Během koronavirové krize vzrostl počet Čechů, kteří se obávají, že nedosáhnou na vlastní bydlení. Zatímco loni jejich podíl dosáhl 62 procent, nyní je to už téměř osm lidí z deseti. Výrazně stoupl také podíl mladých do 26 let, kteří žijí pod jednou střechou s příbuznými. Zpravidla s rodiči.
Pandemie koronaviru výrazně nabourala sny Čechů o vlastním bydlení. Ačkoli se snaží více šetřit, vzrostl počet těch, kteří na pořízení domu nebo bytu nemají. Zatímco loni muselo nákup nemovitosti odložit pět procent z nich, nyní se tento podíl blíží dvojnásobku, tedy deseti procentům. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Generali Investments.
„Ceny bydlení vytrvale rostou již několik let a koronavirová krize na tom nic nezměnila. Pandemie naopak pro spoustu lidí představovala výrazný zásah do úspor či příjmů, takže se někteří z nich vzdali myšlenky na koupi vlastní nemovitosti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Marek Bečička z Generali Investments. Podle něho na to reaguje i trh. „Pokračuje totiž trend stavby projektů určených nikoli k prodeji, ale čistě k nájemnímu bydlení,“ dodal.
S rodiči skoro čtvrtina mladých
Z průzkumu totiž vyplynulo, že 77 procent Čechů má strach, že si nebudou moci dovolit pořídit nebo zrekonstruovat vlastní nemovitost. Loni to přitom bylo jen 62 procent, tedy necelé dvě třetiny. Naopak dvě třetiny dotázaných uvedly, že kvůli svému snu na pořízení vlastního bydlení začaly více šetřit. 27 procent pak hledá práci, která by jim přinesla vyšší příjem.
Koronavirus také výrazně zhoršil situaci mladých do 26 let na trhu s bydlením. Vzrostl totiž podíl těch, kteří žijí pod jednou střechou s příbuznými, zpravidla s rodiči. Zatímco v roce 2020 takto bydlelo jen 15 procent lidí ve věku do 26 let, letos už se tento podíl přiblížil jedné čtvrtině. Zvýšil se rovněž podíl lidí, kteří už na sen o vlastním bydlení rezignovali a chtějí zůstávat v nájmu. Loni takto uvažovalo osm procent respondentů, letos už je to rovná desetina.
Odborníci se ale neshodnou, zda jde o znepokojující trend. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda je přesvědčen, že české vnímání bydlení je nastaveno špatně. „Češi si říkají: ‚Já ten byt musím vlastnit.‘ Ale to je anomálie. Je to relikt socialismu,“ uvedl v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
V Německu je v nájmu dvakrát víc lidí
Ekonomka Ilona Švihlíková v tom ale vidí problém. „My tady mladé generaci bereme sen. Ona nastupovala do života s tím, že někdy bude mít vlastní bydlení. Byl to její cíl. Nyní vidí, že je to jinak,“ opáčila Švihlíková rovněž ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle ní je vlastní byt znakem toho, že nastupující generace se má lépe než ta předchozí. „To nepřinese nic dobrého do budoucna,“ dodala.
Faktem nicméně je, že bydlení v nájmu je na západ od našich hranic daleko běžnější než u nás. Podle aktuálních údajů Eurostatu v Česku žije ve vlastním necelých 80 procent lidí. V Německu je to jen 51 a v Rakousku 55 procent, zbývající si bydlení pronajímají. Podíl Němců či Rakušanů, kteří nepohrdnou podnájmem, je tak více než dvakrát větší.
„A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svou také, usnadní jim to život,“ dodal Kovanda.