Pláč, frustrace a obrovská vůle pomáhat své vlasti. Legendární fotbalový ukrajinský útočník Andrij Ševčenko sice momentálně pobývá ve Velké Británii, ale to nijak nemírní pochmurné chvíle, které při myšlenkách na trpící vlast na východě Evropy prožívá. I proto, že má stále na Ukrajině velkou část rodiny.
Ševčenko poskytl rozhovor Daily Mail, konkrétně svému kamarádovi Jamiemu Redknappovi – bývalému hráči Premier League a nyní expertovi tohoto deníku. V článku je popsáno, jak ukrajinská ikona občas nedokázala v návalu emocí dokončit větu, odhodila propisku, případně bouchla pěstí do stolu. Je patrné, že i po takřka měsíci války na Ukrajině se nedokáže někdejší hvězda londýnské Chelsea nebo AC Milán s aktuální situací smířit.
MS ve fotbale 2022
„Nemohli jsme uvěřit tomu, že Rusko ten krok udělá a rozpoutá válku,“ připomněl 24. únor, kdy ho probudil telefonát od matky, která Ševčenkovi sdělila, co právě začalo. Marně přesvědčoval milovanou osobu, aby zemi, která se proměnila v bojiště, opustila. Zůstala i přes zdravotní problémy žádající si intenzivní péči. A tak spolu s dalšími příbuznými zůstala na místě, kde se domy neustále otřásají dopadajícími bombami.
„Je to v té fázi, kdy Rusové obkličují město a neustále bombardují. Nepřestávají. Je to neúprosné. Ukrajincům to nedává příliš šancí na vytvoření humanitárních koridorů. Moje máma je na místě. Moje sestra také. Můj strýc. Moje teta. Můj bratranec. Moji přátelé – někteří v první linii. Bojují za naši zemi, naši svobodu, naši hrdost. Bráníme se, bojujeme. Musíme. Nemáme na výběr,“ řekl se slzami v očích 45letý Ševčenko.
Holýma rukama proti tankům
Podle Daily Mailu se po celou dobu rozhovoru záměrně vyhýbal vyslovení jména velícího muže ruských agresorů – Vladimira Putina. Za svoji nelidskost si to Ševčenkovou optikou prezident nezaslouží. Naopak slova chvály našel pro Putinův protějšek Volodymyra Zelenského.
„Postoj prezidenta Zelenského byl velmi důležitý. Mohl odejít. Vyslal však jasný vzkaz, že zůstane a že musíme bránit naši zemi. To sjednotilo ukrajinský lid. Zůstal s ním a my se nevzdáme. Když vidíte lidi na ulici, jak jdou s holýma rukama zastavit tank, je to opravdu silné. Budeme se bránit až do konce. Rusko u nás není vítáno,“ vzkázal historicky nejlepší střelec ukrajinského národního týmu, který reprezentaci mezi lety 2016 až 2021 vedl i jako trenér.
Bývalý šéf hokeje Fasel jde makat pro Rusko. Putinův známý vzal místo v proválečné KHL
Že má bývalý šéf Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel blízko k Rusku a Vladimiru Putinovi, se ví dlouho. Po olympiádě v Pekingu švýcarský funkcionář přiznal, že „sborné“ fandil, což bylo jen předznamenání toho, co je od čtvrtka oficiální. V době, kdy celý svět nechápe propagandistické kroky ligy KHL v souvislosti s válkou na Ukrajině, začal pro tuto soutěž pracovat.
Otec čtyř chlapců se nechystá z Velké Británie odcestovat na Ukrajinu. Začátek předchozí věty je odpovědí na to, proč bude boje sledovat jen na dálku. Ale i tak se snaží pomáhat. Téměř denně hovoří s kyjevským starostou a boxerskou ikonou Vitalijem Kličkem. Nabízí uprchlíkům útočiště prostřednictvím programu „Homes for Ukraine“. V rámci kampaně nazvané „Play Your Part“ si založil vlastní stránku Just Giving, na které chce získat minimálně 2 miliony liber pro různé organizace podávající pomocnou ruku trpícím Ukrajincům.
Putin alias „ta věc“
Během dlouhé kariéry potkal spoustu Rusů, třeba i oligarchu Romana Abramoviče, dlouholetého majitele Chelsea, o kterou ho v minulých týdnech připravily sankce britské vlády. Ševčenko říká, že stále s mnoha lidmi ze země okupantů zůstává v kontaktu. Má pro ně jediné sdělení. „Jděte do ulic. Vím, že to není snadné. V Rusku je to nebezpečné. Ale jediný způsob, jak zastavit válku, je říct pravdu. Většina lidí v Rusku ji totiž nezná,“ konstatoval.
Dříve rakety a struny, teď tohle. Ukrajině pomáhá další tenista, hlavu trefí na 25 metrů
Dříve rakety a struny, teď tohle, napsal na sociální síť někdejší ukrajinský tenista Alexandr Dolgopolov. A bylo jasno. Bývalý třináctý tenista světa ještě před zahájením ruské invaze tušil, že Ukrajinu čekají těžké časy. A tak sebral rodinu a z Kyjeva zamířil do Turecka. Odtud sledoval spoušť po raketách, bombách a kulkách armády Vladimira Putina a rozhodl se do vlasti vrátit poté, co absolvoval individuální výcvik. Napodobil tak kolegu z branže Sergeje Stachovského.
O tom se mohl svět přesvědčit v pátek, kdy se konala masivní propagandistická akce i s Putinovým projevem na moskevském stadionu Lužniki. Dorazilo přes 80 000 lidí včetně několika olympijských medailistů – i těch, kteří odnesli rozsáhlé sportovní sankce.
Zvláště proto, že u mnoha sportovců přetrvává podpora hrůzného konfliktu na Ukrajině, bere jako zcela správné vyloučit je z mezinárodních akcí. „Absolutně souhlasím s vyřazením ruských atletů ze soutěží, protože válka neskončila. Musíme vyvinout tlak. Ruský prezident – nechci uvést, jak se ta věc jmenuje – řekl, že jde o zvláštní operaci. Není to speciální operace. Je to zabíjení nevinných. Jsou to obklíčení lidé. Jsou to vybombardovaná města,“ poznamenal Ševčenko.
Jelikož je nyní bez trenérského angažmá – to poslední skončilo v lednu v italském Janově – bere jako svou aktuální práci jedinou věc. Zastavit umírání, především zcela bezdůvodné zabíjení nevinných dětí. „Tahle válka nedává žádný smysl.“