Bodali mě a slibovali „krásnou“ smrt, brečet jsem nemohl. Brit popsal peklo v ruském zajetí

Aiden Aslin u soudu v tzv. Doněcké lidové republice

Výměna zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou

Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun popsal, jak ho ruští vojáci v bojích na východě Ukrajiny zajali a pak týrali. Na Ukrajině ho drželi pět měsíců, propuštěn byl tento týden v rámci velké výměny zajatců. Řekl, že s ním zacházeli hůř než se psem, bili ho, pobodali a že každé ráno musel zpívat ruskou hymnu.

„Nemyslel jsem si, že vyváznu živý,“ uvedl Aslin, který se v sobotu po mnoha měsících shledal s matkou a také se svou ukrajinskou snoubenkou. Narodil se sice v Newarku v Británii, v roce 2018 ale začal nový život na Ukrajině, kde se zamiloval. Po ruské invazi se připojil k ukrajinským jednotkám bojujícím proti ruským okupantům.

Situace se zhoršila, když jeho jednotce v dubnu během krvavého obléhání Mariupolu došlo jídlo i munice. Než se vzdal, zavolal své matce i snoubence, aby jim řekl, že „ať se bude dít cokoli, ještě se uvidí“.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Brzy se ale začal obávat, že jsou jeho dny sečteny. Rusové ihned při prohlížení jeho pasu zjistili, že není Ukrajinec. „Řekl jsem jim, že jsem z Británie, a dostal jsem ránu do obličeje,“ popsal Aslin. Následně ho odvezli do separatistické Doněcké lidové republiky, kde ho při výslechu neustále bili obuškem.

„Jeden z důstojníků kouřil cigaretu a zeptal se mě: ,Víš, kdo jsem?’“ Když odpověděl, že neví, Rus pokračoval: „Jsem tvoje smrt“. „Řekl: ,Vidíš, co jsem ti udělal?’ a ukázal na moje záda. Pak jsem viděl nůž a uvědomil jsem si, že mě bodl,“ popsal Aslin. Následně se důstojník zajatého Brita zeptal, jestli chce „rychlou, nebo krásnou smrt“. Když odvětil, že rychlou, důstojník se zasmál a řekl: „Ne, budeš mít krásnou smrt a já se o to postarám.“

V malé cele pro dva lidi byli čtyři a museli spát na matraci plné švábů a vší. Protože neměli záchod, používali prázdné lahve.

„Není to Abramovič?“

V květnu ho soud v samozvané proruské Doněcké lidové republice odsoudil k smrti. Bylo mu oznámeno, že bude zastřelen. „Během celých pěti měsíců v zajetí jsem nemohl brečet. Když jsem slyšel, že nade mnou vynesli rozsudek smrti, chtěl jsem brečet, ale prostě jsem nemohl,“ popsal. „Navzdory tomu všemu, čím jsem si prošel, jsem ale věděl, že dříve nebo později uvidím světlo na konci tunelu. Že se vrátím a uvidím Diane a svou rodinu,“ dodal.

Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Vše se změnilo až tento týden, kdy ho odvedli z cely, zakryli mu hlavu a odvezli nákladním autem na letiště v Rostovu na Donu. Byli tam i další spoluvězni, John Harding, Shaun Pinner, Dylan Healy a Andrew Hill. „Slyšel jsem, jak jeden z vojáků říká slovo výměna, začal jsem se radovat, ale neustále jsem si říkal ,Přestaň, přestaň. Možná jsi se přeslechl’, uvedl Aslin.

Když po několika hodinách dorazili na letiště, snažil se zjistit, kde je. „Díval jsem se na skupinu saúdských Arabů a jeden z kluků říkal: ,Není to Roman Abramovič?’“ popsal propuštěný Brit. Tehdy jim došlo, že jsou volní. V letadle pak Abramovič potřásl Aslinovi rukou a řekl mu: „Jsem rád, že vás tady mám.“

Propuštění zajatých cizinců podle saúdskoarabského ministerstva zahraničí zprostředkoval korunní princ Muhammad bin Salmán. Klíčovou roli sehrál právě také oligarcha Roman Abramovič, kterého Londýn po ruském vojenském útoku na Ukrajinu kvůli jeho vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putin zařadil na sankční seznam.

Tagy: