Úřadující prezident USA Donald Trump stále odmítá uznat svoji porážku, ale vítězný kandidát a budoucí prezident Joe Biden již začíná se sestavováním nového kabinetu. Ministry se podle amerických médií mohou stát i některé významné postavy Demokratické strany jako Bernie Sanders či Elizabeth Warrenová. Post v Bidenově administrativě by mohli získat i republikáni.
Biden by se měl chopit vedení USA 20. ledna 2021, ale již nyní intenzivně jedná o svém budoucím kabinetu. V tom by mohli usednout i někteří z Bidenových protivníků z demokratických primárek. Zájem o vedení ministerstva práce již projevil významný demokratický senátor a jeden z představitelů levicové frakce ve straně Bernie Sanders. Americký web Politico uvádí, že jednou z kandidátek na post šéfa resortu financí je Elizabeth Warrenová, další známá tvář demokratů.
Hned u dvou významných administrativních funkcí je zmíněno jméno Petea Buttigiega. Teprve 38letý bývalý starosta města South Bend je jednou z vycházejících hvězd Demokratické strany. V prezidentských primárkách si proti podstatně starším velkým jménům jako Biden či Sanders vedl až překvapivě dobře. V novém kabinetu by pak mohl vzít roli ministra pro záležitosti armádních veteránů. Ve hře je také možnost, že by se stal americkým ambasadorem při Organizaci spojených národů (OSN).
Mezi dalšími kandidáty určitě stojí za zmínku Michele Flournoyová, která má dle webu Politiko poměrně velké šance vést ministerstvo obrany. Pokud by k tomu došlo, stala by se historicky první ženou v čele Pentagonu. Do své bývalé pozice ministra energetiky by se mohl vrátit Ernest Moniz, který v ní byl již během administrativy Baracka Obamy. S bývalým prezidentem spolupracovala i Susan Riceová. V Obamově kabinetu působila jako ambasadorka při OSN a také jako poradkyně pro národní bezpečnost. Nově by se mohla stát šéfkou diplomacie.
Ministerské posty pro republikány
Některé posty by ovšem překvapivě mohly připadnout republikánům. Biden se totiž coby dlouholetý senátor zná s řadou republikánských kolegů, včetně lídra republikánské většiny Mitche McConnella. I přes opačné politické názory a fakt, že McConnell podobně jako jiní republikáni ještě neuznal Bidena jako vítěze prezidentských voleb, jej s Bidenem pojí přátelství a v minulosti se spolu dohodli na řadě kompromisů. Nový prezident totiž bude potřebovat i podporu republikánů, přičemž jeho dobré vztahy s McConnellem a dalšími postavami Republikánské strany by mu mohly být k užitku.
Dostat by se tak mohlo například na jednoho z rivalů Donalda Trumpa z řad republikánů Johna Kasicha. Bývalý guvernér státu Ohio byl před čtyřmi lety Trumpovým posledním soupeřem v republikánských primárkách a před letošními volbami vyjádřil podporu demokratu Bidenovi. Post v kabinetu by mohl získat také guvernér Massachusetts Charlie Baker. Za téměř jistou lze podle webu Politico považovat nominaci republikánky Meg Whitmanové, která byla v minulosti stranickou kandidátkou na guvernérku Kalifornie, do čela resortu obchodu. Biden by nominací republikánů jistě ukázal, že svá slova o znovusjednocování Američanů myslí vážně.
Komise pro boj s koronavirem
Biden se svou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, která se stane první ženou v jedné ze dvou nejvýznamnějších pozic v americké administrativě, navíc oznámili, že již v pondělí představí složení expertní skupiny pro boj proti koronaviru. Právě vypořádání se s pandemií vidí jako jeden ze svých hlavních a především aktuálních cílů.
V čele výboru budou Vivek Murthy a David Kessler. První jmenovaný je někdejším šéfem amerického úřadu pro veřejné zdraví, druhý v minulosti vedl Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Biden navíc během voleb prohlásil, že by ponechal ve funkci ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, imunologa Anthonyho Fauciho, který se stal v USA jakýmsi symbolem boje proti koronaviru.