Vleky nespustíme, ale na kopec lyžaře vyvezeme na laně za skútrem. Tak plánuje od pátku obejít vládní nařízení lyžařský areál Čeřínek u Jihlavy. Podle jednoho z majitelů Vladimíra Chába se nejedná o protest, ale spíše o boj o záchranu. Do areálu prý pracovníci pustí jen omezený počet lidí, kteří se předem zaregistrují, a budou dohlížet na dodržování veškerých nařízení a hygienických opatření.
„Spustit vleky nemůžeme, protože by nám to znesnadnilo podání žaloby nebo připojení se k hromadné. Přesto se na Čeřínku lyžovat bude, byť jen ve velmi omezené formě. Po zakoupení hodinového jízdného (přibližně 500 korun na osobu), budeme lyžaře vyvážet na lanech za skútry,“ uvedl ve čtvrtek skiareál Čeřínek na svém facebookovém profilu.
Od pátku se tak pro veřejnost středisko zcela uzavře a přijít budou moci jen ti, kteří se po telefonu nahlásí a zapíší do tabulky. Sjezdovka by tak jednu hodinu měla patřit pouze deseti až 15 lidem. „To je odhad, teď zkoušíme, jak za skútry lidi naskládat, aby to bylo bezpečné, a počítáme, kolik lidí uvezou, aby to skútry přežily. Když táhnou lyžaře, je to přece jen náročnější, než když lidé jedou jen na skútru,“ popsal pro CNN Prima NEWS Vladimír Cháb.
Areál má k dispozici tři skútry a lidé od sebe při jízdě na vrchol nebudou pouze dva metry, protože by se za sebe nevešli, ale budou dodržovat rozestupy až přes tři metry. „Budeme to dělat tak, abychom neporušili nic, abychom nemohli být napadnutí nebo nějakým způsobem osočení, že porušujeme pravidla, která jsou nastavená,“ podotkl jeden z majitelů Čeřínku.
Myslí i na začátečníky
Za hodinu by tak zkušení lyžaři mohli stihnout kolem 20 jízd. Majitelé skiareálu však myslí i na méně zdatné lyžaře, proto možná vyčlení skútr, jenž by individuálně vozil například začátečníky, kterým by se hodina za 500 korun nevyplatila. Zaplatí proto každou jízdu zvlášť. „Mohli bychom tak vozit začátečníky, kteří budou chtít vyvézt třeba třikrát za hodinu, protože tempo fyzicky nevydrží. Ale i ti se budou muset nějakým způsobem zaregistrovat, aby tu nestála fronta 200 lidí,“ upozornil Cháb.
Ten zároveň myslí i na rodinné příslušníky lyžařů. Například malé děti nebo začínající lyžaři budou mít bezplatně k dispozici oddělený prostor, kde se mohou učit lyžovat. „Při nedodržování námi stanovených pravidel a vládních opatření si vyhrazujeme právo takového zákazníka vyloučit z přepravy a z areálu,“ upozorňují však důrazně majitelé na Facebooku.
Potřebujeme platit alespoň nejnutnější faktury
Vozit lidi na skútrech by majitelé skiareálu Čeřínek chtěli začít už v pátek odpoledne. „Nevíme, jaký bude zájem. To, že se nám obratem ozvalo 15 až 20 lidí, kteří řekli, že nás nějakým způsobem podpoří, neznamená, že jsme schopní naplnit celé odpoledne. Ani si to nemyslím. A i my u skútrů si budeme muset odpočinout. Každou hodinu tu asi nových 15 lidí stát nebude,“ řekl jeden z majitelů skiareálu s tím, že budou pokračovat denně, dokud bude zájem.
Zároveň upozornil, že systém, který vymysleli, nepovažuje za protest, ale spíš za boj o život. „Čekali jsme, že se lidé ve vládě zachovají tak, jak by se zachovat měli, protože lyžování je pohyb na čerstvém vzduchu. Důvod, proč tohle děláme, je záchrana, aby nás neodstřihli od elektřiny – potřebujeme platit alespoň ty nejnutnější faktury – také abychom měli na naftu na upravování sjezdovky, na benzin do skútrů, abychom zkrátka přežili tuto hroznou dobu. Protože předpokládáme, že vláda nám asi moc nepomůže,“ řekl CNN Prima NEWS Cháb.
Podle něj je navíc toto řešení rozumnější, než když se po areálu během svátků nekoordinovaně pohybovalo naráz i 500 lidí. „To, co se dělo o Vánocích, bylo neudržitelné. Lidé si tu dělali, co chtěli,“ připomněl Cháb hromadné sáňkování lidí ve skiareálech, které se spustilo, když Česko 27. prosince přešlo do stupně pět v systému PES a vypnuly se vleky na sjezdovkách. „Budeme mít šanci na námi užívaném pozemku udržet lidi tak, aby opatření dodržovali,“ dodal majitel Čeřínku.