Český vědecký tým nebude pokračovat ve vývoji vakcíny proti COVID-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to ve čtvrtek potvrdil televizi CNN Prima NEWS. Na výzkumu pracovala tři vědecká pracoviště. Vyrobenou látku odborníci spotřebovali na pokusy a výsledky své práce dali k dispozici veřejnosti.
O snaze českého týmu o vakcínu informovalo ministerstvo zdravotnictví na začátku května. Na konci září pak vědci oznámili úspěšné ukončení první fáze. Jak jako první informoval web iRozhlas.cz, do druhé už se ale jejich práce nedostane. „Ve chvíli, kdy bude brzy k dispozici komerční produkt, tak není důvod ve vývoji pokračovat. Ten tým má ale svou hodnotu a já se s nimi budu rád bavit o tom, jak jejich výzkum využít do budoucna,“ uvedl ministr zdravotnictví Blatný.
Hlášená účinnost vakcín je neobvyklá, upozorňuje Prymula
„Pan ministr ukončil projekt, aniž by nás o tom informoval,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí vědecké části vývoje, vakcionolog Marek Petráš s tím, že by projekt nepřerušoval. „Podařilo se nám sestavit tým, který dokázal, že je schopen navázat na tradici Česka, potažmo Československa. A v případě potřeby bychom byli připraveni – ať už na budoucí pandemie nebo na překonávání té stávající,“ dodal Petráš.
Česká republika objednala zhruba pět milionů dávek vakcín od firem Astra Zenecca a Pfizer. Ty hlásí více než devadesátiprocentní účinnost svého výrobku. Podle epidemiologa Romana Prymuly je to ale neobvyklé. „U běžné chřipky se účinnost vakcíny pohybuje kolem 70 procent, proto to není příliš obvyklé. Jakmile zveřejnila data první firma, tak se najednou vyrojily i u všech ostatních. To znamená, že se jedná teprve o předběžná čísla,“ řekl Prymula.
Cílem je proočkovat 70 procent populace
Do Česka by se vakcíny mohly začít postupně dostávat od konce tohoto roku. Použít je ale bude možné až po zaregistrování u Evropské lékové agentury. Podle Blatného by to mohlo být během prvních čtyř měsíců příštího roku.
„I když se bavíme celkem o milionech dávek, tak v době, která je nejbližší a kdy se objeví první dávky, se bude jednat o desítky nebo stovky tisíc těchto vakcín. Právě proto je potřeba mít vypracovanou prioritizaci neboli upřednostnění u těch skupin, které považujeme za nejrizikovější, a toto bude zavčas připraveno,“ uvedl Blatný.
Přednost budou mít zdravotníci a senioři. Cílem je proočkovat až 70 procent české populace. Očkování ale nebude povinné a hradit by ho měl stát.