reklama

Bosna si neví rady s migranty. Tisícům z nich chybí funkční sprchy a teplé oblečení

Tisíce žadatelů o azyl v Bosně a Hercegovině se ocitly v zoufalých podmínkách. V mrazech žijí bez adekvátního ubytování. Mnozí si stěžují na nejrůznější onemocnění. To se nelíbí místním obyvatelům, kteří žijí v blízkosti měst provizorních táborů.

reklama

Mrazivému počasí v Bosně čelí aktuálně asi 2,5 tisíce migrantů. Mnozí bez teplého oblečení, nebo dokonce bez obutí. „Je to drsné počasí, teploty klesají pod nulu. Situace je stále stejná. Nemáme nic, jsme bez vody a elektřiny,“ sdělil migrant z Kašmíru Ašfak Ahmed.

Asi tisícovka migrantů žije v bývalém provizorním uprchlickém táboře Lipa poblíž hranic s Chorvatskem, který těsně před Vánoci zničil požár. Tábor měl být přesunut jinam, ale nakonec tam místní úřady postavily asi 20 vojenských stanů. Stále chybí tekoucí voda a hygienické zázemí. „Staví tady stany, ale nejsou tam žádné sprchy a koupelny. Co můžeme dělat?“ dodal Ahmed.

Skutečnost, že se mnoho migrantů už dlouho nemohlo osprchovat, uvádí ve společném prohlášení několik mezinárodních organizací. Upozorňují také na špatný zdravotní stav migrantů. „Většinou mají infekční a přenosné nemoci, jako je svrab, infekce dýchacích cest, kašel, někteří mají teplotu. Opravdu není snadné za těchto okolností rozlišit, zda se jedná o COVID-19, nebo o jakýkoli jiný druh respirační infekce,“ řekla Verica Recevicová z dánského výboru pro uprchlíky.

Chorvati bedlivě střeží svou hranici

Další migranti mimo tábor Lipa hledají útočiště v parcích, opuštěných domech, továrnách nebo lesích u hranic s Chorvatskem. Mezi nimi jsou i rodiny s dětmi či děti bez doprovodu dospělých. To se nelíbí místním. „Žádný migrant tudy neprojde. Jsme připraveni pro to zemřít,“ uvedl obyvatel Bihače Fadil Disdarevič.

Evropská unie v minulých letech Bosně poskytla přes dvě miliardy korun na pomoc se zvládnutím přílivu uprchlíků. Země ale zatím nedokázala zajistit nebo poskytnout ani minimální pomoc těm, kdo v zemi uvízli.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice
Domácí

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama