Koalice Spolu už druhým týdnem mluví o tom, že chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Piráti a STAN své podpisy zatím připojit nechtějí. Šéf Pirátů Ivan Bartoš varoval, že by to mohlo znamenat posílení vlivu prezidenta Miloše Zemana. Za svá slova si vysloužil od některých členů koalice Spolu kritiku. Kdyby však ODS a spol. chtěli, mohlo se svrhnutí Babišovy vlády projednávat už dávno.
„Vyslovení nedůvěry by znamenalo faktické předání moci do rukou prezidenta Zemana, který již deklaroval, že nechá dovládnout vládu Andreje Babiše i bez důvěry. My chceme vrátit moc do rukou lidí a nechat je rozhodnout ve volbách, a tedy jít cestou případného rozpuštění Sněmovny,“ vysvětloval minulý týden Bartoš, proč nedůvěru vládě nepovažuje za nejschůdnější cestu.
Od koalice Spolu si vysloužil vlnu kritiky. „Je to nejhorší možný způsob uvažování. Nesmíme si zvykat na to, že se tady poslední roky vlivem Babiše a Zemana změnila citlivost k tomu, co je správný postup,“ řekla CNN Prima NEWS předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Nechápu, proč Piráti a STAN mají z vyvolání nedůvěry strach?! Toto už není vůbec vláda Andreje Babiše a Jana Hamáčka, ale vláda Miloše Zemana. Navíc velmi neschopná. Koalice Spolu mluví jasně,“ napsal na Twitter lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
Rýpnul si i někdejší šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Zajisté nelze žádné sněmovní frakci zabránit, aby nahradila komunisty v podpoře Babišovy vlády. Nic zralého na tom postoji ale nevidím. Tak budu doufat, že to Piráti ještě zváží. Nějakou naději člověk mít musí,“ prohlásil.
Do diskuze se zapojila i mluvčí ODS Jana Havelková, která je v současné chvíli na mateřské. „Prezident si pase premiéra, dává pokyny k odvolání ministrů, vybírá ty nové a Piráti se bojí, že by mohl převzít moc,“ glosovala na Twitteru.
Postupujeme krok za krokem, vysvětluje Fiala
Aby Sněmovna návrh na vyslovení nedůvěry projednávala, musí návrh podat písemně nejméně 50 poslanců. Ty koalice Spolu sice nemá, pokud by jí však šlo o to co nejrychleji vyslovit vládě nedůvěru, mohla se připojit k 19 poslancům hnutí SPD. Koalice Spolu a SPD by měly dohromady 59 podpisů.
„Hnutí SPD již před měsícem vyzvalo ostatní opoziční strany, aby nám připojily podpisy k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. ODS a další strany vědí, že naše žádost leží tři týdny ve Sněmovně. Kdo chce, může se připodepsat, my jsme to navrhli jako první. Vypadá to z jejich strany jako pouhý marketing,“ uvedl pro CNN Prima NEWS šéf SPD Tomio Okamura.
Je tak možné, že se koalici Spolu nechce spolupracovat s SPD. Redakce se zeptala na důvody šéfa ODS Petra Fialy. Podle něj je důležité postupovat „krok za krokem“.
„Jasně jsme řekli, jaký je náš plán. Dali jsme čas do konce tohoto týdne, aby premiér udělal to, co je logické. On má požádat o důvěru. Pokud to neudělá, sebereme podpisy pro svolání mimořádné schůze, ve které se bude hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše,“ vysvětlil Fiala.
Zástupci Pirátů a STAN nechtěli kopance od koalice Spolu komentovat. „Nikdy jsem se nevyjadřoval ke koalici Spolu a nebudu na ně útočit,“ řekl šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan.
„V pátek budeme jednat. Jen od začátku říkáme, že pokusit se o rozpuštění Sněmovny je lepší. Ale ve chvíli, kdy by se hlasovalo o nedůvěře vládě, neumím si představit, že bychom vládu podrželi,“ dodal Rakušan. Předseda Pirátů Ivan Bartoš poté uvedl, že se jeho strana pokusí vyvolat předčasné volby. Ty by se však musely konat o prázdninách, protože nový volební zákon bude platit od 1. července.