Krátký, jen několikavteřinový záběr novorozeného jehněte, pobláznil na sociálních sítích desítky tisíc lidí. Beránek je jedinečný vrozenou vadou – kyklopií. V krátkém videu na sociálních sítích chirurg Karan Rajan z Národní zdravotní služby ve Velké Británii vysvětluje, čím je to způsobeno. Upozorňuje, že touto vadou mohou teoreticky trpět i lidé, žádného však nikdy nikdo nepotká. Takové děti umírají velmi brzy po porodu.
Na svém profilu na TikToku doktor v krátkých videích šíří osvětu a vysvětluje nejrůznější anomálie. V posledním příspěvku sdílel záběry jehněte, které má pouze jedno obří oko. Svým sledujících následně názorně vysvětlil, o co jde.
Do sítě na lov tuňáků se zamotal dvoutunový tvor. Na tuto rybu jen tak nenarazíte
Nečekaný pohled se naskytl začátkem října mořskému biologovi Enriquemu Ostaleovi. U středomořského pobřeží španělské enklávy Ceuta v sítích pro lov tuňáků uvízl obří mořský tvor. Jednalo se o měsíčníka svítivého, rybu, kterou lidé běžně ve vodách nevidí. Je specifická jak svým tvarem, tak velikostí.
„Jedná se o velmi vzácnou vrozenou vadu, která se jmenuje kyklopie. Objevuje se nejen u zvířat, ale i u lidí,“ říká Rajan. Při této vadě dochází k tomu, že se zvíře či člověk narodí jen s jednou mozkovou hemisférou. „Mozek se nerozdělí na dvě poloviny, nemáte tak dvě hemisféry,“ vysvětlil.
Důsledkem je, že se oční bulvy neumístí do dvou očních dutin, ale jen do jedné. Proč ale žádného člověka s kyklopií na ulicích nepotkáte? „Tato vrozená vada není slučitelná se životem,“ podotkl chirurg. Ti, kteří vadu mají, umírají velmi brzy po narození. Mnohdy se navíc stává, že ten, kdo se s kyklopií narodí, nemá ani nos a ústa. Obří oko je tak mnohdy jedinou částí obličeje.
Kuriózní a velice vzácnou vadou trpěli lidé i v minulosti. „Některá světová muzea si zachovala kyklopické plody z potratů,“ dodal lékař s tím, že to je podle něj neetické. Od 21. října video zhlédlo více než 300 tisíc lidí a další tisíce ho sdílely na sociálních sítích.