Spojené státy zavádějí vůči režimu autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka nové sankce. Oznámil to americký prezident Joe Biden.
Rozhodnutí ze strany USA vítá běloruská opoziční lídryně a Lukašenkova soupeřka z loňských voleb Svjatlana Cichanouská. „I když sankce nejsou stříbrnou kulkou, jsou nastaveny tak, aby dotlačily režim k dialogu a učinily přítrž jeho beztrestnosti,“ napsala Cichanouská na sociálních sítích.
We appreciate the decision of 🇺🇸 to expand sanctions against Lukashenka's regime. Though sanctions are not a silver bullet, they are designed to push the regime towards dialogue and stop its' impunity. Thankful to the US for the principled position and support of Belarusians. pic.twitter.com/0q1R5WSxFc
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) August 9, 2021
Mezi subjekty, které americké ministerstvo financí zařadilo na sankční seznam, je zejména společnost Belaruskali, která v Bělorusku patří k největším státním podnikům a která má významný podíl na světovém trhu s potašem. Sankcím podléhá i běloruský národní olympijský výbor a také 15 soukromých společností, včetně prominentní běloruské banky Absolutbank, které mají vazby na Lukašenkův režim.
Běloruský olympijský výbor je viněn z napomáhání praní špinavých peněz a z obcházení sankcí a vízových zákazů. Mezinárodní olympijský výbor jej také pokáral za to, že nedokázal ochránit běloruské sportovce před politickou diskriminací a represemi.
„Postavit se proti tomuto útlaku je odpovědností všech, kterým záleží na lidských právech, svobodných a spravedlivých volbách a na svobodě projevu,“ uvedl Biden v prohlášení. „Spojené státy budou i nadále hájit lidská práva a svobodu projevu, zatímco Lukašenka budou ve spolupráci s našimi spojenci a partnery hnát k odpovědnosti,“ doplnil.
Vyšetřete odklon letu
Při oznamování sankcí Bílý dům připomněl, že Bělorusko v květnu přinutilo civilní letadlo společnosti Ryanair na lince z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby úřady mohly zatknout opozičního novináře Ramana Prataseviče, který byl na palubě.
Bidenova administrativa vyzvala Lukašenkův režim, aby umožnil nezávislé mezinárodní vyšetřování odklonu letadla Ryanair z plánované trasy a aby propustil všechny politické vězně. Chce také, aby zahájil dialog s demokratickou opozicí a představiteli občanské společnosti, který povede ke svobodným a spravedlivým volbám za dohledu pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE).
Sankce přichází přesně rok po běloruských prezidentských volbách. V nich Lukašenko oficiálně zvítězil se zhruba 80 procenty získanými hlasy. Cichanouská měla obdržet jen kolem 10 procent. Ona, opozice i zahraniční představitelé však volby označují za zmanipulované.
Krátce po volbách v Bělorusku propukly protirežimní protesty, při kterých byly zadrženy stovky lidí a několik z nich také zemřelo.