Ukrajinci poprvé využili Bidenovo svolení. Rakety z USA zasáhly cíl přímo v Rusku, píší média

Raketový systém ATACMS v akci na americko-jihokorejském cvičení

Ukrajinci poprvé použili americké střely na ruském území

Ukrajinci poprvé zasáhli ruské území americkými raketami ATACMS, k čemuž minulý týden podle některých médií dostali svolení od prezidenta USA Joea Bidena. S odkazem na zdroje z armády o tom informuje ukrajinský web RBK. Útok americkými raketami podle agentury RIA Novosti zmiňuje také ruské ministerstvo obrany. Střely měly zasáhnout vojenský objekt v Brjanské oblasti. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

„Rakety ATACMS byly opravdu poprvé použity k útoku na ruském území. Útok cílil na objekt v Brjanské oblasti a byl úspěšný,“ cituje web RBK svůj anonymní zdroj z řad ukrajinské armády s tím, že úder se odehrál v noci na úterý. Konkrétně se mělo jednat o sklad zbraní ve městě Karačev, které se nachází asi 130 kilometrů od ukrajinských hranic. Videa z následného požáru se objevila i na sociálních sítích.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko hrozí jadernou odvetou. Putin podepsal v reakci na Bidena zásadní změny v doktríně

Útok na muniční sklad potvrdil také ukrajinský generální štáb. Ve vyjádření ale nezmiňuje, jakým typem zbraní byl úder proveden. „Ničení skladů s municí pro armádu ruských okupantů za účelem zastavení ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině bude pokračovat,“ dodal generální štáb.

Agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo obrany později uvedla, že ukrajinské jednotky v noci odpálily šest raket ATACMS na cíl v Brjanské oblasti, informuje web Sky News. Podle ruských úřadů posádka systémů protivzdušné obrany sestřelila pět střel a další se jí podařilo poškodit, ale úlomky střely měly dopadnout na území vojenského objektu a způsobit požár. RIA Novosti s odkazem na rezort obrany dále tvrdí, že střely nezpůsobily žádné škody a nejsou hlášeny ani oběti.

Vedoucí Centra pro boj s dezinformacemi při Radě národní bezpečnosti a obrany Andrej Kovalenko oznámil, že se ve skladu označeném jako 67. arzenál hlavní správy dělostřelectva a raketových vojsk ruského ministerstva obrany nacházela dělostřelecká munice, včetně severokorejských granátů. Kromě toho se tam upravovaly letecké pumy, protiletadlové střely a munice pro MLRS.

O prvním útoku raketami americké výroby na cíl v Rusku informoval s odvoláním na nejmenované zdroje také šéfredaktor Censor.net Jurij Butusov, podle kterého Ukrajina využila svolení amerického prezidenta Joea Bidena.

„Ruský diktátor Vladimir Putin již dříve vyhrožoval útokem proti silám NATO, pokud Ukrajina začne útočit zbraněmi dalekého doletu na území Ruské federace. Dnes byla porušena další ‚hnědá linie’ Kremlu,“ napsal Butusov na sociální síti v ironické narážce na „nepřekročitelné meze vytyčované Moskvou.

„Teď bude celý svět sledovat, zda se Putin odváží k nějaké akci. Zahájení dálkových úderů na Ruskou federaci nepovede k rychlému obratu ve válce, ale způsobí značné ztráty v týlových zařízeních ruské armády, zkomplikuje přesuny a logistiku ruské armády v pohraničních oblastech, donutí ještě více roztáhnout prostředky protivzdušné obrany a nepřítel se ocitne na mušce i stovky kilometrů hluboko v Rusku,“ usoudil.

Není to poprvé, co se tento objekt stal terčem ukrajinského úderu. Začátkem října na něj zaútočily ukrajinské drony. Generální štáb argumentoval tím, že takové údery vytvářejí pro nepřítele logistické problémy a snižují útočný potenciál.

Biden vyslyšel prosby Ukrajinců

RBK-Ukrajina poznamenal, že dříve několik západních médií informovalo, že americký prezident Biden souhlasil s omezeným použitím raket ATACMS, které mají dolet až 300 kilometrů, k útokům na cíle na ruském území. Předpokládalo se však, že toto svolení se týká jen útoků v ruské Kurské oblasti, kam pronikly ukrajinské jednotky, které nyní čelí mimo jiné severokorejským vojákům nasazeným do války proti Ukrajině. Washington informace o možném využití amerických raket oficiálně nepotvrdil.

Některá média hovoří i o tom, že omezení na rakety Storm Shadow a SCALP zruší i Británie a Francie, které se k věci oficiálně nevyjádřily. Naproti tomu německý kancléř Olaf Scholz podle agentury Reuters nadále odmítá Ukrajině poskytnout střely s plochou dráhou letu Taurus, o které Kyjev dlouhodobě usiluje.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová již v neděli odkázala na dřívější vyjádření prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu v září prohlásil, že by odpálení západních raket do Ruska znamenalo, že proti němu přímo bojují země NATO. Putin také hovořil o možném využití jaderných zbraní v případě, že Ukrajina zaútočí konvenčními zbraněmi s podporou jaderného státu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Musíme udělat vše, aby válka skončila diplomatickou cestou. Situace je složitá, řekl Zelenskyj

Tagy: