Navalnyj v policejní stanici
Německý ministr zahraničí Heiko Maas i jeho britský protějšek Dominic Raab se přidali k těm, kteří odsoudili nedělní zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Ruské úřady vyzvali nejen k okamžitému propuštění aktivisty, ale také k vyšetření útoku chemickou zbraní, který na něj byl dříve spáchán, informovaly zahraniční agentury.
„Rusko jeho vlastní ústava i mezinárodní dohody zavazují k ctění vlády práva a ochraně osobních práv. Tyto principy musejí být samozřejmě uplatněny i vůči Alexeji Navalnému. Měl by být ihned propuštěn,“ uvedl podle agentury DPA Maas.
Navalnyj se s chotí vrátil do Moskvy. Hned po příletu ho na letišti zatkli
Ruský soud poslal v pondělí opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho advokát Vadim Kobzev. Navalnyj byl v neděli zatčen krátce po návratu do vlasti z Německa, kde se zotavoval z otravy novičokem. Čelí obvinění, že „systematicky porušoval“ režim podmíněného trestu, který mu byl dříve uložen za údajnou zpronevěru. Policie v Petrohradě večer podle agentury Interfax zadržela desítky lidí, kteří se sešli na akci, kde podpořili Navalného.
Navalnyj se vrátil v neděli do Moskvy poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Evropská unie a Británie kvůli otravě touto látkou, kterou potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), uvalily sankce na spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina. Maas zdůraznil, že od Ruska očekává vyšetření tohoto pokusu o otravu Navalného a vyvození odpovědnosti vůči těm, kteří za útokem stojí.
Německý sociální demokrat také podotkl, že Navalnyj se vědomě vrátil do Ruska, protože ho vnímá jako svoji vlast jak v osobním, tak politickém smyslu. To, že ho úřady ihned po jeho příjezdu zatkly, považuje Maas za „zcela nepochopitelné“.
„Místo stíhání Navalného by Rusko mělo vyšetřit, jak je možné, že na ruské půdě byla použita chemická zbraň,“ citovala britského ministra Raaba agentura Reuters.
Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), polského premiéra Mateusze Morawieckého, šéfa americké diplomacie Mikea Pompea, představitelů Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.
Lavrov: Západ jen odvádí pozornost od svých problémů
Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova má kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení Alexeje Navalného za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. „Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje,“ řekl Lavrov.
Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy, informovala agentura TASS.
Navalnyj byl zatčen jen krátce po přistání v Moskvě při průchodu pasovou kontrolou. Ruská vězeňská služba (FSIN) podle agentury TASS informovala, že politický aktivista byl zatčen na základě skutečnosti, že od 29. prosince je na seznamu hledaných osob v souvislosti se „systematickým porušováním“ režimu podmíněného trestu, který mu byl uložen za údajnou zpronevěru. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.