V reakci na opětovné vítězství Alexandra Lukašenka začala série protestů
Přesně před rokem se v Bělorusku konaly prezidentské volby, které podle tamních úřadů ovládl dosavadní lídr země Alexandr Lukašenko. Ten nyní v den ročního výročí předstoupil v přímém přenosu před novináře, aby odpovídal na jejich dotazy. Mezitím se proti Lukašenkovi protestuje v Polsku a další odboj chystá i opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská.
Loni 9. srpna zvítězil Lukašenko v běloruských prezidentských volbách. Alespoň to tvrdí. Zatímco úřady v zemi po kvapném sčítání hlasů prohlásily dlouholetého vůdce Běloruska za vítěze, západní mocnosti oznámily, že považují volby za zmanipulované. Podle Evropské unie, USA i dalších zemí světa je totiž právoplatnou vítězkou voleb Cichanouská.
Dnes si připomínáme rok od zmanipulovaných prezidentských voleb v Bělorusku. Česká republika je nikdy neuznala. Lukašenko by se měl přestat bát vlastních lidí a okamžitě by měl ukončit represe, propustit všechny politické vězně a navázat skutečný dialog s vlastními občany.
— Jakub Kulhanek (@JakubKulhanek) August 9, 2021
Oba kandidáti z loňských prezidentských voleb rok od hlasování pořádají akce, během nichž chtějí dokázat, že mají nárok na prezidentství. Lukašenko v pondělí dopoledne předstoupil před novináře, aby v živém vysílání odpovídal na jejich dotazy.
„Jsme v prezidentském paláci Alexandra Lukašenka. Rok od doby, kdy opoziční demonstranti začali věřit, že ho zbaví moci. Ale on je zde stále, teď a tady – i přes stovky lidí ve vězení a tisíce lidí v exilu – pokusíme se ho zeptat na nějaké otázky,“ napsala na Twitter před vysíláním novinářka BBC Sarah Rainsfordová.
Lukašenko v závěru vysílání také pronesl, že by ho ve funkci hlavy státu už „velmi brzy" mohl nahradit jiný člověk.
Lukašenko na horkém křesle
„Budu odpovídat na jakékoli otázky,“ řekl Lukašenko, který je mnohými považovaný za posledního evropského diktátora, v úvodu vysílání. Běloruský prezident vzápětí zopakoval, že loňské volby byly podle něj svobodné, otevřené a demokratické. Novináře téměř hodinu nepustil ke slovu.
Lukašenko obhajoval svůj ležérní přístup ke koronavirové krizi. Uznal, že si i v Bělorusku mysleli, že se zbláznil, když nezavádí žádná opatření. Nakonec se ale podle Lukašenka ukázalo, že jeho přístup fungoval, ekonomika neutrpěla a hranice zůstaly otevřené.
Lukashenko, in his opening address, says he is ready to answer any questions… pic.twitter.com/6gTmQKjCED
— Will Vernon (@BBCWillVernon) August 9, 2021
Běloruský prezident v přímém přenosu následně varoval západní mocnosti, že pokud překročí čáru, přestane být Bělorusko hradbou, která Evropu brání před pašeráky, uprchlíky i teroristy. Na příliv migrantů z Běloruska si už ostatně stěžují v Litvě. Lukašenko ale odmítl, že by to byla jeho chyba.
Běloruský lídr se také vyjádřil k podezřelé smrti aktivisty Vitala Šyšova, kterého nalezli oběšeného na Ukrajině. „Tady ho skoro nikdo neznal. Byl nikým. Proč by se někde namáhal opustit Bělorusko a zabíjel by ho? Všechny přece nemůžete pověsit. Je to hloupé,“ řekl.
Sarkasticky komentoval Lukašenko také přesun atletky Krysciny Cimanouské do Polska, kam uprchla rovnou z olympijských her v Tokiu. „Byla až 36. v žebříčku. To je všechno, co potřebujete slyšet,“ sdělil běloruský prezident. Tím zřejmě mínil, že akt Cimanouské je podle něj spíše než útěk před represemi snahou o senzaci.
Protesty v Polsku
Zatímco se Lukašenko chystal před kamery, v sousedním Polsku se proti němu protestovalo. Už v neděli vyšly stovky lidí ve Varšavě do ulic, aby upozornily na politické represe v Bělorusku. Informovala o tom agentura AP.
#Poland In Warsaw, the Belarusian diaspora gathered for a massive rally to mark the anniversary of the fraudulent elections and protests. Kryscina Tsimanouskaya as well as many of my friends fled to Warsaw to find refuge there. It is great that they didn't forget #Belarus pic.twitter.com/ziW7QuHJjS
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) August 8, 2021
V pondělí se pak v Polsku uskuteční maraton svobody za demokracii v Bělorusku s účastí běloruské sprinterky Krysciny Cimanouské, která se v obavách z represí odmítla vrátit z olympijských her v Tokiu do vlasti.
Další sankce?
Oslavy ročního výročí běloruských voleb pozorně sledují i v zahraničí. Americká vláda by podle CNN mohla brzy oznámit další sankce vůči Bělorusku, které by měly východoevropské zemi citelně ekonomicky uškodit.
O podobě nových sankcí spolu před časem Cichanouská při návštěvě USA diskutovala s prezidentem Joem Bidenem. Poté zamířila do Velké Británie. Šéfka běloruské opozice nyní po návratu z cest uspořádala tiskovou konferenci v Litvě, kde po útěku z Běloruska žije. Na ní prohlásila, že opozice nyní žádné demonstrace neplánuje. Cena za to by byla příliš vysoká, řekla podle agentury DPA.
České ministerstvo zahraničí mezitím vyzvalo běloruskou vládu, aby propustila všechny politické vězně, ukončila represe a navázala dialog s občany.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko řeční před novináři Zdroj: Profimedia.cz