INTERVIEW, Pavel Bém - 7.5. v 17:30
Pavel Bém coby primátor zanechal velmi hlubokou stopu v historii Prahy. Proslul projekty jako je tunel Blanka či karta Opencard, které však nejsou většinou bezvýhradně přijímány. Dnešní politici podle něj na takové věci nemají odvahu a charismatičtí lídři skoro vymřeli, řekl Bém v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Podělil se i o své zážitky z horolezectví a zkušenosti s nejsilnějším halucinogenem světa.
„Politika se hodně proměnila v čase. Když se dívám na ambiciózní individualisty, tak jich moc nevidím. Doba 90. let, kdy politiku řídili charismatičtí lídři, ať jsme si o nich mysleli, co jsme chtěli, skončila. V současné době politika nahrává populismu a kabinetnímu politikaření,“ zhodnotil současnou situaci bývalý pražský primátor a exposlanec za ODS.
Muži, který je zároveň psychiatrem a vášnivým horolezcem, mnoho lidí nedokáže odpustit stavbu a peníze vynaložené na tunel Blanka. On sám ji však hájí. „Vždy když jedu Blankou, tak si říkám, že je skvělé, že ji tu máme,“ řekl Bém a doplnil, že by stavba měla pokračovat i do vnitřníhoměstského okruhu. Nynější politici se však podle něj do podobných velkých projektů jen tak nepustí. „Velké infrastrukturní věci dnes nejspíš nikdo nepostaví, protože jim k tomu chybí odvaha či peníze,“ řekl Bém.
Když v roce 2013 padla vláda premiéra Petra Nečase z ODS, tak se Bémovi podle jeho slov ulevilo. „Pádem vlády jsem opustil lavice Poslanecké sněmovny a říkal jsem si, že konečně můžu začít dýchat a žít. Mohl jsem se vrátit k původní profesi a horám s větší péčí o duši,“ dodal.
Opatření kvůli covidu prospívají černému trhu s drogami
Podle bývalého pražského primátora, který je také odborníkem na drogy a jejich prevenci, současná situace přispívá k tomu, aby se lidé upínali právě k těmto látkám. „Restriktivní opatření, COVID-19, lockdowny, omezení běžných interakcí obchodního typu legálního i ilegálního, nahrává tomu, aby se na černý trh dostaly látky, se kterými jsme dříve nebyli v kontaktu,“ řekl Bém. Dodal, že v USA jde o dlouhodobý problém, kvůli kterému umírají tisíce lidí. Mezi uživatele údajně patří především střední třída.
Za nejlepší cestu prevence považuje rychlé odhalení rizik u daného jedince. „Poznat včasné problémy, které mohou souviset a vést k pravidelnému dennímu užívání a závislosti. A také intervenovat. Prevence, škola a rodina jsou základ všeho,“ dodal psychiatr a bývalý pražský primátor. U lidí, kteří pravidelně berou tvrdé drogy nitrožilně, podle něj i nadále platí, že se jim musí nabídnout léčba, nebo jim dávat čisté a nepoužité injekční stříkačky. Mnoho narkomanů totiž využívá již použité jehly, což může vést k přenosu nemocí, jako je žloutenka.
Bém v pořadu Interview připomněl, že Česko patří na poli prevenci a boje s drogami mezi nejlépe hodnocené země. Velmi k tomu přispívají časem prověřené postupy. „To děláme v Česku od roku 1991 a staví nás to z hlediska mezinárodního srovnání na jedno z nejpřednějších míst. Jsme dáváni jako příklad a vzor, jak chránit veřejné zdraví ve spojitosti s drogami,“ doplnil bývalý politik.
Legalizace ne, regulace ano
Bém má poměrně liberální přístup k drogám. Není sice podle svých slov otevřeným zastáncem legalizace, ale je „velkým zastáncem regulace drogových trhů“. Ročně se na něm podle Béma otáčí ohromné finanční částky. Stejně tak má za to, že drogově závislé nemá smysl zavírat do vězení, když se to samé neděje kvůli užívání alkoholu, který je rovněž návykový. „Uživatele drog má smysl nějakým způsobem vzdělávat a ty nezákonné trhy dát do odpovědnosti regulace státu,“ doplnil Bém. Zároveň je rád za to, že Česko patří mezi několik málo zemí, které nepovažují držení a užívání drog za trestný čin.
Bývalý pražský primátor zároveň přiznal, že za svůj život již vyzkoušel různé typy drog. Mezi nimi i jed ropuchy coloradské, který je označován za nejsilnější halucinogen na světě. „Nebyl jsem tam jen ze zvědavosti, co to se mnou udělá, ale chtěl jsem poznat intenzitu té látky. Byl to fenomenální zážitek,“ řekl Bém.
Popsal také, co při užití tohoto halucinogenu pocítil. „Člověk si uvědomí, že je nepatrnou mikročástečkou makrovesmíru. Je to pocit, že vy patříte do něčeho, co vás násobně přesahuje, a vytvoří to ve vás velkou pokoru,“ dodal Bém ve vysílání CNN Prima NEWS. „S ničím jiným bych to nedokázal srovnat, a to jsem člověk, který je dobrodružný a ve svém životě přišel do styku s kdečím,“ dodal bývalý pražský primátor.