Boj o pandemický zákon. Proč vyvolává odpor a co vše by nám vláda mohla nařídit?

Vládu Petra Fialy (ODS) čeká v úterý ve Sněmovně velký boj. Na mimořádné schůzi chce kabinet v legislativní nouzi protlačit novelu pandemického zákona. Proti návrhu se staví SPD, výtky mají ale i někteří právníci. Co vše by mohla vláda nařídit?

Na úterní mimořádné schůzi je na programu jediný bod – návrh zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19. Zjednodušeně řečeno: pandemický zákon. Starý pandemický zákon, který přijala ještě Babišova vláda, totiž přestane platit 28. února. A kabinet podle premiéra Fialy potřebuje právní rámec pro to, aby mohl vyhlašovat opatření proti šíření covidu.

„Pandemický zákon je taková řídící páka pandemie, kterou vláda má. Už z opozice jsme pro vládu tenhle nástroj chtěli, aby se nemusel při každém nárůstu čísel používat drastický nouzový stav. Pandemický zákon potřebujeme, aby se pandemie mohla zvládat jemnějšími nástroji,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS premiér Fiala.

Protlačit novelu nebude tak snadné. Už minulý týden se SPD podařilo normu obstruovat a následně vetovat. Vláda proto musela nechat svolat mimořádnou schůzi. Úterní jednání tak bude zřejmě dlouhé.

Kabinet nechce pouze prodloužit účinnost zákona, ale především si rozšířit pravomoci. Doposud pandemický zákon dával možnost omezit provoz kadeřnictví, masáží nebo manikúr. Nově chce vláda přidat obecný paragraf, že bude moci omezit podnikatelskou činnost. Mohla by tak zasáhnout do všech oblastí.

Nově přibyla také možnost omezit botanické zahrady, zoo, trhy či veletrhy, koncerty nebo dětské tábory. Uvalit karanténu by mělo být pro hygieny snazší, nově by mělo stačit zaslat SMS zprávu. Úřady by mohly nařídit testování také podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.

Omezujete svobodu lidí, tepe vládu Okamura

Předkladatelé v důvodové zprávě argumentují tím, že bez pandemického zákona dojde k výraznému snížení akceschopnosti ministerstva zdravotnictví a krajských hygien. „Stát musí mít legislativní nástroj na pandemii,“ zopakoval premiér.

Proti pandemickému zákonu se staví SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura uvedl, že pandemický zákon je pouze jinak pojmenovaný nouzový stav, který dříve pětikoalice velmi hlasitě kritizovala.

„Pandemický zákon radikálně omezuje Ústavou zaručené svobody lidí, například právo na soukromý a rodinný život, právo podnikat či právo na vzdělání. A přece nelze, aby ústavní svobody lidí omezovala vláda na základě běžného zákona. Proto je zde ústavní zákon umožňující nouzový stav v opravdu mimořádných situacích,“ tvrdí Okamura.

Kritičtí jsou i někteří právníci. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Výtky má i exprezident Václav Klaus. Podle něj dochází k mimořádnému útoku státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a Ústavou chráněná práva.

Proti návrhu se na úterý chystá demonstrace, kterou pořádá iniciativa Chcípl PES. Z celého Česka mají do Prahy dorazit lidé s automobily v konvojích, sraz mají na Letenské pláni. Poté se mají účastníci demonstrace přesunout před Sněmovnu. Zde protestovali už minulý týden, někteří lidé si s sebou přinesli šibenice.

Vláda však kritiku odmítá a tvrdí, že jde především o to mít možnost omezit podmínky pro konkrétní provoz, například omezit kumulaci více lidí na jednom místě. „Jedná se o měkká opatření, která mají předejít mnohem tvrdším opatřením, například riziku uzavření konkrétních provozů nebo služeb nebo omezení svobody pohybu,“ stojí v důvodové zprávě.

Fiala: Děláme co nejpřijatelnější opatření

Premiér Fiala odmítá, že by vláda chtěla vyhlašovat lockdowny nebo zavírat provozovny. „Nerozumím opozici, proč se snaží pandemický zákon blokovat. To je, jako kdyby zakazovali hasičům používat stříkačku. Každý vidí, že pandemický zákon využíváme omezeně, snažíme se, aby opatření byla co nejpřijatelnější,“ zdůraznil pro CNN Fiala.

Podotkl, že pravomoci se dají uplatnit, jen když je pandemická pohotovost. „Stát musí mít legislativní nástroj na pandemii. Zákon nutí ministerstvo zdravotnictví i hygieny vysvětlovat a zdůvodňovat rozhodnutí, která udělají, a umožňuje soudní přezkum. Což je pro ochranu občanů a společnosti,“ míní premiér.

Z návrhu má jako kompromis vypadnout sporná část o platnosti. Vláda původně navrhovala, aby bylo možné vydávat mimořádná opatření podle pandemického zákona neomezenou dobu. Nakonec se dohodla, že platnost pandemického zákona skončí s letošním rokem.

„Tak jsme chtěli časové omezení ze zákona vyndat s tím, že bude účinný, jen když je vyhlášena pandemická pohotovost. Uznávám, že kvůli symbolickému významu to nebylo dobré. Takže jsme se dohodli, že tam časové omezení vrátíme, aby nepřekračovalo letošní rok,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Fiala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:27

Manželka Pljuščenka schytala výsměch kvůli ložnici. Takový mišmaš a kýč, píší jí fanoušci

22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.