reklama

Bosna si neví rady s migranty. Tisícům z nich chybí funkční sprchy a teplé oblečení

Tisíce žadatelů o azyl v Bosně a Hercegovině se ocitly v zoufalých podmínkách. V mrazech žijí bez adekvátního ubytování. Mnozí si stěžují na nejrůznější onemocnění. To se nelíbí místním obyvatelům, kteří žijí v blízkosti měst provizorních táborů.

reklama

Mrazivému počasí v Bosně čelí aktuálně asi 2,5 tisíce migrantů. Mnozí bez teplého oblečení, nebo dokonce bez obutí. „Je to drsné počasí, teploty klesají pod nulu. Situace je stále stejná. Nemáme nic, jsme bez vody a elektřiny,“ sdělil migrant z Kašmíru Ašfak Ahmed.

K tématu

Asi tisícovka migrantů žije v bývalém provizorním uprchlickém táboře Lipa poblíž hranic s Chorvatskem, který těsně před Vánoci zničil požár. Tábor měl být přesunut jinam, ale nakonec tam místní úřady postavily asi 20 vojenských stanů. Stále chybí tekoucí voda a hygienické zázemí. „Staví tady stany, ale nejsou tam žádné sprchy a koupelny. Co můžeme dělat?“ dodal Ahmed.

Skutečnost, že se mnoho migrantů už dlouho nemohlo osprchovat, uvádí ve společném prohlášení několik mezinárodních organizací. Upozorňují také na špatný zdravotní stav migrantů. „Většinou mají infekční a přenosné nemoci, jako je svrab, infekce dýchacích cest, kašel, někteří mají teplotu. Opravdu není snadné za těchto okolností rozlišit, zda se jedná o COVID-19, nebo o jakýkoli jiný druh respirační infekce,“ řekla Verica Recevicová z dánského výboru pro uprchlíky.

Chorvati bedlivě střeží svou hranici

Další migranti mimo tábor Lipa hledají útočiště v parcích, opuštěných domech, továrnách nebo lesích u hranic s Chorvatskem. Mezi nimi jsou i rodiny s dětmi či děti bez doprovodu dospělých. To se nelíbí místním. „Žádný migrant tudy neprojde. Jsme připraveni pro to zemřít,“ uvedl obyvatel Bihače Fadil Disdarevič.

Evropská unie v minulých letech Bosně poskytla přes dvě miliardy korun na pomoc se zvládnutím přílivu uprchlíků. Země ale zatím nedokázala zajistit nebo poskytnout ani minimální pomoc těm, kdo v zemi uvízli.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Vyhoštění diplomaté z Ruska jsou v ČR. Možná oplatíme stejnou měrou, naznačil Hamáček

Vyhoštění diplomaté z Ruska jsou v ČR. Možná oplatíme stejnou měrou, naznačil Hamáček

V Praze přistál český vojenský speciál s vyhoštěnými zaměstnanci českého velvyslanectví v Moskvě. Další část zpět do Česka míří v osobních autech, potvrdil po příletu vicepremiér a ministr zahraničních věcí Jan Hamáček (ČSSD). Rusko vyhostilo 20 diplomatů. Ti Moskvu museli opustit kvůli českému vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze kvůli podezření Ruska z účasti na výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.

Sprostá vynášení utajovaných informací, kritizoval Ondráček schůzi bezpečnostního výboru
Luzar: BIS o ruských agentech věděla, přesto tři roky neinformovala vládu
ON-LINE: Jak se vyvíjí kauza Vrbětice? Letadlo s 18 vyhoštěnými diplomaty odletělo do Moskvy
reklama
reklama
Mistrovský tah prince Charlese. Jediným gestem přinutil Williama a Harryho si promluvit

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Rusko k tendru o Dukovany nepřizveme, řekl Havlíček
Exploze neměla nastat v Česku. Zeman prozradil detaily o útoku ve Vrběticích
Exprezident Klaus o BIS: Této instituci jsem nikdy nevěřil a její zprávy moc nečetl
V pátek se otevře registrace k očkování pro lidi starší 60 let, uvedl Babiš
Další články
reklama
reklama