Bývalí lídři mnoha států světa i představitelé brazilské opozice varují, že současný lídr Brazílie Jair Bolsonaro chystá vojenský puč. V jeho rámci chtějí údajně podporovatelé brazilského prezidenta ovládnout Nejvyšší soud a Národní kongres a de facto tím ve státě nastolit autoritářský režim.
Převratu v Brazílii, k němuž by údajně mělo dojít během několika dní, se obávají bývalí vládní činitelé z Evropy a Jižní Ameriky, ale i představitelé brazilské levice. Oficiální varovný dopis podepsali například bývalý španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero, bývalý lídr britských labouristů Jeremy Corbyn či bývalý prezident Paraguaye Fernando Lugo.
Bolsonaro chce tajně okleštit lidská práva v Brazílii, varuje Human Rights Watch
Brazilský prezident Jair Bolsonaro chce v tajnosti okleštit lidská práva v zemi. Podezírá ho z toho globální organizace Human Rights Watch. Jeho administrace se chystá měnit zásadní ustanovení týkající se lidských práv bez možnosti nahlédnout do navrhovaných změn až do listopadu tohoto roku.
Podle signatářů dopisu v úterý při oslavách 199. výročí nezávislosti Brazílie chystají podporovatelé Bolsonara, často z řad pravicových extremistů, rozsáhlé demonstrace namířené proti Nejvyššímu soudu a Národnímu kongresu. Protesty mají být inspirované lednovými útoky na Kapitol a mohly by přerůst ve státní převrat. V lednu podporovatelé tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa vtrhli do budovy amerického Kongresu. Během násilných potyček tehdy přišlo o život pět lidí.
„Jsme extrémně znepokojeni tím, že existuje bezprostřední hrozba pro brazilské demokratické instituce,“ píše se v dopise.
Vojáci v hlavním městě
V Brazílii se podle webu The Guardian v posledních měsících odehrálo několik událostí, které signalizují blížící se puč. Prezident Bolsonaro například 10. srpna zorganizoval mohutnou vojenskou přehlídku, první od pádu vojenské diktatury v roce 1985. Ozbrojenci prošli hlavním městem Brasília shodou okolností v době, kdy brazilský Kongres rozhodoval o změně volebního systému.
Bolsonarovi se totiž nelíbí elektronické hlasování, podle něj umožňuje podvody. V srpnu prohlásil, že neuzná výsledky příštích voleb hlavy státu, které se mají konat příští rok na podzim, pokud se systém nezmění. Navzdory nátlaku ze strany brazilského prezidenta ale Kongres nakonec plánované změny systému smetl ze stolu.
Bolsonaro Kongres považuje za „komunistickou“ organizaci, která spolu se soudy bojuje za své „skryté zájmy“. Pravděpodobně se ale spíše snaží udržet za každou cenu u moci, jelikož tuší, že příští prezidentské volby by už nemusel vyhrát, neboť stoupají preference jeho levicového protikandidáta, bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy.
Vzhledem k medializaci tématu potenciálního puče v úterý vyrazí na obranu brazilského Národního kongresu na pět tisíc policistů.