Bitva o miliardy korun na solární dotace míří do finále. Podaří se vládě změnit zákon?
Zatímco ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) plánuje, že v příštím roce vyplatí majitelům obnovitelných zdrojů energií jen 8,5 miliardy korun, platná legislativa jim přiznává více než dvojnásobek. A podle některých propočtů mohou dokonce dostat až 30 miliard korun. Jestli se vládě nakonec podaří změnit zákon, nebo bude muset peníze v rozpočtu dodatečně najít, stále není jasné.
Vedení obce Hrušovany na Chomutovsku vybudovalo před lety na obecních budovách osm fotovoltaických elektráren. „Když jsme poprvé přišli s myšlenkou výstavby fotovoltaických elektráren v obci, tak občané neměli o fotovoltaických elektrárnách žádné povědomí a proto s výstavbou nesouhlasili,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS starosta obce Hrušovany Petr Šmíd. Dodal, že si mysleli, že fotovoltaiky na sebe nevydělají.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda hledá způsoby, jak osekat dotace do obnovitelných zdrojů. Hazard, varují solárníci
Starosta ale nakonec občany přesvědčil s tím, že se to ekonomicky vyplatí – i díky dotacím a podpoře od státu. „Tehdy jsme na to dostali dotaci a vzali si úvěry. Nebyla to pro nás zanedbatelná částka, z hlediska rozpočtu jsme si museli velmi dobře spočítat, jestli do toho jít,“ doplnil Šmíd.
Teď bude muset starosta vysvětlovat znovu, podpora státu se má totiž opět měnit. Podle ministerstva průmyslu mají dotace obnovitelných zdrojů v příštím roce stát celkem 51 miliard korun. Necelých šestadvacet lze vybrat od lidí a firem na poplatcích za energie, zbytek má jít ze státního rozpočtu. Ministr financí ovšem vyčlenil z rozpočtu jen 8,5 miliardy. Chybí mu tedy necelých 15 miliard.
Vláda chce změnit systém dotací několika návrhy, poslanecká sněmovna by o nich měla definitivně rozhodnout tento týden. Podle některých informací je ale v hře, že vláda nakonec částečně ustoupí.
„Slyšeli jsme, že ze tří likvidačních návrhů tam má být jen jeden, takže místo tří oprátek tam visí jen jedna,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. Dodal, že doufá, že si poslanci uvědomují obrovské dopady nejen na domácí solární sektor, ale i na mezinárodní renomé a výstavbu solárních zdrojů, kterou i tento jeden návrh ohrožuje.
Problémem je podle kritiků změna dohodnutých pravidel. „Pokud je násilným způsobem změní, pak vytvoří z Česka banánovou republiku, kdy ukážeme malým i velkým, českým i zahraničním investorům, že zde absolutně nemohou počítat se slibem státu, a já opakuji se slibem, na kterém se tato vláda, když byla v opozici, podílela,“ popsal pro CNN Prima NEWS místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Ministerstvo financí coby autor návrhu na solární škrty bude nový zákon komentovat teprve poté, až bude jasné, v jaké podobě projde.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Solární byznys má u nás dlouhé pacičky, říká Švihlíková. Ministerstvo financí nezná stav ekonomiky