Příběh z Jihomoravského kraje
Obce postižené tornádem mají o starost více. Jihem Moravy se opět prohnalo několik silných bouří, které vytopily domy s provizorní střechou. Práce na opravách se tak komplikují. Hlavní pomoc poskytovali dobrovolníci, těch ale stále ubývá. Bez další vlny pomoci se ale prý místní z problémů nedostanou.
V zasažené oblasti po tornádu od samého začátku pomáhá Vítězslav Wejmelka. Kvůli dobrovolnické práci dokonce podal výpověď. Je vyčerpaný, psychicky zlomený, ale nevzdává se. „Mám za sebou zhruba devět střech. Pořád někdo říká, že je zde lidí dost, není to ale pravda. Je nás málo. Předevčírem jsem pracoval do půlnoci, je to těžké. Děláme, co se dá,“ říká dobrovolník. Na svém profilu na sociálních sítích již lidi vyzýval, aby přijeli pomoci. Zatím však nikdo nedorazil.
Udělal si selfie a už nepřišel
Wejmelka je přesvědčený, že dobrovolníků není dostatek. Prvotní zájem podat pomocnou ruku opadl, a on tak s kolegy pomáhá v minimálním počtu. Mimo malý zájem ho mrzí i přístup některých lidí. „Přišel sem kluk, který se zeptal, jestli může pomoci. Pán mu půjčil rukavice a on pak šel na dvůr, kde se vyfotil s cihlou na rameni. Následně si udělal selfíčko se zbořeným domem. Nakonec odešel a už nikdy nepřišel,“ vzpomíná.
Jak vypadalo tornádo z vesmíru? Meteorologové zveřejnili unikátní snímky
Téměř měsíc po řádění tornáda zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) družicové snímky z momentu, kdy přírodní živel poničil na jižní Moravě stovky domů, způsobil škody až 15 miliard korun a usmrtil šest lidí.
O tom, jaké bouře v posledních dnech napáchaly škody, ví své Miroslava Ježková. Měla objednané krovy, kvůli nedostatku materiálu ale nepřišly. Nyní bouře zničila celé první patro rodinného domu jejích rodičů. „Ze stropů sršela voda, kluci to chtěli strhat, ale řekli jsme si, že to není bezpečné. Až vše vyschne, tak to strhneme,“ uvedla Ježková.
Situaci se snaží zachraňovat skupina dobrovolníků, která sbírá údaje o potřebách obyvatel. „Lidé se zájmem pomoci mohou volat na informační linku, na které jim poradíme, kam mají jet a co si mají vzít. Dobrovolníci ale nejsou. Zejména potřebujeme řemeslníky, klempíře, tesaře či zedníky,“ sdělil hlavní koordinátor Jiří Janecký.
Dobrovolnická skupina vyzývá další pomocníky, aby přijeli do postižených oblastí. Nabídne jim tu potřebné zázemí. „Mají možnost spát ve vlaku, ve kterém dostanou i stravu. Snažíme se zajišťovat i svačiny a obědy,“ doplnila koordinátorka Tereza Hliněná. Pokud se nezvedne další vlna pomoci, řada místních lidí se podle dobrovolnické skupiny z problémů jen stěží dostane.
Lužice, 25. června, beznaděj ve Velkomoravské ulici Zdroj: Ivan Motýl