reklama

Bosna si neví rady s migranty. Tisícům z nich chybí funkční sprchy a teplé oblečení

Tisíce žadatelů o azyl v Bosně a Hercegovině se ocitly v zoufalých podmínkách. V mrazech žijí bez adekvátního ubytování. Mnozí si stěžují na nejrůznější onemocnění. To se nelíbí místním obyvatelům, kteří žijí v blízkosti měst provizorních táborů.

reklama

Mrazivému počasí v Bosně čelí aktuálně asi 2,5 tisíce migrantů. Mnozí bez teplého oblečení, nebo dokonce bez obutí. „Je to drsné počasí, teploty klesají pod nulu. Situace je stále stejná. Nemáme nic, jsme bez vody a elektřiny,“ sdělil migrant z Kašmíru Ašfak Ahmed.

K tématu

Asi tisícovka migrantů žije v bývalém provizorním uprchlickém táboře Lipa poblíž hranic s Chorvatskem, který těsně před Vánoci zničil požár. Tábor měl být přesunut jinam, ale nakonec tam místní úřady postavily asi 20 vojenských stanů. Stále chybí tekoucí voda a hygienické zázemí. „Staví tady stany, ale nejsou tam žádné sprchy a koupelny. Co můžeme dělat?“ dodal Ahmed.

Skutečnost, že se mnoho migrantů už dlouho nemohlo osprchovat, uvádí ve společném prohlášení několik mezinárodních organizací. Upozorňují také na špatný zdravotní stav migrantů. „Většinou mají infekční a přenosné nemoci, jako je svrab, infekce dýchacích cest, kašel, někteří mají teplotu. Opravdu není snadné za těchto okolností rozlišit, zda se jedná o COVID-19, nebo o jakýkoli jiný druh respirační infekce,“ řekla Verica Recevicová z dánského výboru pro uprchlíky.

Chorvati bedlivě střeží svou hranici

Další migranti mimo tábor Lipa hledají útočiště v parcích, opuštěných domech, továrnách nebo lesích u hranic s Chorvatskem. Mezi nimi jsou i rodiny s dětmi či děti bez doprovodu dospělých. To se nelíbí místním. „Žádný migrant tudy neprojde. Jsme připraveni pro to zemřít,“ uvedl obyvatel Bihače Fadil Disdarevič.

Evropská unie v minulých letech Bosně poskytla přes dvě miliardy korun na pomoc se zvládnutím přílivu uprchlíků. Země ale zatím nedokázala zajistit nebo poskytnout ani minimální pomoc těm, kdo v zemi uvízli.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Za takzvaný papalášský večírek v zavřeném teplickém hotelu padají hlavy. Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) složil poslanecký mandát a ve funkci skončil i další z účastníků – ředitel libereckých policistů Vladislav Husák. Kdo je papaláš a kdo není, o to se teď hraje? Mají účastníci tajných večírků rezignovat? Je takový trest odpovídající? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové budou poslanec a předseda hnutí Trikolora Václav Klaus ml. a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

K věci

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama