Situace je podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly nestabilní a rozvolňování je riziko. V reakci na start čtvrteční velké vlny otevření to řekl pro CNN Prima NEWS. Obchody, restaurace i služby by se podle něj měly otevřít nejdříve za týden až 14 dnů, nebo až ve druhém stupni systému PES, nikoliv ve třetím. Za 14 dnů očekává nárůst a v lednu podle něj opět dojde k vzepětí druhé vlny. Česko nemá podle epidemiologů šíření koronaviru pod kontrolou.
Česko je aktuálně ve velmi podobné fázi, ve které bylo v první polovině října. I tehdy bylo denně kolem 5 tisíc nakažených a reprodukční číslo se pohybovalo na hodnotách kolem 1. Pro to, aby byla podle epidemiologů situace pod kontrolou, je třeba denně kolem maximálně 1 000 až 2 000 nakažených a reprodukční číslo pod 0,8. V této fázi ale nejsme a současné rozvolnění zklidnění nepřinese.
Česko tak evidentně epidemii pod kontrolou nemá. „Pokles není dostatečně rychlý, abychom mohli otevřít všechno. Situace je nestabilní a záleží, jak se to bude vyvíjet v jednotlivých krajích. Na rovinu – očekával bych, že PES bude posunut o jednu stupnici. Toto otevírání bych očekával až ve stupni č. 2,“ řekl pro CNN Prima NEWS exministr a epidemiolog Roman Prymula.
Systém PES v polovině listopadu představil jeho nástupce Jan Blatný a od začátku bylo jasné, že třetí fáze, která dnes nastává, bude klíčová. Dochází totiž k otevření všech obchodů, služeb jako kadeřnictví nebo fitness center či restaurací.
PŘEHLEDNĚ: Co znamená, když PES cení zuby, a kdy skončí všechna opatření?
Česko má po devíti měsících od vypuknutí epidemie koronaviru plán, jak a co rozvolňovat. V pátek ho na tiskové konferenci představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Plán pojmenovaný PES má pět fází, nyní se nacházíme v pátém, čili nejhorším stupni. Cesta do nižší úrovně by podle ministra měla vždy trvat minimálně týden. V každé etapě jsou ale povinné roušky uvnitř i omezené shromažďování. Přečtěte si v připraveném přehledu, co se kdy otevře a kdy se toho dočkáme.
V lednu třetí vlna
Kdyby byl Prymula stále ministrem zdravotnictví, rozvolňoval by pomaleji. „Jsem zastáncem konzervativnějšího řešení situace a to, že dochází k rozvolňování, tak s sebou samozřejmě přináší vysoké riziko. V regionech, kde není situace zdaleka tak příznivá jako v Praze nebo na Severní Moravě, může s odstupem opět dojít k nárůstu,“ uvedl epidemiolog.
Sám očekává, že se stav po dvou týdnech od rozvolnění začne zhoršovat. „Poté dojde k fázi zlomu a při takto masivním rozvolnění musí logicky dojít k nárůstu a v lednu tady může být skutečně další vlna, nebo spíše přijde opět vzepětí druhé vlny. Silou opatření, která tady jsou teď, těžko zamezíme tomu, aby nemohlo dojít k nárůstu,“ pokračuje Prymula.
Škála systému PES má pět fází. Třetí fáze je mezi hodnotami 41 až 60 a Česko se již více než týden pohybuje na hodnotě 57. Pro to, aby se celá země přesunula opět do čtvrté fáze, stačí, aby se čísla tři dny za sebou zhoršovala. Což se opravdu může stát těsně před samotným Štědrým dnem.
Lidé přestali opatření dodržovat
Jako příklad uvádí Německo, které k takovému rozvolnění jako Česko přistoupí až po Vánocích. Země se aktuálně rozhodla prodloužit stávající opatření proti šíření koronaviru, včetně uzavření restaurací, muzeí, divadel a volnočasových zařízení až do 10. ledna.
Za velký problém exministr považuje i to, že lidé samovolně přestali dodržovat opatření ve třetím stupni. I proto se podle něj čísla nedaří srazit.
„I opatření, která byla, tak spontánně zeslábla. Lidé je přestali držet a mobilita šla nahoru. I kdyby se nerozvolnilo vůbec nic, tak se zdá, že opatření jsou výrazně slabší, protože nejsou akceptována,“ dodal Prymula.