PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Marie Benešová, Jiří Pospíšil - 20.6. v 11:00
Vláda musela protikoronavirová opatření vyhlašovat v nestandardním režimu a byla jako chirurg, kterému teče rána, prohlásila v Partii ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Hájila tak sedmnáct nařízení, která zrušily soudy. Ve verdiktech kabinetu vytýkaly především nedostatečné zdůvodňování.
„Přirovnávám to k chirurgovi, kterému teče rána a musí ji nějak zašít. Potom se k tomu patolog znovu vrací a bádá nad tím mrtvým tělem. Má na to čas a pak se různé kritiky objeví,“ prohlásila v nedělní Partii ministryně spravedlnosti Marie Benešová s tím, že šlo o naprosto nestandardní situaci.
Hájila tak soudní spory, které stát prohrál v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními. Vláda však podle ministryně situaci zvládla. „Neřekla bych, že stát selhal. Většina rozsudků stojí na tom, že to bylo špatně zdůvodněno. Prohráli jsme jen 17 sporů ze 400 vydaných opatření, 65 sporů vyhráli a 35 bylo zastaveno,“ dodala Benešová.
Pospíšil: Požadavky za 12 miliard
„Sedmnáct je katastrofální číslo. Proč si stát nenajal kvalitní právníky? Teď jsou požadavky 12 miliard, když se to vysoudí, všichni budeme platit za práci úředníků na ministerstvu. Za nás tam seděli lidé, kteří byli schopní dát okamžitě stanovisko. Vidím obrovské pochybení vlády, premiéra, ministra zdravotnictví, kteří dokonce věděli, že jsou opatření protizákonná,“ reagoval bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
„Chápu, že na začátku to bylo nové, ale teď? Je to strašná vizitka. Jsou tam školácké chyby. I student práv ví, že to musí mít zdůvodnění,“ dodal Pospíšil.
Pražský městský soud například začátkem týdne zrušil jako nepřiměřenou a protizákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, podle které je z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadován negativní test na COVID-19.
V dubnu zase Nejvyšší správní soud zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z 10. dubna (později ještě dvakrát aktualizované), které kromě jiného omezovalo provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Hlavní problém byl podle soudu v plošnosti opatření. Na to poukazovaly soudy několikrát.
Vláda to však nerespektovala a argumentovala tím, že je třeba opatření ještě dodržet, a využila doby, dokud soud nerozhodl. Opatření pak skutečně zrušila až ve chvíli, kdy je soud prohlásil za nezákonná.
Marie Benešová Zdroj: CNN Prima NEWS