobu vyjadřují obavy, že by se autoritářský režim mohl uchýlit k využívání tvrdých detenčních táborů, pokud se běžné věznice zaplní. Roste také strach z další vlny zásahů a zatýkání v reakci na četné demonstrace u příležitosti výročí sporných prezidentských voleb z 9. srpna, které v loňském roce vyvolaly protesty. Další nepokoje mohou provázet ústavní referendum plánované na konec tohoto nebo začátek příštího roku.
#Belarus @CNN: A possible prison camp for political dissidents was recently constructed not far from the Belarusian capital Minsk, near the settlement of Novokolosovo. There are 3 layers of an electrified fence, security cameras and a military guard. pic.twitter.com/rTD4QPYRoU
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) August 5, 2021
„Není překvapivé, že se (prezident Alexandr Lukašenko) snaží vybudovat něco jako regulérní vězeňský tábor, protože nová vlna protestů se stejně zvedne. Mohou ji vyvolat jeho prohlášení i ekonomická situace. On to chápe a chce být připraven více než loni,“ řekl CNN hlavní poradce běloruské opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské poté, co zhlédl záběry americké televize.
Úprk běloruských atletů. Po sprinterce prchá i stříbrný olympionik a sedmibojařka
Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská není jedinou atletkou, která se odmítla vrátit do své vlasti. Kvůli tamní politické situaci se nechtějí vrátit ani stříbrný olympijský medailista z pekingského desetiboje Andrej Kravčenko a jeho žena, kterou je úspěšná sedmibojařka Jana Maximová. Společně se rozhodli, že nadále budou žít v Německu. A to kvůli diktatuře prezidenta Alexandra Lukašenka. Cimanouská protestuje „jen“ proti chybám funkcionářů na olympiádě.
V srpnu 2020 běloruští disidenti uvedli, že je policie několik dní držela ve vězeňském táboře, který byl dočasně vytvořen z léčebny závislostí.
Prostor hlídají vojáci
CNN neměla přístup do vnitřních prostor zařízení u Novokolosova a nic nenasvědčuje tomu, že by v táboře byli umístěni vězni. Jeden z představitelů západních zpravodajských služeb sdělil, že využití zařízení jako vězeňského tábora je „možné“, ačkoli o tom nemají přímé důkazy. Místní obyvatelé města Novokolosovo označují zařízení jako „tábor“.
„Můj kamarád Saša, stavitel, mi řekl, že to tu renovovali. Jsou tam tři úrovně ostnatého drátu a je to elektrifikované. Sbíral jsem tady houby, když ke mně přišel voják a řekl, že tam nesmím chodit,“ prozradil jeden z místních obyvatel. Vojenské hlídky zpozorovali i další dva svědci.
Záběry tábora se objevily po několikatýdenním zásahu proti zbývajícím nezávislým médiím v Bělorusku a po zvýšené mezinárodní pozornosti věnované krizi uvnitř autoritářské země.
Obavy o osud disidentů
V neděli olympijská atletka Kryscina Cimanouská uvedla, že poté, co na Instagramu kritizovala běloruské olympijské představitele, byla donucena odjet na letiště v Tokiu a musela vyhledat pomoc japonské policie, aby zabránila svému nedobrovolnému odletu zpět do Minsku.
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.
Ve středu přistála v polské Varšavě, kde jí bylo nabídnuto útočiště a humanitární vízum. Běloruský národní olympijský výbor uvedl, že byla vyřazena z olympijského týmu kvůli emocím a psychickým problémům, což sportovkyně popírá.
V úterý vzrostly obavy o rostoucí běloruskou diasporu disidentů na Ukrajině, když byl v parku v Kyjevě nalezen mrtvý aktivista Vital Šyšov. Policie vyšetřuje možnost sebevraždy nebo vraždy.
V květnu běloruský režim bezostyšně odklonil osobní letadlo do Minsku a zatkl disidenta a novináře Ramana Protaseviče, což někteří západní představitelé označili za „státem posvěcený únos“.
CNN hovořila s aktivisty, kteří tvrdí, že přistoupili k sabotáži železničních tratí provozovaných běloruskou vládou. Ti zaslali CNN sérii videí, která ukazují, že používají zavedenou techniku zdržování vlaků, aniž by způsobili škodu. Mnoho železnic, jež procházejí Běloruskem, totiž převáží zboží z Číny do Evropské unie. Častá zpoždění by mohla mít širší význam pro celý kontinent a mezinárodní obchod, a to by Lukašenkův režim tvrdě zasáhlo.