reklama

Bleskový zásah záchranářů zachránil labutí rodinu, samci museli amputovat křídlo

Labutě se řadí mezi vzorné rodiče, kteří chrání nejen hnízdo, ale i svého partnera. Nejinak tomu bylo u Volenského rybníku na Plzeňsku. Zatímco samice seděla na vejcích, samec ji bránil před volně pobíhajícím psem, který mu však ošklivě poranil křídlo. Když na místo přijeli po dvou dnech zvířecí záchranáři, čekal je nelehký úkol. Odchytit samce, amputovat poraněné křídlo a vrátit ho co nejdříve zpět k hnízdu. Hrozilo totiž, že kvůli nepřítomnosti partnera by samice mohla hnízdo s osmi vejci opustit.

reklama

Starší labutí pár i letos zahnízdil na Volenském rybníku u Mariánského Týnce. Tentokrát je však ohrozil volně pobíhající pes, který samce bránícího družku na hnízdě vážně zranil. Způsobil mu otevřenou zlomeninu pažní kosti. Při tomto typu zranění vzniká riziko infekce, která se skrze duté kosti může rozšířit do vzdušných vaků a labuť může uhynout. Právě zlomenina pažní kosti se navíc hojí velmi obtížně a podle veterinářky Pavlíny Hájkové, která se na ptactvo specializuje, většinou křídlo zůstane i přes maximální snahu a péči nefunkční. „V případě zlomeniny pažní kosti je nejlepší křídlo amputovat,“ říká Hájková.

K tomu samému závěru dospěli i pracovníci záchranné stanice v Plzni, kteří na místo přijeli po dvou dnech. „Původně jsme chtěli provést zákrok na místě, ale křídlo bylo v takovém stavu, že hrozila velká ztráta krve,“ popisuje vedoucí stanice Karel Makoň.

Záchranáři totiž chtěli udržet samici na vejcích, což by se nemuselo podařit, kdyby se samec od hnízda vzdálil na delší dobu. „Samice by mohla ztratit jistotu,“ vysvětluje Makoň, který s dalšími pěti lidmi zvládl odchytit samce, převézt ho na ošetření a amputaci a vrátit ho zpět na hnízdo za pouhých pět hodin. Díky kontrole po čtrnácti dnech už také ví, že akce byla úspěšná. „Dnes už pár vodí mláďata a rodina je pohromadě,“ uzavírá Karel Makoň.

I když je labutí rodina zase spolu, problém může nastat v zimě, kdy rybník zamrzne. Zatímco samice může odletět, samec s jedním křídlem nikoliv a tak je pravděpodobné, že se pár rozpadne. Není totiž pravdou, že jsou labutě fixované pouze na jednoho životního partnera. Jsou velmi věrné, ale pokud například nastane problém s hnízděním či jeden z páru uhyne, druhý si dokáže najít partnera nového.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně
Koronavirus

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně

Pandemie nemoci COVID-19 je v České republice znovu na vzestupu. Data z nemocnic i ze světa však jasně ukazují, že se jedná především o epidemii neočkovaných, kteří tvoří drtivou většinu nových případů i hospitalizovaných. Na což ostatně upozornil i ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO). Britská studie navíc dokazuje, že pokud se očkovaný člověk nakazí, nešíří covid tolik jako neočkovaný jedinec.

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem
Zahraničí

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29.

Konec hotovosti a peníze jen na čas. Jak chtějí světové banky změnit finanční systém

Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. Pod tímto pojmem se skrývá nový čistě digitální finanční systém, ve kterém chtějí měnu ovládat výhradně centrální banky a vlády. Proč se mohou CBDC stát nástrojem sledování a jak se liší od kryptoměn?

reklama

Domácí zpravodajství

Někteří senioři nemohli k urnám. Babiš vysvětluje neúspěch ve volbách i kauzou offshorů

Neúspěch hnutí ANO si jeho lídr Andrej Babiš vysvětluje tím, že mnozí jeho voliči nemohli jít k volbám, například senioři. V rozhovoru pro Rádio Z dále zmínil, že opozičním stranám nahrála kauza Pandora Papers nebo Černošice. Tamní městský úřad totiž Babiše pokutoval za přetrvávající střet zájmů. Dvě koalice vyhrály díky programu Antibabiš, dodal.

reklama