Násilnosti v Bristolu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Nedělní demonstraci v západoanglickém městě Bristol poznamenaly výtržnosti. Nepokoje v ulicích trvaly až do pondělního rána. Při střetu s demonstranty utrpělo zranění nejméně 20 policistů, dva z nich vážné. Účastníci demonstrace, která předcházela střetům s bezpečnostními složkami, přišli vyjádřit nesouhlas s navrhovaným zákonem, který má rozšířit pravomoci policie.
Demonstrace začala poklidně v neděli odpoledne, postupně se ale vyvinula v násilné střety s policií. Stovky lidí zaútočily na jednu z policejních stanic. Výtržníci se pokusili rozbít prosklené průčelí služebny a zapálit zaparkované policejní dodávky. Pořádkové jednotky však malé plameny rychle uhasily.
„Když protest začal (na veřejném prostranství) College Green, bylo tam okolo 3 000 lidí. Z nich se asi 400 až 500 rozhodlo začít před (policejní stanicí) s násilnostmi,“ uvedl Andy Marsh, šéf policie oblasti Avon a Somerset, pod jehož působnost spadá i Bristol. „Do 17:30 místního času jsme tam měli 300 strážníků. Nastolit pořádek v centru Bristolu a rozehnat účastníky se nám podařilo v 1:30,“ dodal Marsh.
In Bristol tonight we see what the soft-headed approach to the anti-police BLM leads to.
— Nigel Farage MP (@Nigel_Farage) March 21, 2021
Wake up everyone, this is not about racial justice.
These people want all-out anarchy and street violence. pic.twitter.com/pBXFL5Iy1Z
„Myslím si, že to všechno je nepřijatelné, a domnívám se, že lidé v této zemi mají samozřejmě právo protestovat, ale měli by protestovat pokojně a v mezích zákona,“ kritizoval počínání demonstrantů britský premiér Boris Johnson.
Výtržnosti odsoudila i britská ministryně vnitra Priti Patelová. Střet rovněž označila za „nepřijatelný“ a dodala, že „násilnosti a nepokoje“ nebude nikdy tolerovat. Starosta Bristolu Marvin Rees výtržníky nazval „sobci“ za to, že „si plní své revolucionářské sny“.
Demonstrace se konala na protest proti chystanému novému zákonu o policii, trestných činech a soudech, který mimo jiné dává policii větší pravomoci při omezení protestních shromáždění. Na zákon se upřela pozornost poté, co policie tvrdě zasáhla proti lidem, kteří se zapojili do protestů po nedávné vraždě Sarah Everardové.
Bristol, England: Far-left rioters try to destroy the police station. Officers are believed to have suffered broken bones tonight. Flyers for the riot was shared by the city’s BLM & Extinction Rebellion groups. pic.twitter.com/0VOEJv6kiy
— Andy Ngo 🏳️🌈 (@MrAndyNgo) March 21, 2021
„Je to ostudné a skandální. Policisté šli včera do práce a někteří z nich se domů vrátili přes nemocnici zbití a potlučení,“ uvedla policejní komisařka oblasti Avon a Somerset Sue Mountstevensová. Sedm lidí bylo podle ní v souvislosti s výtržnostmi zadrženo.
Marsh dodal, že poškozeno bylo 12 policejních vozů a zasažená policejní stanice utrpěla „významné škody“. „Strážníci se ocitli pod palbou kamenů, střel a ohňostrojů a byla to pro ně strašlivá situace. Máme 20 zraněných policistů, dva z nich vážně,“ uvedl šéf místní policie.
Demonstrace v anglickém Bristolu. Zdroj: Profimedia.cz