Brazilský prezident Jair Bolsonaro oznámil, že upořádá večírek pro třicet lidí, a to i přes šířící se koronavirovou nákazu v jeho zemi. Patří mezi nejsilnější odpůrce přijímání restriktivních opatření. Kromě toho, že odvolal ministra zdravotnictví, který chtěl v boji s pandemií podnikat odlišné kroky, také prohlásil, že Brazilci jsou proti koronaviru imunní.
Prezident Bolsonaro ze své rezidence Palácio da Alvorada oznámil, že plánoval na nadcházející sobotu (16. května) grilování pro zhruba třicet lidí. Novinářům řekl, že se tak chystá „spáchat zločin“. O prezidentově záměru informoval brazilský server Time24 News. „Budu tady doma mít v sobotu grilování. Budeme si povídat, přijde asi 30 hostů. Nebudeme pít alkohol, ale bude tombola,“ řekl konzervativní politik. Minulý víkend pořádal společnou snídani se svými podporovateli.
Po vlně kritiky, která se na něj snesla, akci údajně zrušil a nechal se slyšet, že se jednalo o fake news, které rozšířili novináři. V době, kdy v Brazílii počet obětí onemocnění COVID-19 překročil dvanáct tisíc, se přesto prezident „odhodlal“ k jízdě na vodním skútru a následně navštívil pouliční stánek s grilovanými pokrmy.
Videozáznam prezidenta Bolsonara v modré košili při pouličním grilování zveřejnilo na Twitteru brazilské nezávislé médium Brasil Wire.
Brazil’s far-right President Jair Bolsonaro yet again defies public health safety advice to attend a street BBQ. Despite repeated denials, he is widely suspected of carrying #Coronavirus. pic.twitter.com/1caab70muy
— BRASILWIRE (@BRASILWIRE) March 29, 2020
Prezident ve čtveřici největších „pštrosů“
Bolsonaro patří k nejvýznamnějším odpůrcům restriktivních opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19. Brazilský politický analytik Oliver Steunkel koncem dubna přišel s termínem „aliance pštrosů“, jímž označil právě politiky, kteří nechtějí v době pandemie zpomalovat společenský život. Namísto toho podle Steunkelovy analogie před hrozbou strkají hlavu do písku.
Deník Financial Times pak vyjmenoval čtveřici hlavních „pštrosů“, silných politických lídrů, kteří ignorují doporučení epidemiologů. Zařadil mezi ně právě Jaira Bolsonara a dále také běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, turkmenistánského autoritativního vládce Gurbangulyho Berdymuhamedova a nikaragujského lídra Daniela Ortega.
Podle deníku tyto hlavy států spojuje také to, že se snaží, aby téma koronavirus zmizelo z veřejného prostoru. To podporují právě tím, že se účastní běžných událostí a chovají se, jako by žádná hrozba neexistovala. Například Lukašenko se v dubnu zúčastnil hokejového zápasu s nemalým publikem a Berdymuhamedov se rozhodl nezakázat žádné veřejné akce včetně těch masových. Podobným krokem je také Bolsonarovo oznámení o plánovaném grilování.
Brazilci koronavirus nechytí, myslí si prezident
Brazílie je momentálně nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe, která kvůli pandemii zastavila i natáčení populárních telenovel. Podle Univerzity Johnse Hopkinse eviduje ke 12. květnu přes 170 tisíc potvrzených případů nákazy, a je tak osmou nejhůře zasaženou zemí světa.
Bolsonaro přitom tvrdí, že Brazilci se nemohou koronavirem nakazit, protože již mají protilátky. „Brazilci by měli být studováni, nic nechytíme. Lidi tady skáčou do kanálů, potápějí se v nich, a nic se jim nestane,“ prohlásil prezident během březnové tiskové konference. Sám se přitom nechal na koronavirus již dvakrát testovat, mimo jiné proto, že onemocněl jeho mluvčí Otavio Santana do Rego Barros.
Brazilský lídr také v polovině dubna odvolal ministra zdravotnictví Luize Henriqueho Mandettu, který byl podle něj hysterický. Mimo jiné se mu nelíbilo, že nabádal Brazilce k omezení pohybu. Guvernéři některých brazilských států, kteří s prezidentem nesouhlasí, zavedli vlastní preventivní opatření. Prezident s jejich rozhodnutími nesouhlasí. Ekonomické dopady podle něj budou horší než důsledky samotné pandemie.
„Problém nezaměstnanosti, problém nefungující ekonomiky. Nemůžeme dopustit, aby vedlejší efekty viru byly horší než dopady nemoci samotné,“ uvedl prezident. Minulý čtvrtek Bolsonaro vystoupil spolu s ministrem financí Paulem Guedesem, který při projevu na půdě Nejvyššího soudu oznámil, že pokud se země co nejdříve znovu nenastartuje, utrpí celkový ekonomický kolaps.
Prezident se domnívá, že to nejhorší má Brazílie v souvislosti s koronavirem již za sebou. Odvolaný ministr zdravotnictví Mandetta s ním však nesouhlasí, podle něj mají být právě květen a červen pro zemi nejtěžšími měsíci.