Biden hodlá znovu kandidovat na post prezidenta
Průběh amerických voleb do Kongresu vášnivě komentoval bývalý šéf Bílého domu Donald Trump. Své myšlenky však nemohl sdílet na nejpopulárnějších platformách, ale na Telegramu a vlastní sociální síti Truth Social. Jeho obvinění z volebních podvodů však díky exprezidentovým spolupracovníkům a podporovatelům na Facebook a Twitter stejně prosákla.
Během amerických voleb do Senátu se na internetu začala šířit řada spekulací o poctivosti jejich průběhu, které Donald Trump bez ověřování aktivně sdílel, uvádí portál Politico. Podle média tak u statisíců amerických občanů znovu vyvolal pochyby o fungování právního státu.
V jednom z příspěvků na Trumpově vlastní sociální síti Truth Social například bývalý státník uvedl, že v Detroitu upírají volební právo velkému množství lidí. Proti těmto slovům se však v prohlášení vymezila státní tajemnice Michiganu Jocelyn Bensonová. Na Telegramu pak Trump tvrdil, že v Arizoně se demokraté snaží „ukrást volbu“ republikánům pomocí zmanipulovaných volebních automatů.
Hi again 👋🏼
— Jocelyn Benson (@JocelynBenson) November 8, 2022
This isn’t true. Please don’t spread lies to foment or encourage political violence in our state. Or anywhere. Thanks.
- Jocelyn Benson, Michigan Secretary of State pic.twitter.com/R7Bw4bN0Q1
Exprezidentovy konspirace o volebních podvodech přejali a dále šířili političtí kandidáti, influenceři i běžní uživatelé sociálních sítí. Jeho útoky na průběh a výsledky voleb pak vyvraceli jak nezávislí „fact checkers“, tak americké úřady. „Trump je klíčovou postavou v prosazování narativů podkopávajících integritu voleb,“ zhodnotila pro Politico Claire Wardleová, která na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island monitoruje šíření volebních dezinformací.
Ve Spojených státech v úterý 8. listopadu odstartovaly volby do Kongresu. Zdroj: AP
Bývalý americký prezident Donald Trump v úterý se svou ženou Melanií odvolil v Palm Beach na Floridě. Zdroj: AP
Ve Spojených státech v úterý 8. listopadu odstartovaly volby do Kongresu. Zdroj: AP
Ve Spojených státech v úterý 8. listopadu odstartovaly volby do Kongresu. Zdroj: AP
Demokratický prezident Joe Biden volil v předstihu 29. října ve Wilmingtonu v Delawaru se svou vnučkou. Zdroj: AP
Trump se na Twitter vrátit nechce
Technologičtí giganti Facebook a Twitter bývalému prezidentovi USA zablokovali účet po útoku protestujících na Kapitol v lednu 2021. Ve svých příspěvcích totiž zpochybňoval výhru Joea Bidena v prezidentských volbách, což mělo vést k bezprecedentnímu protestu v americkém hlavním městě. Kvůli možné organizaci a vyvolání útoku na americký „symbol demokracie“, který mnozí označili za domácí terorismus či pokus o převrat, si Trumpa k výpovědi předvolala Sněmovna reprezentantů.
Největší sociální sítě se v posledních letech snaží omezit šíření dezinformací. U mnoha potenciálně nebezpečných zavádějících příspěvků proto přidávají speciální označení. Lživá či nenávistná vyjádření pak případně rovnou správci mažou a jejich autorům blokují účty. Kvůli této regulaci obsahu zaznamenalo rozmach několik alternativních platforem, na nichž k podobné moderaci nedochází.
What Trump is doing on Truth Social and what Kari Lake is doing in person at nearly every stop is sowing doubt in the system and the process to confuse and alarm people. It’s false. We need to continue calling it out.
— Jen Psaki (@jrpsaki) November 8, 2022
Jednou z těchto sítí je i Trumpova Truth Social. Tu bývalý státník zřídil po blokaci svých primárních účtů. Nedávné převzetí Twitteru podnikatelem Elonem Muskem vyvolalo u řad Trumpových fanoušků naději, že bude exprezidentům účet odblokován. Politik změnu ve vlastnictví populární platformy ocenil, svůj návrat na ni však odmítl. Pokud by se ale rozhodl znovu kandidovat na prezidenta, přechod na Twitter by zřejmě musel kvůli vysokému dosahu zvážit.