Příběh plný ironie se urodil v Singapuru. Muž byl odsouzen k sedmi týdnům vězení za to, že loni při začátku koronavirové pandemie porušil zákaz vycházení, přitom byl v tu dobu de facto bez domova. Do země se po čase vrátil z ciziny, ale neměl kde přespávat, takže polehával po parkovištích nebo na chodníku.
Singapurský občan se loni v březnu vrátil do rodné země z Indonésie a krátce na to byl zadržen. V rámci koronavirových opatření tehdy musel každý „cestovatel“ strávit 14 dní v karanténě. Rozman Abdul Rahman nahlásil, že bude tento čas trávit na adrese trvalého bydliště své sestry, ale vůbec se u ní neobjevil.
Místo toho přespával venku – na parkovištích i dalších místech – a stal se dočasným bezdomovcem. Jak vyšlo později najevo, sourozenci se rozhádali, proto Rahman zvolil nekomfortní způsob spánku. Do toho navíc pracoval jako noční hlídač ve skladu potravinového řetězce, aniž by zaměstnavateli řekl o tom, že správně by měl být v karanténě.
3. dubna, necelé dva týdny poté, co muž dorazil do Singapuru, navštívili imigrační úředníci adresu jeho sestry. A dle očekávání zjistili, že Rahman se na ní nenachází. Později toho dne byl zatčen a obviněn. Obžaloba tvrdila, že vystavil ostatní riziku nákazy tím, že pracoval, a uvedla, že 13 dní bylo nehorázné porušení nařízení.
Obhájci Rahmana argumentovali tím, že jejich klient byl nucen pracovat, aby uživil sebe i rodinu, neměl vůbec žádné prostředky. A ani dům, o který přišel po rozvodu. Právníci proto uvedli, že v případě rozhodnutí soudu poslat muže na sedm týdnů do vězení jde o krutou ironii.
„Měl by existovat rozdíl mezi těmi, kteří lehkovážně jdou ven a porušují nařízení, a těmi, kteří nemají na výběr,“ konstatoval obhájce Azri Imran Tan.
Na někdejší tvrdá singapurská pravidla doplatila řada dalších lidí. Například jedna zdravotní sestra byla uvězněna za to, že si po návratu z Austrálie šla koupit bubble tea a navštívila těhotnou kamarádku.