Sbírala olympijské medaile, cenné kovy z mistrovství světa, vítězství ve Světovém poháru. To vše coby biatlonová reprezentantka režimu Alexandra Lukašenka. Exzávodnice Darja Domračevová se statusem legendy se vyjádřila k válce na Ukrajině, která ji kvůli obrovskému počtu obětí děsí a doufá v mír. Zároveň nechápe, proč za konflikt mají pykat běloruští a ruští sportovci.
Domračevová prezentovala už prakticky klasický názor většiny sportovců, kteří odnášejí nekompromisnost organizací v souvislosti s válkou. Často od nich zaznívá: „Válka je špatná, ale politika by měla zůstat oddělená od sportu, takže proč jsme trestáni?“
Biatlonistka – jež ukončila kariéru v létě 2018 poté, co na olympiádě v Pchjongčchangu získala dvě medaile – publikovala na sociálních sítích rozsáhlý příspěvek, k němuž přidala fotografii holubice míru. Napřed krátce zhodnotila uplynulou sezonu, kterou strávila spolu s manželem – dalším velikánem biatlonového světa – Norem Olem Einaren Björndalenem v pozici trenérky u reprezentace Číny. A pak věnovala mnoho vět válce na Ukrajině a jejím důsledkům.
„Ve světle celé situace konfliktu na Ukrajině je těžké myslet na příjemné věci. Bojím se, ale věřím, že válka skončí a brzy přijde mír. Bohužel už teď je obětí katastrofálně mnoho,“ napsala. Už ale nedodala, kdo v jejím podání válku spustil, kdo obsadil roli „dobrého“ a „zlého“. Žádné slovo o hlavním muži agresora Vladimiru Putinovi.
Toto opatrné našlapování může být způsobené i tím, že není odpůrkyní běloruského vládce Alexandra Lukašenka, o němž se referuje jako o dlouholetém příteli Putina a spolupráce s ruským prezidentem je pro něj zcela zásadní. Lukašenko v minulosti Domračevovou často využíval pro svoji propagandu, aby Bělorusko vykreslil jako úspěšný stát. Celkem čtyři zlaté olympijské kovy či sedm medailí z MS tomu ideálně nahrávaly. „Doufám, že pan prezident mé rozhodnutí pochopí,“ hlásila omluvně před necelými pěti lety při odchodu do „důchodu“.
Plácali se po ramenou, teď je chtějí vyhazovat
Napojení na státní aparát dokládá i fakt, že Domračevová byla do června roku 2014 agentkou běloruské bezpečnostní služby KGB.
Ve svém čerstvém postu nejvíce prostoru věnovala tomu, že ruští a běloruští sportovci jsou ve velkém vylučování ze soutěží. „Myslím si, že je zcela naivní myslet si, že vyloučení Ruska a Běloruska z mezinárodních soutěží pomůže vyřešit vojenský konflikt. Podle mého názoru takové akce jen přispějí k dalším rozbrojům mezi lidmi,“ napsala 35letá rodačka z Minsku s tím, že úkolem sportu je „přinést světu mír“ a „má spojovat, nikoliv rozdělovat“.
„Je smutné slyšet sportovce, kteří podporují kolektivní sankce pro soupeře, s nimiž se plácali po ramenou, jeden druhému si gratulovali na stupních vítězů a bojovali v závodech bok po boku. A teď je chtějí z boje vyhazovat. Začněme tedy u sebe a možná se svět kolem nás zlepší,“ poznamenala dále.
Její dlouhé sdělení způsobilo rozporuplné dojmy. Respektive dominovaly negativní komentáře. „A co ukrajinský sport? Všichni ukrajinští sportovci teď bojují za život a mír ve světě. Styď se!“ zněla jedna z nejpopulárnějších reakcí.
Do armády narukovalo mnoho známých sportovních tváří Ukrajiny. Třeba biatlonista Dmytro Pidručnyj, boxeři Vasyl Lomačenko s Oleksandrem Usykem, odhodlaně zůstali i legendární rváči bratři Kličkové, přičemž starší Vitalij je starostou Kyjeva. Do konfliktu se zapojil dále skeletonista Vladyslav Heraskevyč, fotbalový trenér Šeriffu Tiraspol Jurij Vernydub, krasobruslařka Anastasija Archipovová nebo bývalí tenisté Serhij Stachovskij a Alexandr Dolgopolov.