360°, Jiří Just, Jiří Vojáček - 18.11. v 22:26
Dvě velmoci tu na sebe už skoro míří jadernými zbraněmi, blížíme se ke stavu podobnému karibské krizi z roku 1962, řekl v pořadu 360° na spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Komentoval tak možné dopady rozhodnutí prezidenta USA Joe Bidena, který podle listu The New York Times povolil Ukrajině použít americké střely dlouhého doletu proti vojenským cílům přímo v Rusku. Konflikt se nyní podle něj může rychle vyostřit.
Just se domnívá, že se situace na hranicích Ruska a Ukrajiny podobá karibské krizi v roce 1962, kdy politické napětí málem vyeskalovalo v použití jaderných zbraní.
ČTĚTE TAKÉ: Možnost pálit do Ruska? Velký efekt pro Ukrajince, míní Bříza. Očekává smršť ruských výhružek
„Pan Leonko (vojenský analytik Alexej Leonko, pozn. red.) zdůrazňuje, že pokud budou zbraně nasazeny a použity přímo na ruském území, země nebude váhat s odvetou,“ citoval odborníka spolupracovník CNN Prima NEWS Just. K prvnímu odpalu amerických raket ATACMS se přitom Ukrajinci podle tamních médií odhodlali v úterý. Weby Censor.net a RBK-Ukrajina se přitom odvolávají na své anonymní zdroje.
Zdůraznil, že se stále čeká na oficiální potvrzení povolení k užití zbraní, což je prý možným důvodem, proč ruský prezident Vladimir Putin o situaci nehovořil. „Slyšeli jsme výroky mluvčí ruského ministerstva zahraničí i mluvčího Kremlu, ale Putin stále drží bobříka mlčení a k věci se zatím nevyjádřil,“ vysvětloval Just.
The New York Times o rozhodnutí Bidena informoval s odvoláním na americké představitele. S podobnou informací pak přišla i agentura Reuters. Bílý dům věc odmítl komentovat a zprávu o povolení použít střely dlouhého doletu i za hranicemi nepotvrdil ani nevyvrátil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V příspěvku na Telegramu nicméně poznamenal, že „takové věci se neoznamují, ale střely hovoří samy za sebe“.
Rusko hrozí jadernou odvetou. Putin podepsal v reakci na Bidena zásadní změny v doktríně
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý svým výnosem potvrdil novou ruskou doktrínu jaderného odstrašování, rozšiřující výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně. Putin svůj výnos podepsal v den, kdy válka Ruska proti Ukrajině pokračuje tisícím dnem, a hned poté, co Spojené státy povolily Kyjevu použít dodané rakety k úderům do hloubi ruského území, poznamenala agentura AFP.
„To, co víme, není nic oficiálního. Jsou to spekulace, které přednesl deník The New York Times,“ podotkl k tématu ve vysílání CNN Prima NEWS vojenský analytik Jiří Vojáček.
Putinova doktrína
Podle Justa má Rusko několik „karet v balíčku“, které může v případě odvety vytáhnout. „Uvidíme, jak bude odhodlané ruské vedení a zda se těch raket nezalekne. Čekáme, jaké bude prohlášení a kroky Putina,“ dodal Just.
Jedním z takových kroků může být v úterý potvrzená nová ruská doktrína jaderného odstrašování. Ta rozšiřuje výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně. Putin výnos podepsal v den, kdy válka Ruska proti Ukrajině pokračuje tisícím dnem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Povolení útočit americkými raketami v Rusku? Správný krok, jsem rád, že ho učinili, míní Lipavský