Blažek ve střetu zájmů? Ať podá vysvětlení, nebo odejde z vlády, požadují někteří Piráti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) by měl odstoupit. S tvrdou výzvou přišla pirátská europoslankyně Markéta Gregorová poté, co vyšlo najevo, že šéf resortu již potřetí požadoval od žalobců další informace ze živé kauzy. Do té jsou zapleteni nejen jeho spolustraníci, ale i on sám. Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš bude chtít po Blažkovi vysvětlení, stejnou optikou se na věc dívá i europoslanec Marcel Kolaja. Organizace Transparency International ČR (TI) se otevřeným dopisem obrátila i na premiéra Petra Fialu (ODS) s výzvou k odvolání Blažka.

Táhnoucí se kauza se týká údajných manipulací s brněnskými městskými byty. Část nemovitostí měla končit u některých vlivných politiků za úplatek. Loni policisté zasahovali u předsedy bytové komise Otakara Bradáče (ODS), mezi prošetřovanými je i sám Blažek. Ten podle webu Seznam Zprávy již potřetí požadoval od žalobců detaily ze zmíněné živé kauzy, což popudilo koaliční kolegy z řad Pirátů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Okamura předčítá z knihy a sní o bábovce. Větší bizár už neuvidím, komentuje Letocha

„Nechápu, že se ještě nevolá po odstoupení Pavla Blažka. Doufám, že se nejedná o dvojí metr. Je v pořádku si v demokracii říct, že i ministr demokratické strany selhal. Tak já to řeknu: Pavel Blažek by měl odstoupit,“ sdělila natvrdo pirátská europoslankyně Markéta Gregorová na svém Twitteru.

„Jakožto bývalá zastupitelka v Brně vím, nakolik je s brněnskou buňkou ODS i jejími aktivitami Pavel Blažek propojený. Žádostmi o informace v běžící kauze od žalobců, v níž nefiguruje jen on sám, ale i množství jeho brněnských kolegů a přátel, by se daly minimálně označit za vysoce neetické. Jeho funkce ministra spravedlnosti do toho ale vtahuje prvek střetu zájmů, ba nepřijatelného nátlaku až ohrožení nezávislosti justice,“ doplnila Gregorová pro redakci CNN Prima NEWS.

Upozornila, že v kauze je šéf resortu tak osobně zainteresovaný, že možný střet zájmů nelze vyloučit. „Fakt, že nám tyto informace navíc namísto něj musí přinášet Transparency International, ukazuje, že svůj střet zájmů Pavel Blažek ignoruje. Zda záměrně, nebo z nedbalosti – samozřejmě nevím. Ale je to pro mě za hranou toho, co by mělo být přijatelné pro ministra demokratické vlády,“ uzavřela europoslankyně.

Její europarlamentní spolustraník Marcel Kolaja označil Blažkovy kroky za velmi závažné. „Jako ministr na to má sice právo, ale jen v případě, kdyby o souviselo s plněním funkce. Piráti proto budou jako koaliční partner požadovat vysvětlení. Celou věc není možné brát na lehkou váhu,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.

Chci vysvětlení, vzkázal Bartoš

Podobnou optikou se na třaskavé zjištění dívá také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Vyzveme Blažka, aby vysvětlil, proč žádal o informace ze živé kauzy. Členové vlády by do nich neměli zasahovat,“ okomentoval situaci, která může vést k napětí uvnitř vládní pětikoalice.

Do šéfa resortu spravedlnosti se pustila i nezisková protikorupční organizace Transparency International (TI), která se s otevřeným dopisem obrátila přímo na premiéra Petra Fialu (ODS) a požaduje Blažkovo odvolání z funkce.

„Pavel Blažek tomuto konkrétnímu případu věnuje nebývalou pozornost i na svém twitterovém účtu, kde pro změnu neváhá útočit na OČTŘ (orgány činné v trestním řízení, pozn. red.), novináře a občanskou společnost. Toto si politik ve veřejné funkci nesmí dovolit a takové chování nemá být tolerováno,“ sdělil David Kotora, vedoucí komunikace TI.

TI už v listopadu roku 2021 podle svých slov upozornila na jasná rizika, proč by Blažek neměl být ministrem spravedlnosti. „Naše obavy se posléze hned několikrát potvrdily, kdy se opakovaně dostával do střetu zájmů,“ uvedla organizace ve svém vyjádření.

Je to mou povinností, brání se ministr

Proti nařčení z médií se ale Blažek ohradil na webu ministerstva spravedlnosti. „Není to pravda. Ptát se orgánů činných v trestním řízení na jejich činnost je mojí zákonem uloženou povinností, neboť jsem jako člen vlády za ně ústavně odpovědný. Stejně tak nesmím ignorovat časté dotazy a stížnosti občanů, ostatních členů vlády, poslanců a senátorů v této oblasti. A především – ptát se není totéž, co zasahovat,“ sdělil svým kritikům.

„A ptát se po zrušení nezákonného obvinění či vazby, jak se to mohlo stát, není požadování informací z živé kauzy,“ dodal.

Tagy: