Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.
„Reminder pro místní konzervativní obdivovatele Západu: Včera se občané vyslovili v jedné zemi pro manželství pro všechny a v metropoli druhé země pro vyvlastnění čtvrt milionu bytů od největších developerů,“ napsal pirátský poslanec František Kopřiva v pondělí na Twitter.
Reminder pro místní konzervativní obdivovatele Západu: Včera se občané vyslovili v jedné zemi pro manželství pro všechny a v metropoli druhé země pro vyvlastnění čtvrt milionu bytů od největších developerů. #patrimenazapad
— František Kopřiva (@FrantisekKopiva) September 27, 2021
Za svůj tweet ovšem sklidil kritické ohlasy a posměšky od politických oponentů. „V Berlíně rozhodli o vyvlastnění bytů a srdce každého správného Piráta se zatetelilo,“ odpověděl Kopřivovi například poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. „A vy to vyvlastnění jako obdivujete?“ položil řečnickou otázku Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.
Nabíjíte děla politické konkurenci
„A tahle se, milé děti, nabíjí děla politické konkurenci…,“ přidal se ke kritikům politický komentátor Petr Honzejk. Kopřivův tweet totiž už stihla využít ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která jej považuje za další důkaz, že Piráti sympatizují s radikální levicí. „Tak jestli tohle není důkazem neomarxistických tendencí, pak už opravdu nevím, co by to mělo být? Držte si kupní smlouvy, výpisy z katastru i peněženky. Piráti se vybarvují,“ napsala na Twitter.
Další lidé pirátskému poslanci, který v nadcházejících sněmovních volbách kandiduje ze třetího místa ve Středočeském kraji, radili, aby „každý svůj tweet“ konzultoval s volebním týmem, „ať z toho pak není mrzení“.
Přišli však i mnohem drsnější odpovědi. „Františku, Vy jste, s prominutím, naprostý blb, amatér a diletant. S takovou do nebe volající naivitou nemáte v politice do dělat. Nebo si dejte bobříka mlčení. WTF!!“ napsal pod Kopřivův status uživatel, který si říká Bender Ohýbač Rodriguez. „Reminder: Jediná strana, co to referendum podporovala, byla krajně levicová Die Linke. O co Vám jde?“ připojil se uživatel Grilující centrista.
Omlouvám se, napsal Kopřiva
František Kopřiva začal ještě týž den svůj tweet vysvětlovat. „Chtěl jsem jen poukázat na selektivní vnímání západní Evropy během kampaně a moc se mi to teda nepovedlo. Vyvlastňování bytů rozhodně nepodporuji,“ napsal na svůj twitterový profil.
Jenže jeho omluva na diskutéry nepůsobila příliš věrohodně. „Obecně je chybou Pirátů, že něco plácnou – pustí do éteru, aby to následně dementovali, když zjistí, že jim preference letí dolů. Stáhnete s sebou i STAN…,“ zkritizoval Kopřivu uživatel Josef Hlaváč.
Piráti přitom v minulosti již několikrát ukázali, že v otázce bydlení mezi nimi nepanuje shoda. V březnu 2019 se intenzivně debatovalo o tom, že Piráti chystají v Praze pomocí elektroměrů odhalovat, které byty jsou prázdné a které obydlené. Dokonce měl být ve hře návrh, aby majitelé prázdných bytů platili vyšší daň z nemovitostí.
ČSSD chce pokuty za prázdné byty
Pražský primátor Zděnek Hřib (Piráti) tehdy ve spolupráci se společností PRE připravoval plán, jak počet prázdných bytů zjistit. „Pokud se (elektroměry) netočí, nebo se točí jen velmi málo, indikuje to, že je ten byt prázdný,“ řekl tehdy Hřib.
Pražský radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) ale dementoval, že by cílem mělo být uvalení vyšších daní z nemovitostí na prázdné byty. „Pan primátor řekl pouze to, že jestliže zjistíme, že v Praze je hodně prázdných bytů a že je to problém, tak s tím můžeme jít za nějakým ministerstvem, aby problém řešilo. Rozhodně neřekl nic v tom smyslu, že navrhujeme zdanit prázdné byty a že s tím půjdeme za ministerstvem. V současnosti v tomto směru nic nenavrhujeme,“ řekl před více než dvěma lety Zábranský.
Majitele prázdných bytů chce pokutovat sociální demokracie. O částce, která by mohla dosahovat tří až pěti tisíc korun měsíčně, hovořil předseda ČSSD Jan Hamáček. „Pokuta bude taková, aby se spekulantům nevyplatilo s byty spekulovat. Stejně jako v Mnichově, Berlíně či Kodani chceme spekulanty donutit, aby byty pronajali. Mohlo by to být tři až pět tisíc měsíčně,“ řekl Hamáček v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.