Joe Biden, demokratický soupeř současného amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa v podzimních volbách, získává v průzkumech veřejného mínění opakovaně podporu nejméně 50 procent voličů.
Podle americké televize CNN Biden dosáhl milníku, na který jeho předchůdkyně Hillary Clintonová v tomto období v roce 2016 nedosáhla. „Bidenův úspěch v sondážích znamená pro Trumpa v jeho cestě k listopadovému znovuzvolení velkou komplikaci,“ uvedla CNN.
Nejméně padesátiprocentní podporu obdržel bývalý viceprezident Biden v průzkumech televize ABC News a listu The Washington Post, Monmouthské univerzity a rozhlasové stanice NPR. Tyto sondáže, které vznikly přímým dotazováním respondentů, byly zveřejněny minulý týden. V několika dalších průzkumech se pak Biden k hranici 50 procent přiblížil.
Příkladem je v neděli zveřejněný průzkum televize NBC a listu The Wall Street Journal, v němž se pro Bidena vyslovilo 49 procent dotazovaných a pro Trumpa 42 procent.
Pro Trumpa tak s ohledem na průzkumy bude velmi obtížné, až takřka nemožné, prezidentské volby vyhrát, pokud na svou stranu nezíská voliče, kteří již nyní Bidena podporují. CNN poznamenala, že v roce 2016 měl Trump snazší pozici, neboť mu stačilo naklonit si jen ty nerozhodnuté.
Biden už je jistým kandidátem demokratů pro souboj s Trumpem
Bývalý americký viceprezident Joe Biden už má jistou nominaci pro nadcházející volební souboj s Donaldem Trumpem. Před srpnovým sjezdem Demokratické strany totiž na svou stranu získal potřebný počet delegátů, uvedla v sobotu agentura AP. Biden v úterý ovládl primárky v sedmi státech a podle propočtů AP nasbíral 1 993 delegátů, pro automatický zisk nominace jich potřeboval 1 991 z celkových 3 979.
Příklady z minulých voleb pro Trumpa rovněž nejsou povzbudivé. „Jediný vyzyvatel, který měl v této době 50 procent, nebo se kolem této hranice pohyboval, byl Jimmy Carter v roce 1976. A vyhrál,“ uvedla CNN o prezidentských volbách, kdy demokrat Carter porazil republikánskou hlavu státu Geralda Forda.
Zábleskem naděje z historie může být pro Trumpa demokratický prezident Harry Truman, který během této části kampaně za republikánským vyzyvatelem Thomasem Deweym zaostával v průzkumech i při započítání statistické odchylky. Truman byl navíc jediným prezidentem, který si dokázal zajistit znovuzvolení, i když jeho práci v této fázi kampaně s rozdílem více než pěti procentních bodů kritizovalo více respondentů, než kolik jich prezidentův výkon schvalovalo.
Biden a Trump vyhráli prezidentské primárky v sedmi státech
Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvítězil v primárkách Demokratické strany ve všech sedmi státech, v nichž se v úterý hlasovalo. Republikánské primárky všude vyhrál současný prezident Donald Trump, pro kterého je však nominační souboj jen formalitou. Čeká se již jen na výsledky hlasování z hlavního města Washingtonu.
Problémem v tomto příkladu je ale to, že Dewey v této době kampaně dosahoval v průzkumech v průměru 46 procent. Dewey tudíž tehdy neměl takovou podporu, jaké se nyní u voličů těší Biden.
Trump má oproti Trumanovi horší poměr kritiky a podpory své práce. Zatímco Trumanovu činnost v tomto období roku 1948 kritizovalo 47 procent respondentů a schvalovalo 39 procent, Trumpův prezidentský výkon se nyní nelíbí v průměru 54 procentům dotazovaných, naopak 42 procent ho hodnotí kladně.
„Trump se v roce 2016 dokázal vzepřít historii. Pokud chce v roce 2020 získat druhý mandát, musí historii vytvořit,“ dodala televize CNN v komentáři k průzkumům.