Plzeňští strážníci se bojí hlídkovat po jednom, někteří končí. Experti jim dávají za pravdu

Některým plzeňským strážníkům vadí po městě hlídkovat po jednom, dokonce kvůli tomu opouští zaměstnání. Štáb CNN Prima NEWS proto zjišťoval, zda jsou jednočlenné hlídky zavedeny i v jiných městech a jak věc vidí bezpečnostní experti a odbory.

Plzeň a Kladno. V Západočeské metropoli počet trestných činů za minulý rok převyšoval číslo 3 800, v Kladně to byla za stejné období třetina. Přesto v tomto městě ve Středočeském kraji chodí zásadně dvoučlenné hlídky.

„Striktně dodržujeme bezpečnostní hledisko, taktické hledisko a strážníci svou službu vykonávají zásadně ve dvou,“ říká ředitel Městské policie Kladno Michal Strieborný. Podobně to je i v jiných, výrazně větších městech.

„U nás v Brně se snažíme, aby všechny hlídky byly dvoučlenné, jeden strážník vyráží jen ve výjimečných situacích,“ líčí mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem. V Plzni oproti tomu na základě koncepce nového velitele, schválené radou města, povětšinou strážníci chodí sami.

Právě proto práci po 18 letech opustil psovod Miroslav Šůs. „Důvodem odchodu byly zmíněné jednočlenné hlídky, ale i výkon služby, který nebyl úplně bezpečný,“ popisuje důvody odchodu.

Mnozí odmítli reagovat

Podle mluvčí plzeňských strážníků je ale výkon služby připravován na základě aktuální bezpečnostní situace v konkrétním místě a konkrétním čase. „Vícečlenné hlídky jsou využívány v zájmových lokalitách a při nočních službách,“ dodává Jana Pužmanová.

Plzeňský primátor a radní pro oblast bezpečnosti se pak štábu odmítli vyjádřit, protože jsou prý mimo Plzeň. Šéf plzeňských strážníků reagovat na dotaz opětovně odmítl.

Za strážníky, kteří mají z jednočlenných hlídek obavy, se nicméně staví i někteří bezpečnostní experti nebo odboráři. „My jsme pro dvou a vícečlenné hlídky, je to z důvodu bezpečnosti,“ říká předseda Unie bezpečnostních složek městské policie Plzeň Artur Tereščenko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.