Budoucnost kryptoměn
Je to už pět týdnů, co se tempo těžby Bitcoinu snížilo na polovinu. Po takzvaném půlení, k němuž dochází jednou za čtyři roky, měla cena nejstarší kryptoměny prudce vzrůst. Jenže zatím takovému vývoji nic nenasvědčuje. Čím to je? A mají ještě kryptoměny takový potenciál jako před několika lety?
Předpovídat cenu Bitcoinu je podobná disciplína jako hraní rulety. Můžete trefit přesné číslo nebo nějaký interval, ale také se svými tipy můžete systematicky mýlit. Zatím nic nenasvědčuje ani tomu, že by se aspoň náznakem měl zopakovat cenový raketový růst hodnoty Bitcoinu z roku 2017. Kdo se tenkrát v březnu rozhodl pro nákup této virtuální měny, do konce roku mohl svou investici zhodnotit téměř dvacetinásobně.
Od té doby se ale cena Bitcoinu snížila přibližně na polovinu a aktuálně se pohybuje kolem 9,5 tisíce dolarů. Přitom letos v květnu se měl trend otočit, to když přišlo v pořadí již třetí půlení, kdy se tempo těžby Bitcoinu snížilo na polovinu, a nejstarší kryptoměna na trhu tak měla zamířit zpět k úrovním z přelomu let 2017 a 2018. Jenže žádný pozitivní cenový šok nepřišel a ani pět týdnů po „halvingu“ se hodnota Bitcoinu nepřiblížila alespoň letošním maximům z února, kdy se obchodoval za téměř 10,5 tisíce dolarů. „Přiznám se, že i já jsem čekal mírný nárůst, už jen kvůli tomu, že se bude o Bitcoinu více mluvit. Ukazuje se ale, že o Bitcoinu už veřejnost dobře ví a není to něco, co by lidé zaslechli poprvé a začali se o to zajímat,“ řekl CNN Prima NEWS Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.
Nechť ho provází síla sítě
Jak se zdá, v půlení odměn žádná zázračná moc zvyšovat cenu schovaná není. Proč by vlastně být měla? Úvaha je poměrně jednoduchá a logická. Bitcoin se totiž těží v blocích (princip samotné těžby je poměrně složitý, tak jeho vysvětlení ponechme stranou). Za každý blok získá těžař odměnu, která se postupem času skokově snižovala. Když se Bitcoin v roce 2008 objevil, za jeden blok následovala odměna ve výši padesáti Bitcoinů. Aby však nedocházelo k devalvaci této virtuální měny, stanovil její autor vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, že po každých 210 tisících vytěžených blocích se odměna za jeden blok sníží na polovinu. Proto je řeč o půlení, k němuž dochází přibližně jednou za čtyři roky. Jestliže se tedy tempo růstu bitcoinové nabídky jednou za čtyři roky sníží o polovinu, při nezměněném růstu poptávky by cena Bitcoinu měla růst.
Vývoj ceny Bitcoinu za posledních dvanáct měsíců. Převzato z Coindesk.com Zdroj: repro CNN Prima NEWS
Vývoj ceny Bitcoinu za posledních dvanáct měsíců. Převzato z Coindesk.com Zdroj: repro CNN Prima NEWS
Podíváme-li se do historie, po předchozích dvou půleních k růstu ceny kryptoměny opravdu došlo. Proč letos zatím ne, vysvětluje například Daniel Tanner, zakladatel společnosti Platon Finance, která na trh uvedla vlastní kryptoměnu PlatonCoin: „Těsně po půlení došlo k propadu takzvaného hashrate neboli výpočetní síly sítě, kvůli čemuž někteří těžaři těžbu Bitcoinů vzdali. To vedlo i k propadu ceny této kryptoměny.“ Podle Tannera to ale není nic neobvyklého, protože k podobné události došlo i při minulém půlení v roce 2012. „Nyní jsme ve fázi, kdy dochází k vyrovnávání hashrate, a tak lze podle minulého vývoje očekávat i růst ceny Bitcoinu. Je ale nutné si uvědomit, že existuje i mnoho dalších faktorů, které na trh s Bitcoinem mají vliv,“ řekl Tanner CNN Prima NEWS.
Podle jiných teorií ale halving neměl na cenu mít téměř žádný vliv, protože s touto událostí se mohlo počítat už dopředu. „O halvingu se ví už dost dlouho na to, aby byl zkušenějšími investory do ceny Bitcoinu již předtím plně započítán,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Pokud nyní dochází k výkyvu ceny Bitcoinu směrem vzhůru, může to být podle něj projevem spíše krátkodobé spekulace, která s půlením nijak nesouvisí.
Bitcoin nikdy neumírá
Vzhledem k vývoji po nevídaném boomu v roce 2017 se nutně dere na mysl otázka, jestli Bitcoin a kryptoměny nemají už to nejlepší za sebou. Zda nešlo jen o módní vlnu, na kterou investiční dobrodruzi naskočili a nyní už není kam růst. Nehledě na to, že úspěch Bitcoinu způsobil také boom kryptoměnového trhu v tom smyslu, že se začaly objevovat další doslova jako houby po dešti. Je nesporné, že další virtuální měny jako Ethereum, Litecoin nebo Ripple část bitcoinové atraktivity stáhly na sebe.
Bitcoinové půlení je tady. Kam se vydá cena kryptoměny?
V úterý 12. května nastává pro fanoušky digitálních měn velký den. Nejstarší kryptoměnu Bitcoin čeká potřetí v historii takzvané půlení. Investoři k této události vzhlížejí s nadějí, že se hodnota této virtuální mince nadechne k masivnímu růstu a překoná dosavadní rekordy z přelomu let 2017 a 2018.
„Spousta kryptoměn byla jen módní vlnou a zemřela nebo umírá. Bitcoin ale ani vzdáleně. Těch velkých smrtí, které mu prorokovala média, už přežil stovky a zjevně do důchodu ještě neodchází,“ řekl CNN Prima NEWS Dominik Stroukal. Podle něho není kolísání ceny u Bitcoinu ničím novým ani neobvyklým. „Bitcoin ale ještě není zdaleka tím, čím by chtěl být, tedy pojistkou proti chatrnému světu současných státních peněz,“ dodal.
„Kryptoměny mají to nejlepší teprve před sebou. Během let se ukázalo, že nabízejí možnosti a technologie, které mají potenciál nahradit zastaralé struktury. Například bankovní účty s rostoucí inflací, snižujícími se úrokovými sazbami, případně rovnou se zápornými úrokovými sazbami,“ dodal Daniel Tanner. Kryptoměny totiž oproti bankovním účtům nejsou limitované měnovými rozdíly, dlouhým časem na převod mezi zeměmi nebo vysokými poplatky za převod větších částek. „Je jen otázkou času, než to lidem dojde,“ myslí si Tanner.
Vzhůru k milionu dolarů?
Aby se (nejen) Bitcoin probudil, musí se změnit. Alfou je podle Dominika Stroukala uživatelská přívětivost. „I když urazil velký kus cesty, stále jsou to peníze vymyšlené ajťáky pro ajťáky. Omegou je potom nahrazování současných státních peněz. Bitcoin se ještě tím pověstným digitálním zlatem nestal. Zatím není pojistkou proti systému,“ řekl hlavní ekonom Roklenu. Je prý ale pravděpodobné, že si Bitcoin své místo u širší veřejnosti dříve nebo později získá. „Nebude to ale hned, jak jsem si i já sám před sedmi, osmi lety myslel. Bude to trvat dlouho. I tak ale to čekání bude stát za to,“ uzavřel Stroukal.
Senior chtěl investovat do kryptoměny, přišel o čtvrt milionu
Osmašedesátiletý muž z Brněnska chtěl vyzkoušet obchodování s bitcoiny, přišel ale o čtvrt milionu korun. Případem se zabývá policie.
A Tanner s ním souhlasí. „Kryptoměny potřebují širokou podporu uživatelů a jednodušší, transparentní a uživatelsky snadné použití a také se vymanit z nálepky nástroje kriminálníků pro praní špinavých peněz. Tento narativ je šířený s oblibou hlavně velkými bankami, které ovšem ve skrytu už kryptoměny dávno nakupují do svých portfolií,“ řekl. Není tedy vyloučeno, že Bitcoin nabere čerstvý vítr do plachet a během několika let se jeho cena podívá na nové rekordní úrovně. A jednoho dne se možná naplní i předpovědi mnoha kryptoměnových nadšenců, kteří hovořili i o milionu dolarů za jednotku těchto digitálních peněz.