Ačkoliv úřadující prezident USA Donald Trump nepřestává tvrdit, že ve volbách zvítězil, výsledek tomu příliš neodpovídá. Šéfovi Bílého domu nebyly nic platné ani dobré vztahy s některými evangelickými kazateli, kteří veřejně vzývali Boha, aby dosavadní hlavě státu pomohl. Víra v tomto případě nepomohla ani jeho příznivcům, přestože se někteří z nich za Trumpovo vítězství modlili i před volebními místnostmi.
Donald Trump uprostřed skupiny lidí, kteří se jej buď dotýkají nebo k němu vztahují ruce. Na jejich tvářích je znát soustředění. Přitom si mezi sebou předávají mikrofon a střídají se ve chvalozpěvech na republikánského prezidenta, jemuž je dění kolem evidentně příjemné.
Tento pohled se novinářům a americkým občanům naskytl například na začátku letošního roku, kdy se Trump setkal se skupinou evangelických kazatelů. Jejich podpora prezidentovi však působila až bizarně. „Kajeme se z našich hříchů a hříchů národa a pokorně tě žádáme, Bože, o požehnání našemu národu a požehnání našemu prezidentovi Donaldu Trumpovi,“ zněla modlitba jednoho z kazatelů, zatímco ostatní přikyvovali.
Chvála směrem k Trumpovi pokračovala. „Děkujeme ti, Pane, že Amerika v Oválné pracovně nepotřebovala kazatele, ani profesionálního politika, ale bojovníka a mistra svobody, a toho přesně máme,“ dodal jeden z kazatelů.
Trumpova oblíbená kazatelka
Jednou z hlavních duchovních, kteří Trumpa podporují, je i televizní kazatelka Paula Whiteová-Cainová. Ta celou výše uvedenou akci uváděla a během modlitby stála po Trumpově pravici. Prezident se s ní zná již od roku 2002 a prý jej přivedla na křesťanskou víru. Po příchodu do Bílého domu z ní Trump učinil svoji osobní poradkyni pro věci duchovní. Svoji loajalitu nynějšímu prezidentovi dala najevo řadou prohlášení, kdy například osočila jeho politické oponenty z „praktikování čarodějnictví“.
Presidential spiritual adviser Paula White is currently leading an impassioned prayer service in an effort to secure Trump's reelection. pic.twitter.com/hCSRh84d6g
— Right Wing Watch (@RightWingWatch) November 5, 2020
Whiteová-Cainová se hned po středeční noci dostala opět do povědomí mnoha lidí, neboť se na internetu objevilo její kázání právě po volební noci. Jakoby v transu například uvedla, že Trumpovi „míří na pomoc andělé z Afriky a Jižní Ameriky“, nebo že Biden a jeho podporovatelé jsou „démonická konfederace, která chce ukrást volby“.
Right-wing pastor Terri Pearsons calls on God to do "whatever it takes" to ensure that Trump is reelected, even if that means holding "another election." https://t.co/a9nY7ybCRP pic.twitter.com/ytBg1cLCZT
— Right Wing Watch (@RightWingWatch) November 9, 2020
Kromě Whiteové-Cainové se na Trumpovu stranu řadí i celý zástup dalších kazatelů, přičemž mnoho z nich podobně jako dosluhující prezident výsledky voleb odmítá. Pastorka Terri Pearsonsová například v neděli hlásila, že „Bůh musí udělat všechno pro to, aby byl Trump znovu zvolen“.
Její kolega Jim Garlow pro změnu na internet vložil video, v němž říká, že se bude modlit za Joea Bidena a jeho čerstvě zvolenou viceprezidentku Kamalu Harrisovou kvůli tomu, že „Trumpovi ukradli volby“.
Modlitby sčítání hlasů nezastavily
Modlitby byly během voleb k vidění i jinde. Někteří Trumpovi podporovatelé například během sčítání hlasů padli před volebními místnostmi na kolena a začali se modlit, aby počítání volebních lístků bylo zastaveno. Trump totiž v mnoha klíčových státech po určitou dobu vedl, ale když se začaly sčítat korespondenční hlasy, začal mít navrch Biden.
Bývalá republikánská členka Kongresu Michelle Bachmannová pro změnu ve své modlitbě žádala Boha, aby „zničil klamné zdání, že Joe Biden je americkým prezidentem“.
Náboženství hraje ve Spojených státech amerických velmi významnou roli. Téměř polovina Američanů se hlásí k protestanství, pětina z celkového počtu ke katolictví. V americké společnosti jsou také zastoupeni i muslimové, židé, hinduisté či buddhisté. Někteří domorodí Američané i nadále udržují své původní náboženství. Kromě toho jsou až dvě procenta amerického národa mormony, kteří vyznávají odlišný směr křesťanství spjatý s americkým prorokem Josephem Smithem, jenž žil v 19. století.
Víra se plně projevuje i v každodenních činnostech. V Americe je například při různých úkonech tradiční využití bible. Musí se na ni přísahat u soudů. Stejně tak činí i prezident během své inaugurace.