KOMENTÁŘ Daniely Kovářové: Holky, neblbněte a mějte děti. Co nejdřív
bezhotovostní platba
Výpis příspěvků ke štítku „bezhotovostní platba“
Vládní třenice kvůli platbám v hotovosti. Lidovec se postavil na stranu ANO, ODS nesouhlasí
Letní politické téma plateb v hotovosti je znovu na scéně. Nově se ke kritice kromě hnutí ANO přidávají i někteří koaliční politici. Vadí jim totiž, když podniky neumožňují platby kartou a berou pouze hotovost. Podle lidoveckého poslance Michaela Kohajdy tato praxe „smrdí“ zatajováním tržeb. Nejsilnější vládní strana ODS ale nesouhlasí.
Češi vládnou Evropě v placení mobilem, tvrdí expert. Na jaká úskalí si dát pozor?
Češi se hotovosti již částečně vzdali, v platbách preferují především mobilní telefon nebo chytré hodinky. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to konstatoval manažer společnosti Visa pro ČR Petr Polák. Poznamenal také, že mezi evropskými státy je Česko v otázce placení mobilním zařízením premiantem. Odborník mimo jiné doporučil, jak předcházet možným rizikům spojeným s bezhotovostními transakcemi.
Nelze platit kartou? Známka příklonu k šedé ekonomice, míní experti. Stát prý tratí miliardy
Tři z pěti Čechů podle posledního průzkumu zažili, že v obchodě nemohli zaplatit kartou a prodejce požadoval hotovost. Někteří ekonomové tvrdí, že jde o známku přesouvání ekonomiky do šedé zóny. Stát prý podle nich přichází o miliardy korun na daních.
Heslo Karty neberem už patří minulosti. Na cestách po celém světě dodají klid a pohodlí
Dnes už je spíše výjimkou platit útratu v zahraničí v restauraci či kavárně hotovostí a některé služby už na klasické bankovky nejsou zařízené vůbec. Používání platebních karet přináší neoddiskutovatelné výhody, kterých neustále přibývá.
Bankovnictví v USA je jak za krále Klacka, Češi jsou špice. Málo se chlubíme, říká analytik
Češi umí skvělé věci a řada zemí se o nich může jen učit, obzvlášť co se týče bankovnictví. Ve Spojených státech vůbec nechápou, že se do účtu můžeme odkudkoliv přihlásit mobilem, je to tam jak za krále Klacka, popisuje Jan Antoš, CTO z technologicko-konzultantské společnosti Trask. O moc lépe na tom není podle něj ani Německo, k němuž Češi mnohdy vzhlíží. Tam zase pro přihlášení používají kódy z papírové knížky, které postupně škrtají. „To se fakt děje,“ potvrdil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Ve sporu hotovosti versus platby kartou se nestaví ani na jednu stranu, ačkoliv sám hradí nákupy mobilem.
Platby v hotovosti? Obchodník má právo volby, počet terminálů roste, odmítá kritiku Stanjura
Počet platebních terminálů od začátku letošního roku vzrostl o pět procent. Uvedl to v pořadu Nový den šéf financí Zbyněk Stanjura (ODS) v reakci na kritiku ohledně úbytku míst, kde se dá zaplatit kartou. Podle opozičního hnutí ANO za to může především zrušení elektronické evidence služeb (EET). Stanjura tvrdí, že je na obchodníkovi, jakou metodu placení si vybere.
Bez hotovosti tu fungují i žebráci. V Číně se vše platí mobilem a QR, líčí Češka ze Šanghaje
Jako kdyby člověk vstoupil do jiného světa. Zatímco se Češi dohadují, zda je lepší platit hotově, nebo kartou, v čínské Šanghaji je passé obojí. Veškeré transakce se točí kolem mobilních telefonů, aplikací a QR kódů. Plně digitalizovaný způsob placení je v asijské velmoci tak silně zakořeněný, že na něj přistoupili i žebráci, uvedla redakci CNN Prima NEWS Lenka S., která v čínské metropoli žije několik let. Jak ale sama dodala, má to několik háčků. „To, co stát sleduje nebo nesleduje, je tak trochu citlivé téma, ale sama předpokládám, že skutečně mají o všem přehled,“ konstatovala.
Lež a hloupost. Skopeček se pustil do Schillerové kvůli platbám kartou. Havlíček ji bránil
Turisté, kteří k nám přijedou, by měli být upozorněni, že Česko nebere platební karty, napsala na Twitteru bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) její slova označil za „lživá a hloupá“. Celá debata je podle něj bouří ve sklenici vody, neboť počet bezhotovostních transakcí v zemi neustále roste. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček naopak prohlásil, že v tomto směru za ostatními státy zaostáváme.
Hotovost? Ne, díky, plaťte jen kartou. V zahraničí jsou bankovky pasé, v Česku je to naopak
Zahraniční turisté ve velkých českých městech se nestačí divit. Nejeden podnik otočil zostra kormidlem a přestal přijímat bezhotovostní platby. Řada lidí, která cestovala po republice s lehkou peněženkou, musí nyní vybírat hotovost v bankomatech, jinak mají smůlu. V Evropě i jiných částech světa je přitom trend opačný – kde to jde, tam se zavádí platby kartou či chytrými zařízeními. V řadě evropských metropolí je hotovost úplně pasé, kartou se dá pohodlně platit také na Novém Zélandě či v Kolumbii. Na bezkontaktní transakce naskakuje také Japonsko, které historicky patřilo k „hotovostním baštám“.
ANKETA: Čtvrtina Čechů nakupuje podle průzkumu bez peněženky. Čím platíte vy?
Mobilem platí v ČR 39 procent lidí, před čtyřmi lety to bylo 19 procent. Z domova bez peněženky nyní chodí čtvrtina obyvatel Česka. Peněženku u nich vystřídal chytrý mobilní telefon, který vlastní devět z deseti Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mastercard, který se konal v prosinci 2022 na vzorku 1 200 respondentů.
Tři důvody, proč platit mobilem a hodinkami
Platby mobilem a chytrými hodinkami se v poslední době těší velké popularitě a pro mnoho lidí jsou již naprostou samozřejmostí. Někteří ale možná ještě neví, jak na to. Co to tedy ty mobilní platby vůbec jsou a k čemu vám budou dobré?
Pandemie změnila obsah peněženek Čechů. Jaká je teď nejčastěji používaná bankovka?
Pandemie koronaviru ovlivnila obsah českých peněženek a dosud nejoblíbenější tisícikoruna přišla o své prvenství. Která bankovka ji na pomyslném trůnu vystřídala?