Zvláště v zimních měsících jsou těla fotbalistů náchylnější ke zraněním. Ostrý skluz protihráče, tvrdý dopad na zmrzlý trávník nebo pouhé nešikovné došlápnutí může hráče vyřadit na několik měsíců ze hry. Na „nemocenskou“ ale profesionály může odeslat i zcela nevinná situace odehrávající se mimo hřiště. Třeba v kuchyni, o čemž se přesvědčil rakouský brankář Christopher Knett.
Třicetiletý gólman absolvuje třetí sezonu v řeckém Panetolikosu. Bylo poměrně překvapující, že se Knett neobjevil v nominaci na pondělní zápas proti Panathinaikosu Atény. V předchozím duelu s celkem Aris se nezranil a žádné zprávy nehovořily o tom, že by si přivodil zdravotní trable při některém z tréninků.
Fotbalový podvod. Marný hráč zfalšoval svůj životopis, obalamutil i kluby v Anglii
I když v mladí nepatříte mezi největší talenty a trenéři vám nevěští zářnou budoucnost, většinou naleznete podporu aspoň u rodičů. Francouz Gregoire Akcelrod neměl ani to. Otec mu řekl, aby fotbal radši nehrál, že by si akorát dělal ostudu. Jenže zatracovaný hráč chtěl být profesionálem stůj co stůj. I kdyby to mělo obnášet nějakou tu lež. Více než na hřišti totiž Akcelrod exceloval na počítači v grafických programech.
Až řecká televizní stanice Nova přišla s tím, že Knett absentuje kvůli incidentu, který se odehrál v kuchyni. Odchovanec Austrie Vídeň si totiž popálil ruce při přípravě steaku. „To se tak stane,“ konstatoval pro televizi. „Připravilo mě to o jeden zápas, ale do týdne bych měl být v pohodě. Všechno bude v pořádku,“ ujišťoval brankář a dodal, že přípravu masa za něj dokončila manželka.
Jeho parťáci si i bez něj poradili a jako outsideři porazili celek z popředí tabulky řecké Super League 1:0.
O tom, jak přijít velmi neortodoxní cestou o jedno či více utkání, by mohli vyprávět i jiní. Například bývalý španělský gólman Santiago Cañizares. V jeho případě šlo o vyloženou sportovní tragédii, protože se zranil při kempu před mistrovstvím světa v roce 2002 v Japonsku a Jižní Koreji, na kterém měl plnit roli týmové jedničky. Jenže tehdejší opoře Valencie upadla v koupelně kolínská, rozbila se o umyvadlo a střep pořezal hráčovu šlachu na pravé noze.
Šlachy trpí nejen na hřišti
„Už jsem se dokázal dostat přes jiné věci, zvládnu to i v tomto případě,“ pronesl tehdy 32letý Cañizares.
Jako by angažmá ve Valencii bylo magnetem na bizarní úrazy. Před devíti lety hrál za španělský klub Argentinec Ever Banega, který si zlomil kotník. Dalo by se čekat, že k fraktuře došlo na hřišti, ať už při tréninku či zápase. Ale ne. Banega, jehož v tu dobu trápilo zraněné koleno, zajel na benzinovou stanici doplnit palivo. Ovšem předtím, než z auta vylezl, zapomněl zatáhnout ruční brzdu. Vůz se dal do pohybu a odnesl to fotbalistův kotník.
Zranit se dá také při sledování televize, o čemž svědčí kuriózní příhoda legendárního stopera Manchesteru United Ria Ferdinanda. Když ještě na začátku tisíciletí coby mladík hrával za Leeds United, sledoval jednou televizi v jedné pozici tak dlouho, že pak nemohl být trenérovi Davidu O'Learymu k dispozici několik týdnů. Nohy si totiž odložil při sledování na stolek, což po několika hodinách odnesly kolenní šlachy.
Není to tak dlouho, co byl na čas odstaven mimo hru Marco Asensio z Realu Madrid. V roce 2017 přišel o zápas Ligy mistrů poté, co se mu na nohou objevila infekční vyrážka, kterou způsobil mezi fotbalisty populární rituál – holení nohou.