
Surově zbil seniora, který na následky zranění zemřel. Útočníkovi hrozí 16 let vězení
Prezident USA Joe Biden Zdroj: Profimedia.cz
Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi klesla podpora veřejnosti na 38 procent, což je nejméně od jeho lednového nástupu do funkce. Uvádí to průzkum Suffolkovy univerzity zveřejněný listem USA Today, podle nějž jsou s nynějším šéfem Bílého domu stále více nespokojeni takzvaní nezávislí voliči, kteří se nehlásí ani k jedné z hlavních politických stran.
Díky jejich podpoře přitom Biden převládl v loňských prezidentských volbách. Výsledky jsou proto podle listu varováním pro Bidena i demokraty vzhledem k blížícím se kongresovým volbám.
Průzkum se konal ještě před pátečním schválením velkého infrastrukturního balíku v Kongresu a před zveřejněním příznivé zprávy o stavu amerického trhu práce. Někteří pozorovatelé proto očekávají, že podpora pro jeho stranu nyní poroste.
Demokraté nicméně podle USA Today budou muset vyvinout značné úsilí, pokud si chtějí zachovat ve volbách plánovaných na 8. listopadu 2022 nynější kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Bidenova podpora je totiž druhá nejnižší, kterou kdy měl ve stejné době svého mandátu jakýkoliv předchozí prezident kromě Donalda Trumpa.
Téměř polovina dotazovaných uvedla, že si Biden v Bílém domě počíná hůře, než očekávali. Mezi nimi je 16 procent těch, kteří pro něj loni hlasovali. Na 64 procent Američanů si nyní nepřeje, aby Biden usiloval o druhý mandát, mezi demokraty je to 28 procent. Další kandidaturu exprezidenta Trumpa si přitom nepřeje 58 procent lidí, mezi republikány je to 24 procent.
Ještě výrazně horší podporu než Biden má jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, s jejímž působením ve funkci je spokojeno 28 procent dotazovaných. Její práce se přitom nelíbí 51 procentům Američanů.
Pokud by se volby konaly dnes, zvolili by dotazovaní republikány nad demokraty v poměru 46 ku 38 procentům, což by vyhovovalo republikánským ambicím na ovládnutí Senátu i Sněmovny reprezentantů. Vládnoucí strana si poměrně často v kongresových volbách konaných v polovině prezidentského mandátu pohorší, demokraté přitom nyní převažují ve Sněmovně jen o pět křesel a v Senátu dokonce jen o jedno.
Pokud by se demokratům skutečně za rok nezadařilo, ztratil by Biden v podstatě veškerou naději na prosazení zásadnějších programových priorit a republikáni by získali rovněž řadu možností, jak na demokratovu administrativu poměrně agresivně dohlížet.
Biden do budoucna sází zejména na svoje velké investiční plány, které byly hlavními sliby v jeho předvolební kampani. V pátek schválený infrastrukturní balík se týká investic do mostů, železnic, silnic, či rozšíření vysokorychlostního internetového připojení a podpořili jej zákonodárci z obou stran. Podle průzkumu jej podporují asi dvě třetiny Američanů.
Demokraté nicméně pracují na dalším velkém investičním opatření, jež se týká zejména sociálních programů, rozšíření státem hrazené zdravotní péče a boje proti klimatickým změnám. S tímto návrhem svorně nesouhlasí republikáni a vleklé spory o něj vedou i někteří demokraté mezi sebou. Podpora veřejnosti je tu také znatelně slabší, pro jeho přijetí je 47 procent dotazovaných a proti 44 procent.
Bílému domu se tak i přes dlouhodobé snahy předních vládních činitelů nepodařilo Američanům ukázat, jak by jim opatření zlepšilo životy. O něco více dotazovaných se dokonce domnívá, že by Bidenův investiční balík jim a nebo jejich blízkým ublížil. Největší část respondentů si však myslí, že by efekt investic na vlastní kůži nepocítili.
Biden podle šetření přišel za poslední rok o výraznou část svých podporovatelů z voleb v roce 2020. Pokud by se prezidentské hlasování konalo nyní, dostal by podle průzkumu demokrat 40 procent hlasů oproti 44 procentům pro Trumpa. Před rokem přitom Biden svého republikánského soka porazil v poměru 54:47 procentům hlasů.
Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku 2024 je valorizovat jako důchody. V pondělí to oznámil Hrad. Sněmovna může veto zvrátit. Vláda chce normou ušetřit letos ve státním rozpočtu 14 miliard korun, což podle Zemana bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče.
Začátek týdne bude v Česku jasný až polojasný, ojediněle se mohou z rána objevit přeháňky. Teploty vystoupají až k 27 °C, koncem týdne se však vrátí tropické třicítky. Nadále je v platnosti výstraha před požáry. Kde platí?
Britský novinář Dominic Lawson upozornil na kontroverzní chvíle v případu Archieho Battersbeeho, dvanáctiletého chlapce, kterého lékaři odpojili od přístrojů i přes dlouhé soudní spory s rodiči. Pozastavuje se například nad tvrzením nemocnice, že by v případě převozu chlapce, který se nacházel ve stádiu mozkové smrti, hrozila další újma. Volá proto po změně systému a žádá, aby v podobných případech mělo slovo rodičů větší váhu.
Sledujeme on-line
Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.
Obávaná 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády, která opakovaně zásobovala on-line prostor záběry devastace těžké techniky okupantů, vyhodnotila válečné nasazení nových tanků ruského prezidenta Vladimira Putina. Její specialisté došli k závěru, že nejnovější obrněnce známé pod zkratkou T-90 explodují mnohem jasněji než jejich starší předchůdci. Své tvrzení přitom podpořili také názornou ukázkou ohnivé zkázy zachycené na bojišti.
Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.
Odpoledne u vody se proměnilo v horor, když se z vodního kurzu nevrátila malá Kyra. Po dívce v parku Liquid Leisure nedaleko letiště Heathrow ve Velké Británii pátraly desítky lidí. Akce ovšem skončila tragicky. Dívku se již nepodařilo zachránit. O případu informoval britský Daily Mail.
Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.
V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.
Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Londýn však varoval, že Rusko pravědpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se Moskva nedočká rozhovorů s Kyjevem, pokud na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku.
Tragédie, která dojímá celou Ameriku. Dobrovolný hasič byl povolán spolu s kolegy k požáru. Až na místě pak zjistil, že hoří dům jeho příbuzných, kam šly na návštěvu jeho dvě děti s vnoučaty. Dohromady přišel o 10 členů rodiny. A co je nejhorší, nemohl jim už pomoci.
Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.
Soud na Kamčatce poslal na devět měsíců za mříže bývalého poslance regionálního parlamentu, který loni zastřelil člověka. Exposlanec Igor Reďkin za vládnoucí stranu Jednotné Rusko přitom tvrdí, že si zastřeleného spletl s medvědem. Napsal o tom web Meduza, který zároveň upozornil, že Reďkin figuroval v žebříčcích nejbohatších ruských úředníků.
Ruský postup na Donbasu zpomalují miny, které v oblasti rozmístila ukrajinská armáda. V posledních dnech se na sociálních sítích objevilo několik videí, která mají ukázat fatální následky pro ruské síly poté, co nastraženou výbušninu přehlédly. Je ale velmi složité pravost záběrů v době válečného konfliktu nezávisle ověřit.
Co všechno se člověku může stát, když usne na lavičce? O tom by mohl vyprávět muž, kterého si v brněnském parku vyhlédla osoba podezřelá z pokusu o krádež. Pravděpodobný zloděj si dal pořádně záležet na tom, aby svoji oběť při „šacování“ neprobudil. Nakonec ale neuspěl. Díky kamerám navíc brzy na místo dorazila městská policie.
Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.
Policisté ukončili vyšetřování dubnového incidentu v Němčicích nad Hanou, při kterém byli dva starší muži napadeni a surově zbiti skupinkou mladíků. Oba tehdy převezli záchranáři do nemocnice. Kriminalisté potvrdili, že útočily děti.
V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.
Opoziční hnutí ANO žádá vládu, aby po vzoru Polska zavedla nulovou daň z přidané hodnoty na základní potraviny. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) však návrh poslance Andreje Babiše (ANO) rezolutně odmítá. Zavést něco takového v době, kdy se inflace blíží 20 procentům, není podle pětikoalice možné.