Koronavirová mutace delta srazila zdravotnický systém v Thajsku na kolena. Zoufalí lékaři už nemají v Bangkoku pro nemocné volná lůžka, pacienty s lehkým průběhem onemocnění tak odvážejí vlaky pryč z města. Jinde musí lékaři pečovat o infikované na parkovištích, pacienty ve vážném stavu nechávají bez pomoci.
Z vlakového nádraží v Bangkoku odjel v úterý spoj, do kterého by nikdo dobrovolně nechtěl nastoupit. Vlak s lůžkovými vozy byl totiž až po strop přecpaný pacienty s covidem, kteří měli mírné příznaky. Lidé spali ve složitých podmínkách na palandách nad sedačkami. Celkem ve vlaku z hlavního města Thajska odjelo 137 nakažených.
I když to tak na první pohled nevypadá, do vlaku nastoupili ti „šťastnější“. Úřady lidem s mírným průběhem nemoci umožnily odjet z Bangkoku pryč do méně rizikových oblastí. Většina z lidí podle listu The Guardian odjela „domů“, v hlavním městě tak zřejmě jen pracovali.
ดัดเเปลง โบกี้ รถไฟ รับผู้ป่วย #โควิดเขียว รองรับ240คน ชั้นบนไม่ใช้เพราะผู้ป่วยต้องปีนขึ้นลง จะให้นอนด้านล่าง ติดตั้งระบบ น้ำ ไฟ มุ้งลวด เปิดเข้าพักศุกร์นี้ #โควิด19 #COVID19 #ศูนย์พักคอย pic.twitter.com/xz23rHTnwP
— ittipat pinrarod (@ittipat_tv) July 27, 2021
Bangkok se totiž proměnil v semeniště koronaviru. Tamní nemocnice jsou přecpané a lékaři zoufalí. Tady vládne pragmatismus. Pacienti ve vážném stavu jsou bez šance, zdravotníci na ně nemají kapacitu. Jelikož nemocnice nemají volná lůžka, lékaři ošetřují nemocné na parkovištích.
A pro infikované už v zemi vznikají další dočasná zdravotnická střediska. V provizorní karanténní stanoviště se promění nepoužívané vlakové vozy. „Musíme je trochu upravit, dáme do nich sítě proti komárům a napojíme je na elektrickou síť i vodovod. Toalety budou venku před vozy,“ uvedl na Facebooku thajský guvernér Aswin Kwanmuang.
Občané kritizují neschopnou vládu
Zatímco loni zvládalo Thajsko pandemii příkladně, teď v zemi lidé umírají každý den po stovkách. A občané viní vládu, která nedokázala sehnat vakcíny a populaci naočkovat. „Vláda je stále o krok pozadu. Něco udělají, až když vznikne problém. Měli by změnit strategii a myslet dopředu,“ kritizoval pro The Guardian Ekapob Laungprasert, který v Thajsku vede dobrovolnickou skupinu Sai Mai Tongrot, která se snaží pomáhat nakaženým.
„Vláda by měla sehnat kvalitní vakcíny a rychle je dostat mezi lidi. Lidé v Thajsku mají potíže se k očkování dostat, zatímco jiné státy pořádají loterie, aby přiměly občany k vakcinaci,“ dodal.
Že vláda mnohdy nepostupuje úplně standardně, ukazuje hlavně tamní premiér Prajutch Čan-Oča. Ten v březnu na jedné z pro něj nepříjemných tiskových konferencí vzal do ruky covid dezinfekci a postříkal s ní zhruba deset novinářů. Jindy házel po zaměstnancích médií banánové slupky.
Země v područí viru
S tím, jak se krize prohlubuje, plánuje thajský ministr zdravotnictví Anutin Charnvirakul pokračovat v řízeném stěhování občanů. Do Bangkoku hodlá svážet pacienty s covidem, kteří se nemohou dostat k jiné lékařské péči. Infikovaní lidé bez příznaku pak budou nadále hlavní město opouštět.
„K přepravě občanů můžeme použít autobusy, dodávky i letadla,“ oznámil vedoucí resortu zdravotnictví Charnvirakul.
Lidé v Thajsku se v panice houfně nechávají testovat na přítomnost viru. Od nemocnic se táhnout dlouhé fronty. Každý den vyjde zhruba pětině testovaných pozitivní test. Obě dávky očkování má v sobě jen pět procent populace.
V Thajsku používají dvě vakcíny s pošramocenou pověstí – britskou AstraZenecu, u které existuje po aplikaci velmi malá šance vzniku krevních sraženin, a čínský Sinovac, který má podle studií jen velmi nízkou účinnost při potlačování covidu (kolem 50 procent).