
Důchodce na Příbramsku nechal doma dopis na rozloučenou, policie prosí o pomoc s hledáním
Alergie na bleší kousnutí je jedna z nejčastějších reakcí, pokud se zvíře setká s blechou. Ty mohou číhat prakticky všude a klidně je můžete přinést i vy zvenku na podrážce boty. Takže blechu může chytit i kočka, která nechodí ven.
Už víme, že zvíře může mít blechy i když se nedrbe a může je chytit klidně i od nás. Jak tedy zvíře i domácnost správně a bezpečně odblešit tak, aby to bylo účinné, ale neublížili jsme našim mazlíčkům?
Psí blechy na člověka nejdou, tak to už snad ví každý, že jdou. Chutná jim krev psí, kočičí i lidská. Slavná replika z filmu Na samotě u lesa není pravdivá. Blechy si sice většinou vyhlédnou psa nebo kočku, ale klidně skočí i na vás, a hlavně v situaci, kdy jsou přemnožené. Pokud je pak máte v domě či bytě, není jednoduché se jich zbavit.
Kočky jsou známí tuláci a lovci. Pokud už máte kočičku, kterou pouštíte ven, je jasné, že neohlídáte úplně vše. Je ale pár věcí, které by zodpovědný majitel měl dodržet.
Zatímco s ochranou proti klíšťatům v tomto období začínáme, proti blechám bychom měli mazlíčka chránit preventivně celý rok, a to i v zimě. Řekneme si nejen jak na výběr antiparazitik, ale také jaké nejčastější chyby majitelé zvířat dělají.
Když už řešíme prevenci proti klíšťatům a blechám pro naše mazlíčky, je velmi důležité, abychom aplikovali antiparazitikum zvířeti, pro které je konkrétně určeno a nezaměňovali to.
Sérii pořadů Prima Mazlíčka na téma Chraňte svého mazlíčka jsme vytvořili ve spolupráci se společností Elanco. Rozhodli jsme se společně majitele psů a koček informovat o možných problémech, které způsobují vnější parazité (například blechy a klíšťata). Pomocí krátkých pořadů vám přinášíme rozhovory s veterináři, kteří odpovídají na otázky, zda se kloní spíše k přírodním nebo chemickým antiparazitikům, jak moc nebezpečná jsou klíšťata u nás nebo jaké chyby děláme při odblešení zvířat. Jsou to sice témata, která působí banálně, ale na druhou stranu jsou právě proto podceňovaná, a to by rozhodně být neměla.
Bydlí s námi v jedné domácnosti, aniž bychom to tušili, a pokud je neodhalíme včas, mohou způsobit velké nepříjemnosti a někdy i zdravotní komplikace. Malinkatí škůdci v domácnostech občas dokážou napáchat pořádné škody. Podívejte se, kteří paraziti se často vyskytují v lidských obydlích.
Vědci i veterináři vyzývají k obezřetnosti při výběru vánočního stromku. Ať už si lidé svůj smrk či jedli koupí na trhu nebo uříznou v lese, mohou si s ním domů přinést až 25 tisíc živočichů. Nejrůznější hmyz či roztoči, kteří se předčasně probudí ze zimního spánku, pak můžou trýznit celou rodinu včetně domácích mazlíčků.
Ačkoliv se zdá, že nic podobného, jako jsou restrikce spojené s pandemií koronaviru, nás nikdy nepotkalo, opak je pravdou. Před 310 lety se musela uherská panovnice Eleonora Magdaléna Falcko-Neuburská vypořádat s epidemií moru. I ona vydávala nejrůznější opatření, která se nesetkávala s pochopením.
S blechami se nepotýkají jen psi a kočky, ale i volně žijící zvířata – ježci, veverky nebo třeba zajíci. Přestože preferují „toho svého“ hostitele, nepohrdnou i krví jiného živočišného druhu. Proto se dá populární filmová hláška, která u nás zlidověla, označit jednoznačně za mýtus. O tom, že blechy psí jdou i na člověka, se ostatně přesvědčily i postavy z filmu Na samotě u lesa.
Svítí sluníčko, teploty stoupají, to je ideální období na procházky s našimi čtyřnohými mazlíčky. Ne vše je ale vždy růžové a tak právě v této době začíná noční můra každého psího a kočičího rodiče. Klíšťata. Na ty narazíme prakticky kdekoliv, kde je jen trochu trávy a rozhodně neplatí to, že se na zvířata přisaje jen na procházce v lese.