Bitcoinová mánie nepolevuje. Za lámáním rekordů stojí Trump i zájem velkých firem

Uprostřed letních prázdnin je na finančních trzích tradičně nuda, pro bitcoinový svět to ale neplatí. Nejslavnější kryptoměna si totiž v červenci dokráčela pro další cenové maximum. Co pohání růst digitální mince, která už stojí přes dva a půl milionu korun?

Tradiční investiční pořekadlo „Sell in May and Go Away“ (Prodej v květnu a ztrať se) investory nabádá k tomu, aby přes léto finanční trhy moc neřešili. Léto je obvykle spojené s nižší poptávkou investorů a klidem na Wall Street. Pro bitcoin to letos neplatí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump zavede na zboží z EU clo 30 procent. Ekonom zmínil klíčový zneklidňující moment

Minulý týden nejslavnější kryptoměna prolomila další rekordní metu, a to 120 tisíc dolarů. V přepočtu na české koruny už to takový rekord není, protože dolar letos významně oslabil. Opětovné překonání hranice dvou a půl milionu korun za jeden bitcoin je pro tuzemské investory i tak pozitivní zpráva, kryptoměna tím ukazuje neustupující pozitivní trend.

Kryptoměnu ženou vzhůru především dva faktory:

  • Poptávka po bitcoinových ETF fondech – Velké společnosti se do bitcoinu dlouho zdráhaly investovat, protože nechtěly řešit, kde a jak kryptoměnu uložit. Díky bitcoinovým fondům obchodovaným na klasické burze ale mohou na růstu ceny aktiva vydělat, aniž by si kryptoměnu přímo kupovaly.
  • Smířlivá regulace – Zatímco za éry Joea Bidena se bitcoinová komunita bála zakleknutí úřadů, americký prezident Donald Trump jde kryptoměnám na ruku. Už před volbami sliboval vřelý postoj ke kryptoměnám, kterého se drží. Pozitivní postoj americké administrativy se už propsal i do zákonů.

V polovině července přijal americký Kongres další balíček příznivých krypto regulací. Úprava zákonů se týká nejen bitcoinu, ale celého kryptoměnového ekosystému, píše CNN.

Americká vláda se mimo jiné zavázala, že v současnosti nebude usilovat o vývoj takzvaných CBDC – digitálních měn centrálních bank, které se mají stát v mnoha zemích světa novou vrstvou finančního systému. Své digitální euro chce brzy spustit například Evropská unie, nápad ale čelí kritice kvůli obavám ze ztráty finanční svobody.

Kam až bitcoin poroste?

Všechny zmíněné faktory hrají bitcoinu do karet. Vedle toho je aktivum vedle zlata považované za bezpečný přístav ve chvílích krize a nejistoty, což v době chaotické celní války rovněž kryptoměně nahrává.

Bitcoin se ale cenově vyvíjí v cyklech a nikdy nepostupuje jen vzhůru. V minulosti si naopak prožil kritické propady, kdy odepsal i více než polovinu své hodnoty. Momentální prognostici ale věští, že bitcoin letos půjde ještě výš.

List Euronews informoval, že nejpozitivnější analýza, kterou provádějí kryptoměnoví odborníci a velké firmy, počítá s růstem až na metu 250 tisíc dolarů, a to ještě letos. V takovém scénáři by bitcoin stál přes pět milionů korun.

Nejchmurnější analýza naopak předpovídá letošní pád někam k hranici 70 tisíc dolarů, kdy by se bitcoin vrátil v korunách na cenu milion a půl. Bitcoin je ovšem natolik volatilní a svéhlavý, že dost často s předpověďmi analytiků zamává. Investoři by se proto především měli držet vlastní strategie.

A co další kryptoměny?

Bitcoin pochopitelně není jedinou kryptoměnou, o kterou se investoři zajímají. Vedle řady bizarních projektů se daří i jiným digitálním mincím. Druhou nejsilnější kryptoměnou zůstává ethereum, jehož jedna mince stojí v přepočtu 80 tisíc korun. Se silou bitcoinu se tak nemůže měřit.

S vlastní kryptoměnou před inaugurací vyrukoval i Trump, čímž ilustroval svůj příklon k tomuto sektoru. Investorům, kteří se rozhodli prezidentskou kryptoměnu držet, se ale zatím moc nevyplatila. Před Trumpovou inaugurací stála kryptoměna zhruba 45 dolarů, dnes už jen 11 dolarů. V přepočtu 230 korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi mění sci-fi v realitu. Humanoidi budou žít s námi v domácnosti. UK zahájila testování

Tagy: