Zákaz podávat losovi alkohol, splachovat záchod po 22. hodině či jezdit opilý na krávě. Všechna tato omezení mají jedno společné – řadí se mezi nejvíce bizarní zákony světa. Zjistěte, ve kterých zemích byste se měli mít na pozoru před tím, co by vás možná v životě ani nenapadlo.
- Na Aljašce nesmíte dát losovi alkoholický nápoj
Ve městě Fairbanks na Aljašce je zakázáno podávat losům alkohol, a to z toho důvodu, že zvířata mohou být agresivní, pokud se napijí. Zákon vznikl v reakci na incident z roku 2007. Los, kterého místní později pojmenovali Buzzwinkle, vypil zásoby tamního pivovaru a následně se vydal na „opilecké řádění“. Nakonec ho místní našli na náměstí zamotaného do vánočních světýlek. Zákon má podobným „opileckým eskapádám“ zabránit.
Letuška hvězdou sociálních sítí. Zveřejňuje triky, jak cestovat levněji, a fanoušci šílí
Půvabná letuška Cierra Mistová z amerického Utahu je hvězdou sociálních sítí. Členka palubního personálu na internetu sdílí tipy a poznatky, které ve své profesi nasbírala. V současnosti se může pyšnit třemi miliony sledujících na platformě Tik Tok. Důvod? Na profilu prozrazuje, jak cestovat levněji nebo získat první třídu v letadle zcela zdarma.
- Ve Švýcarsku je zakázáno splachovat po 22. hodině
Podivné omezení se vztahuje na obyvatele bytových domů ve Švýcarsku. Vláda takové konání považuje za obtěžování hlukem. V zemi je běžné, že majitelé domů zavádějí domovní řád, který obyvatelům zakazuje splachovat záchod mezi 22. a 7. hodinou, aby nerušili své sousedy, píše web Daily Mail.
- Pozor na spánek při projevu či schůzce s Kim Čong-unem
Pokud se někdo odváží usnout během projevu severokorejského diktátora, může nést následky. Ministr obrany, generál Hjon Jong-čchol, byl údajně v roce 2014 zabit poté, co během setkání s Kim Čong-unem usnul. Stejný konec měl potkat i vicepremiéra školství v roce 2016 – opět měl usnout během setkání s diktátorem.
- Ve Skotku nesmíte v opilosti jezdit na krávě
Ve Skotsku je podle zákona z roku 1872 trestným činem řídit v opilosti krávu a koně. V případě prokázání viny hrozí provinilci týdny pobytu ve vězení.
Pozor na prádlo i zvířata
- I stavba hradů z písku může být nezákonná
V některých oblastech Španělska je stavění hradů z písku na plážích zakázáno jak dětem, tak dospělým. V roce 2016 odhlasovala radnice v Benidormu zákaz stavění hradů z písku na pláži Levante. Pokud vás při jejich stavění někdo přistihne, hrozí vám pokuta. Stejné pravidlo platí i v Aroně a Arice na Tenerife, kde musí veřejnost před stavbou hradu z písku požádat o povolení obecní úřad.
Ostrov z kostí nebo město duchů. Cíle temného turismu bývají spojené s tragickou událostí
Ukrajinské město Pripjať opuštěné po výbuchu jednoho z reaktorů jaderné elektrárny Černobyl nebo třeba italský ostrov Poveglia, jenž sloužil jako karanténní oblast během morové rány. Obě místa spadají do takzvaného „dark turismu“. Tento pojem vznikl v polovině devadesátých let a označuje cestování na místa spojená s nehodami a smrtí.
- Boj Barcelony proti odhaleným turistům
V Barceloně je zakázáno chodit s odhaleným hrudníkem nebo nosit bikiny s výjimkou městských pláží. Za procházku po ulicích města pouze v plavkách vám hrozí pokuta. Úředníci zavedli zákaz nošení plavek v ulicích v roce 2011 poté, co byli frustrováni množstvím turistů, kteří se procházeli po restauracích a obchodech v bikinách nebo nahoře bez.
- Italský zákon reguluje venčení mazlíčků
Majitelé psů v italském Turíně budou podle zákona městské rady pokutováni, pokud nevyvenčí své psy alespoň třikrát denně. Italové již nyní mohou dostat pokutu nebo strávit rok ve vězení, pokud budou shledáni vinnými z týrání svých domácích mazlíčků.
- V Rusku si krajkové prádlo nekoupíte
V Rusku je krajkové spodní prádlo fakticky zakázáno na základě předpisů, které byly zavedeny v roce 2014. Celní unie tvořená Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem zavedla nařízení, které vyžaduje, aby oděvy obsahovaly nejméně šest procent bavlny, a to ze „zdravotních a bezpečnostních“ důvodů. Spodní prádlo, které tento požadavek nesplňuje – což zahrnuje i krajkové prádlo – není v těchto zemích k dostání.
- Jste vdaná? V restauraci si smíte dát pouze jednu skleničku vína
V bolivijském La Pazu platí bizarní zákon, podle kterého je v restauracích a barech zakázáno podávat vdaným ženám více než jednu sklenku vína. Zákon má údajně zabránit tomu, aby ženy pod vlivem alkoholu flirtovaly s jinými muži. Nevztahuje se však na ženaté muže.
Čistota nadevše
- Zapomeňte na nedělní sekání trávníků
V Norsku je neděle dnem pracovního klidu a podle zákona nesmíte vykonávat žádnou činnost, která způsobuje velký hluk – což se týká i sekání trávníku. Pokud sousedé zavolají policii poté, co dotyčného přistihnou při sekání trávníku v neděli, může dostat i pokutu.
Budoucnost elektromobility? Švédové testují nabíjení na dálnicích během jízdy
Elektromobilita je považována za budoucnost cestování, přesto stále není dořešená především nabíjecí infrastruktura. Ta je přitom klíčová při předpokladu, že by v příštích dekádách měla většina evropské společnosti vzhledem ke smělým enviromentálním plánům Evropské unie přesedlat právě na auta poháněná elektřinou. Revoluční řešení problému testují ve Švédsku, kde plánují vozidla nabíjet přímo během jízdy.
- Bezdůvodná kastrace je zakázaná
Majitelé domácích zvířat v Norsku nesmějí kastrovat své psy, aniž by k tomu měli pádný zdravotní důvod. Zákon na ochranu zvířat totiž stanovuje, že jinak žádné zvíře nesmí podstoupit rizikový chirurgický zákrok.
- Za odplivnutí a odhození odpadků v Singapuru hrozí pokuty
V Singapuru je odhazování odpadků nezákonné, stejně jako plivání na veřejnosti. Pokud byste své počínání opakovali, hrozí vám stále vyšší pokuta.
- Slepice v Georgii nesmí přebíhat silnici
Pokud někdo ve městě Quitman v Georgii vlastní slepice, musí mít na paměti, že je nezákonné nechat je přecházet přes silnici. Zákon stanuje, že majitelé musí mít své slepice neustále pod kontrolou.
- V Thajsku si nezapomeňte spodní prádlo
V Thajsku je v rámci zákona o veřejné neslušnosti zakázáno vycházet z domu bez spodního prádla. Není však jasné, jak policie tento zákon vymáhá.