Bitka na Jablonecku má dohru. Některým účastníkům hrozí až tři roky vězení

Bitka na Jablonecku

Až tři roky vězení hrozí některým účastníkům hromadné bitky dvou znesvářených rodin v Jablonci nad Nisou

Až tři roky vězení hrozí některým účastníkům hromadné bitky dvou znesvářených rodin v Jablonci nad Nisou. Policisté nyní postupně všechny vyslýchají. Obě strany sporu se navzájem z vyprovokování divoké rvačky přímo uprostřed sídliště obviňují.

Bitka se strhla mezi příslušníky dvou rodin ze sousedních měst — Jablonce a Liberce, které mají navzájem dlouhodobé spory. Jeden se má týkat dnes již bývalého vztahu ženy z Jablonce a muže z Liberce. Expartneři se navzájem obviňují z pronásledování a vydírání. A neshodnou se ani v tom, kdo koho opustil.

„Nepřenesl přes srdce, že jsem si našla jiného, zveřejňoval moje intimní fotky, dělal mi ostudu,“ popisuje žena. Její expřítel ale tvrdí, že ho naopak už delší dobu pronásleduje ona a vyjmenovává dlouhý seznam toho, co mu žena a její rodina údajně způsobily.

U bitky nechyběly ani paralyzéry

V posledních dnech ale konflikty vyvrcholily vzájemným napadáním na sociálních sítích, až v úterý večer obě skupiny neudržely nervy na uzdě a pustily se do sebe vším, co měly po ruce. Nechyběly ani paralyzéry. „Museli jsme se nachystat, báli jsme se, že nás tady všechny pozabíjejí,“ tvrdil jeden z členů jabloneckého klanu. Roman Grundza, hlava liberecké rodiny, naopak tvrdí, že se chtěl prát maximálně jeden na jednoho, pak už se ale prý museli všichni bránit. Ukazuje přitom na auto poničené od úderů tyčemi.

Vyšetřovatele teď čeká náročná práce – analyzují amatérské záznamy bitky, vyslýchají postupně desítky zúčastněných lidí. „V minulosti jsme již v souvislosti se sporem mezi těmito dvěma rodinami prověřovali oznámení některých jeho účastníků, jednalo se jak o podezření ze spáchání trestných činů, tak i přestupků,“ říká jablonecká policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Policisté teď podezřívají některé účastníky rvačky z několika trestných činů — tím nejvážnějším je nebezpečné vyhrožování, protože tyče v jejich rukách považují za zbraně. Za tento trestný čin, pokud soud shledá někoho vinným, je možné za mřížemi strávit až tři roky. Jisté je, že se už teď účastníkům bitky dostalo na sociálních sítích mnoho negativních reakcí. Jak přiznává Roman Grundza, udělali prý takhle špatné jméno všem Romům. „Lidi viděli na videu Romy s tyčemi v rukách a už nerozlišují, kdo za co může, proč se to stalo a vztáhnou to na všechny Romy, co tu žijí. Že jsou takoví a je to u nich normální,“ dodává.

Tagy: