Budoucnost jaderné energetiky v ČR
Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách České republiky, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát bude podle něj průběžně kontrolovat rizikovost všech tří uchazečů i jejich subdodavatelů.
Vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. Začít stavět se má v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. Síkela uvedl, že účast českých podniků na stavbě reaktoru může dosáhnout až 65 procent, což znamená pro české firmy zakázky za vyšší desítky miliard korun.
„Chceme udělat další krok k tomu, aby Česká republika byla energeticky soběstačná, abychom rozvíjeli dobrým a správným směrem naši energetickou politiku,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Předchozí vlády podle něj odkládaly rozhodnutí o tendru, projekt má tak několikaleté zpoždění. Jde podle něj o klíčový projekt z hlediska energetické soběstačnosti ČR.
2/2 Jsme rádi, že česká vláda si to plně uvědomuje a vítáme její rozhodnutí otevřít tendr na dostavbu Dukovan. Jsme připraveni se výběrového řízení s naší bezpečnou a špičkovou technologií zúčastnit. #jádrovČR #tendrDukovany
— Westinghouse Česko (@WECNuclearCZ) March 17, 2022
Kvůli obavám o bezpečnost se tendru nezúčastní Čína či Rusko. Dosavadní konkurence tak má o poznání větší šanci na to, aby se mohla podílet na stavbě nového jaderného bloku. Zájem již vyjádřil americký koncern Westinghouse.
„Jsme rádi, že česká vláda si to plně uvědomuje a vítáme její rozhodnutí otevřít tendr na dostavbu Dukovan. Jsme připraveni se výběrového řízení s naší bezpečnou a špičkovou technologií zúčastnit,“ uvedla firma na Twitteru. Tendru se chce zúčastnit také francouzská společnost EDF či jihokorejská KHNP
Jak dlouho se obejde Česko bez ruského uranu? Nahradit ho bude těžké, tvrdí experti
Bez uranu z Ruska vydržíme dva roky. I s takovým závěrem počítá krizový plán, který kvůli válce na Ukrajině vytváří největší výrobce elektřiny u nás, ČEZ. Vedle hledání alternativních dodavatelů jaderného paliva by se pak nejspíš muselo začít rychle přeorientovávat na zelené zdroje.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že zahájení tendru spočívá ve zpřístupnění zadávací dokumentace uchazečům. Podle Beneše je zadávací dokumentace uchazečům zveřejněna právě nyní. První nabídky od tří uchazečů dostane ČEZ do 30. listopadu letošního roku.
ČEZ poté bude s uchazeči jednat a dostane druhé, vylepšené nabídky. S konečným pořadím uchazečů předstoupí ČEZ před stát v prosinci 2023, uvedl Beneš s tím, že smlouva bude podepsána do konce roku 2024.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že prvotní fáze tendru bude financována ze strany ČEZ, stát do projektu finančně vstoupí těsně před zahájením stavby. Podle Síkely bude o pořadí uchazečů rozhodovat cena, ale i co nejvyšší účast české vědy a podniků. Z až pětašedesátiprocentní účasti českých podniků na stavbě nového bloku bude podle něj profitovat také stát.
Zástupci vlády i ČEZ si stojí za tím, že nový reaktor má stát zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známa až po ukončení soutěže.
Třetina veškeré energie v ČR
Součástí nabídek bude také možná nezávazná opce na stavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín a šestého bloku v Dukovanech. Podle Beneše ale nezávazné nabídky na stavbu dalších bloků nebudou mít vliv na současné výběrové řízení. „V hodnocení budeme hodnotit jeden blok,“ uvedl Beneš.
Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1 000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.
Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.