Ve Velké Británii by mohly zaniknout stovky tisíc až miliony pracovních míst, pokud se kvůli karanténním opatřením rychle neobnoví letecká doprava. Řekl to dnes šéf londýnského letiště Heathrow John Holland-Kaye.
Podobně se vyjádřil i šéf letecké společnost easyJet Johan Lundgren, zatímco šéf aerolinek Ryanair Michael O'Leary prohlásil, že jeho letadla budou létat dál, i v době karanténních opatření. Ta zároveň označil za „blbost“.
Velká Británie ode dneška zavedla 14denní karanténu pro cestující ze zahraničí. A to navzdory varování ze strany velkých britských aerolinek, které tvrdí, že takový krok zdecimuje domácí turistiku a bude mít neblahé dopady i na export.
„Takto nemůžeme pokračovat," řekl televizi Sky News šéf letiště Heathrow John Holland-Kaye. „Musíme začít plánovat znovuotevření hranic. Pokud letectví znovu rychle nezprovozníme, a to velmi bezpečným způsobem, pak ve Velké Británii přijdeme o stovky tisíc, ne-li o miliony pracovních míst. A to v době, kdy musíme ekonomiku znovu postavit,“ dodal šéf nejrušnějšího letiště ve Velké Británii.
Na případné ztráty pracovních míst upozornil i šéf britské nízkonákladové letecké společnosti easyJet Johan Lundgren. Firma by k dalšímu propouštění podle něj musela sáhnout, jestliže země bude chtít přísná karanténní opatření zachovat delší dobu. Společnost easyJet už dříve oznámila, že kvůli dopadům koronaviru zruší 4 500 míst, což je zhruba 30 procent pracovní síly.
„Toho se obávám,“ řekl Lundgren na dotaz televize Sky News, zda budou ztráty pracovních míst výraznější za situace, kdy se karanténní opatření udrží delší dobu, a doplnil: „Dokud se to nezmění, tak si myslím, a mám obavy, že odvětví letecké dopravy, jak je tady ve Velké Británii známe, nezůstane nedotčené.“
Radikálnější postoj vůči přísným karanténním opatřením zaujal šéf irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Michael O'Leary. Žádné lety do Velké Británie ani v opačném směru totiž rušit nehodlá, protože tisíce obyvatel si podle něj i nadále rezervují lety na dovolenou. Ryanair je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě, do Londýna létá i z Prahy.
I kdyby karanténa zůstala v platnosti i v červenci a srpnu, Ryanair lety rušit nehodlá. „Ne, protože letadla ve směru z Velké Británie už jsou plná. Britové tu karanténu ignorují, oni vědí, že je to blbost,“ řekl O'Leary a dodal: „Ryanair od 1. července, od druhého, od třetího a od každého následujícího dne provozuje asi 1 000 letů do míst po celém Portugalsku, Španělsku, Itálii či Řecku.“
Letecké společnosti odstavily v březnu kvůli pandemii koronaviru většinu letadel či všechna. Šéfové aerolinek ale doufali, že provoz budou schopni obnovit od července, a že tak zachrání převážnou část rušné letní sezony, kdy turistický sektor vydělává nejvíce. Kvůli postoji britských úřadů a čtrnáctidenní karanténě se teď chtějí tamní velké aerolinky soudit s britskou vládou.