Společnost Amazon Jeffa Bezose je před dokončením své druhé největší akvizice v historii. Tento týden by měla společnost oznámit převzetí slavných filmových studií Metro-Goldwyn-Mayer. Internetový gigant by měl za studia zaplatit 8,45 miliardy dolarů (asi 175 miliard korun). Akvizicí MGM Amazon výrazně posílí svou streamovací platformu Prime Video. Dohoda je zároveň pokračující součástí konsolidace filmového průmyslu.
Přes 4000 filmových titulů a 17 tisíc hodin televizní tvorby. Největším aktivem MGM je právě jeho početná knihovna filmových titulů. Dohoda, kterou se Amazonu chystá uzavřít, posílí jeho pozici mezi konkurencí streamovacích platforem jako je Netflix nebo Disney+.
Hon na otrokáře a mazání filmů na Netflixu. Pět věcí, které způsobila Floydova smrt
Smrt Afroameričana George Floyda, kterého před rokem 25. května zaklekl minneapoliský policista Derek Chauvin, rozpoutala po celém světě obří smršť reakcí ze všech koutů názorového spektra. Jedni mluvili o rasismu a dvojím metru, druzí o omezování policejních pravomocí a přepisování historie. Jak se Spojené státy po smrti Floyda proměnily?
Exkluzivně na ni bude moci nabízet takové klasiky jako Zpívání v dešti, dm Statečných, Mlčení jehňátek, Tanec s vlky, Rain Man, ale také série jako Rocky, Terminátor, Růžový Panter, nebo RoboCop. Současně Amazonu spadne do klína všech 25 filmů o Jamesu Bondovi. MGM totiž filmy s agentem 007 mimo jiné distribuovala.
Že by budoucí Bondovky ale směřovaly výlučně na platformu Prime Video není pravděpodobné. Práva totiž drží společnost EON, jejíž spolu šéfka Barbara Broccoli podobné nabídky v minulosti odmítla. Vedle filmových sérií získá Amazon i televizní série jako Příběh služebnice, Stargate, Fargo, Vikingové a několik zábavných pořadů. MGM také patří kabelová televize a streamovací platforma Epix.
Střet gigantů ve streamování filmů a seriálů
Distribuce filmů se příchodem streamovacích platforem jako Netflix zásadně změnila. Mediální trh se stal mnohem dynamičtějším a dravějším, zároveň se zcela upozadila role filmových nosičů nebo filmových televizních stanic. Netflix, který má zatím stále nejvíce předplatitelů, si filmy i seriály začal navíc vyrábět sám. Filmová studia na změnu trhu zareagovala různě.
Mediální magnát Rupert Murdoch se například před třemi lety rozhodl úplně zbavit filmového průmyslu a prodal společnost 21st Century Fox korporaci The Walt Disney. Ta tím vedle filmových a televizních studií získala i podíl ve streamovací službě Hulu a zároveň spustila vlastní streamovací službu Disney+.
Svoji streamovací službu Peacock uvedla minulý rok také korporace Comcast, která vlastní studia Universal a několik amerických televizních stanic. Od té doby nasbírala asi 40 milionů předplatitelů. To je o pár milionů více než mají streamovací služby Paramount+ a Showtime, které vlastní společnost Viacom.
Pozadu nechce zůstat ani konglomerát AT&T. Ten ovládá společnost WarnerMedia, pod kterou spadají například filmová studia Warner Bros, americká stanice CNN a streamovací platforma HBO. AT&T chce v brzké době koupit i mediální společnost Discovery. Spolu s tím by získal i její streamovací službu Discovery+.
O prodeji filmových studií MGM se spekulovalo delší dobu. Její většinový vlastník Anchorage Capital se porozhlížel po kupci několik posledních let. Prodej nakonec urychlila pandemie, kvůli které byla uzavřena kina. Amazon by měl nákupem MGM více upevnit své postavení mezi současnými streamovacími službami a do budoucna i lépe čelit narůstající konkurenci ze strany Apple TV+.